• XIV RAJD PIESZY „STOLEMY” 2019

     •      W dniach 8-10.02.2019 r. uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty brali udział w pieszym rajdzie organizowanym cyklicznie przez PTTK Gdańsk. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów – harcerzy pod opieką Edyty Kuklińskiej. Rajd ma na celu rozwijać zainteresowania turystyczne. Wszyscy uczestnicy wykazali się wytrwałością, orientacją na mapie, chęcią przeżywania nowych przygód. Dziękuję uczniom za zaangażowanie, a dyrekcji za umożliwienie uczestnictwa w takiej formie poznawania świata.

      Edyta Kuklińska

      A oto relacja jednej z uczestniczek:

           Nasz rajd ,,STOLEMY" rozpoczął się długą jazdą pociągiem. Najpierw 10 min, potem 20, a ostatecznie 2 godziny podróży do Słupska. Była to bardzo przyjemna wycieczka. Z dworca z wielgaśnymi plecakami dotarliśmy do bazy, czyli  1. Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

           Po krótkim odpoczynku  i przywitaniu z panią komendant , ruszyliśmy na pieszą trasę. Była dosyć ładna i ciepła pogoda. Na początku szliśmy wzdłuż rzeki Słupi, mijaliśmy wsie , lecz potem przeszliśmy do lasu. A tam czekało na nas ognisko z kiełbaskami. Mieliśmy co prawda trudności z dojściem, spowodowane brakiem porządnego mostu i przejścia kładką dla budowniczych, ale było warto! Po godzinnej przerwie ruszyliśmy dalej.

             Nasza piesza trasa miała 19 kilometrów. Gdy po wielkich trudach dotarliśmy do bazy, wszyscy od razu pobiegli na salę gimnastyczną, gdzie mieliśmy spać. Myśleliśmy, że będziemy musieli spać na naszych karimatach, ale okazało się , że znajdowały się tam oooogromne materace. Każdy z nas wziął jeden, żeby spać ze swoim kolegą i rozłożył się. Niektórzy z nas poznali nowych znajomych! Ponieważ sala była podzielona na trzy części, na naszej (czyli pierwszej ) byliśmy my i  grupa z Gdańska. Wieczorem zaczęliśmy grę miejską, która polegała na odnalezieniu ciekawostek dotyczących Słupska dzięki mapie. Trzeba przyznać , że było  trudno, ale zadanie wykonaliśmy.

                  Drugiego dnia pogoda nam nie dopisywała. Mniej więcej w połowie trasy zaczęło padać. Błota było po kolana, więc jeden z dorosłych zaproponował krótszą trasę  (która ostatecznie okazała się taka sama ;P ). Podczas niej koledzy z naszej drużyny sprawdzali wytrzymałość  lodu jednego ze stawów rzucając w niego kamieniami, patykami i w zasadzie wszystkim, co akurat było pod ręką. Po chwili im się to znudziło i stwierdzili, że postanowią sprawdzić, ile przejść przez kałuże wytrzymają ich buty. Po dokładnych badaniach okazało się , że dużo, bo nie przemokły! Również podczas tej drogi w pewnym momencie pogubiliśmy się,  ale po chwili się na szczęście  odnaleźliśmy. Pokonaliśmy 18 kilometrów,  wróciliśmy i każdy rzucił się na swój materac. Godzinka przerwy i kończenie gry miejskiej.  Po 20 min. stwierdziliśmy: ,,CHODŹMY NA KEBABA!'', no i poszliśmy. Posileni i pełni sił ruszyliśmy dalej. Niestety, nie każdy zdołał iść , więc dwóch najwytrwalszych poszło dokończyć punkty a reszta dokulała się do naszego miejsca pobytu. Mimo zmęczenia, wieczorem odzyskaliśmy siły i jeszcze się powygłupialiśmy.

             Trzeciego (i ostatniego ) dnia sprzątaliśmy po sobie , a było co :) Po zakończeniu, na którym nasza grupa otrzymała wyróżnienie, zwiedzaliśmy muzeum zamku w Słupsku i przeszliśmy kawałek trasy z innymi. Tym razem tylko 4 kilometry. Później odłączyliśmy się , by zdążyć na pociąg, a przed nami były  łyżwy w centrum Słupska. Pojeździliśmy chwilkę, sprawdziliśmy nasze umiejętności. Niektórzy potrzebowali do pomocy pingwinka. Następnie udaliśmy się w kierunku stacji kolejowej. Przyjechaliśmy do Żukowa i tam zakończyliśmy naszą wyprawę.


      Uważam, że to był bardzo udany wyjazd i cieszę się, że brałam w nim udział.

       Ola Kutniewska, kl. 6 d

     • Projekt edukacyjny "Piękna nasza Polska cała"

     •     Od września do grudnia 2018 roku nasza szkoła realizowała międzynarodowy projekt edukacyjny  „Piękna Nasza Polska Cała”, który był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Cała społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w realizację projektu, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.  Cele szczegółowe projektu zakładały, iż po zakończonej realizacji zadań dzieci będą znały historię państwa polskiego, jego symbole narodowe. Dzieci miały poznać tradycje, zwyczaje, obrzędy ludowe, tańce ludowe oraz potrawy regionalne. Po realizacji programu uczniowie mieli odczuwać dumę oraz radość z bycia Polakiem.

           Od września do grudnia zrealizowaliśmy aż 14 zadań wynikających z projektu. W bardzo ciekawy, jak również przystępny sposób  przeżywaliśmy przygodę z patriotyzmem. Dzięki zaangażowaniu i współpracy wszystkich nauczycieli zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia: nauka, odsłuchanie i odśpiewanie Hymnu Polski, dlatego 9 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Biciu Rekordu w Śpiewaniu Hymnu Polskiego. Uczniowie klas pierwszych uczyli się wierszy oraz piosenek patriotycznych, które mieli okazję zaprezentować podczas ,, Ślubowania klas pierwszych”, Wieczornicy Niepodległościowej oraz apelu z okazji Święta Niepodległości. 

             Kolejnym z zadań projektu było wykonanie regionalnej potrawy ,,Sałatki śledziowej po kaszubsku” oraz jej degustacja. W sali 27 uczniowie klasy 1 a zorganizowali kącik regionalny ,,Kaszuby”, gdzie można było podziwiać porcelanę kaszubską, instrumenty kaszubskie oraz fotografie naszego miasta oraz regionu. W trakcie lekcji otwartej, którą poprowadziła pani Hanna Gruba, nauczycielka języka kaszubskiego, uczyliśmy się alfabetu. Poznaliśmy, co to jest haft kaszubski oraz zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę ,,Na bębenku”. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną  ,,Strój ludowy naszego regionu”.  Na zakończenie projektu uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

           Realizacja powyższych zadań oraz ich różnorodność pozwoliła dzieciom na usystematyzowanie wiedzy o Polsce oraz poznanie tradycji i historii o własnym miejscu zamieszkania. Projekt Piękna Nasza Polska Cała bardzo trafnie wpisał się w lokalne przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Przyczynił się do wzrostu wiadomości dzieci w zakresie kultury kraju, w którym żyją, a także wzmocnienia postawy patriotycznej. Umożliwił godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, a jego wartość dla kształtowania tożsamości narodowej dzieci jest nie do przecenienia.

      Koordynator projektu Wioletta Wydrowska

       

     • VIII konkurs o historii Żukowa

     •    "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

          Po raz VIII odbył się Powiatowy Konkurs "Historia Żukowa i okolic" im. Antoniego Grzędzickiego pod hasłem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Konkurs jest dwuetapowy. Pierwsza część jest plastyczna, a druga obejmuje wiedzę o mieście i okolicy. W tegorocznej edycji wzięło udział 47 uczniów z żukowskiej gminy oraz ze Szkoły Podstawowej w Czeczewie. Najwięcej punktów zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Żukowie.

         Konkurs plastyczny odbył się pod hasłem "Zabytki Żukowa". W sobotnie przedpołudnie przeprowadzono drugi etap obejmujący wiedzę o Żukowie pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt pytań, a wśród nich były takie jak: Kto ufundował klasztor w Żukowie, w którym wieku powstał kościół św. Jana w Żukowie, przez ile lat Żukowo znajdowało się pod zaborem pruskim, podaj kolory nici w hafcie szkoły żukowskiej.

      - Pierwszy konkurs gminny przeprowadziliśmy w 2005 roku. Wraz z Ireneuszem Laskowskim jesteśmy pomysłodawcami tego wydarzenia. Kiedy obchodziliśmy 800-lecie Żukowa, postanowiliśmy konkurs rozszerzyć i odtąd odbywa się on na szczeblu powiatowym. Dotarliśmy więc do 15-lecia naszej imprezy. Cieszę się, że ona ciągle trwa. Zmieniały się władze samorządowe, a konkurs nadal istnieje. W przyszłym roku zamierzamy część plastyczną poszerzyć o zabytki gminy Żukowo. Chciałabym też, aby do kolejnych edycji zgłaszało się więcej szkół - powiedziała Krystyna Rogalewska, sprawująca pieczę nad całym przebiegiem konkursu.

      - W tym roku jesteśmy bardzo mile zaskoczeni tym, że najstarsza grupa, czyli klasy VII i VIII były świetnie przygotowane do testów. Tym razem najsłabiej wypadła grupa najmłodsza, czyli klasy III i IV. Być może to efekt tego, że dla tych dzieci to premierowy udział w konkursie. Ważny jest też aspekt, że nauczyciele, którzy przygotowują do konkursu muszą o uczestników zadbać i mobilizować. Od tego zależą późniejsze wyniki - dodała.

      Komisja w składzie: Dorota Goszka - Stoltmann, Bogumiła Bundt, Hanna Gruba i Grażyna Glienke przyznała następujące miejsca w konkursie plastycznym:

      Kategoria klasy III - IV
      1. miejsce Anna Szyłejko SP Czeczewo
      1. miejsce Ksawery Rzepka SP nr 1 Żukowo
      1. miejsce Kacper Tondytko SP Pępowo
      2. miejsce Maciej Bednarczyk SP nr 1 Żukowo
      2. miejsce Zuzanna Drewa SP Skrzeszewo
      3. miejsce Kinga Olech SP nr1 Żukowo
      3. miejsce Marta Sokołowska SP Borkowo

      Wyróżnienie Róża Siebert SP Borkowo

      Kategoria klasy V - VI
      1. miejsce Julia Cirocka SP nr 1 Żukowo
      1. miejsce Zuzanna Czaja SP nr 1 Żukowo
      2. miejsce Antonina Kuchta SP nr1 Żukowo

      Kategoria klasy VII - VIII i gimnazjum
      1. miejsce Przemysław Zabrocki kl. III gimnazjum w Czeczewie
      1. miejsce Natalia Wansel SP Skrzeszewo
      1. miejsce Natalia Tondytko SP Pępowo
      2. miejsce Szymon Czaja SP Skrzeszewo
      3. miejsce Kamila Węsiora SP Pępowo
      3 miejsce Nina Litwinowicz PSP Żukowo

      Komisja w składzie: Krystyna Rogalewska, Helena Hinz, Aleksandra Kreft, Zyta Formela, Maria Byczkowska i Józef Belgrau przyznała następujące miejsca w konkursie "Historia Żukowa i okolic":

      Kategoria klasy III - IV
      1. miejsce Natalia Nowakowska SP Skrzeszewo
      2. miejsce Anna Szyłejko SP Czeczewo
      3. miejsce Oliwia Kilczewska SP Skrzeszewo 

      Wyróżnienia: Agata Holk SP Czeczewo, Weronika Knapik SP Czeczewo

      Kategoria klasy V - VI
      1. miejsce Julia Wenzeł SP nr 1 Żukowo
      1. miejsce Marta Mejer SP nr 1 Żukowo
      2. miejsce Anna Treder SP nr 1 Żukowo
      2. miejsce Jakub Zieliński SP Skrzeszewo
      3. miejsce Maciej Halman SP Skrzeszewo
      3. miejsce Natalia Markuszewska SP Skrzeszewo

      Wyróżnienie: Jakub Bysewski SP Czeczewo

      Kategoria klasy VII - VIII i gimnazjum
      1. miejsce Aleksandra Dosz SP Pępowo
      1. miejsce Wiktoria Jank SP Pępowo
      2. miejsce Jagoda Mielczarek SP Skrzeszewo
      2. miejsce Jakub Michniak SP Skrzeszewo
      3. miejsce Klaudia Szlas SP Czeczewo
      3. miejsce Oliwia Elgert SP Skrzeszewo
      3. miejsce Paweł Krefta SP Pępowo

      Do konkursu uczniów przygotowali następujący nauczyciele: Aleksandra Kreft, Helena Hinz, Zyta Formela, Grażyna Glienke i Maria Byczkowska. Nagrody ufundował żukowski samorząd oraz żukowski oddział ZKP. 

      Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie i oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Żukowie.

      L.T.

       

     • Karnawałowy bal z postaciami z bajek i filmów

     •     Kowboje, spidermany, policjanci, strażacy, księżniczki i królowie oraz ulubione zwierzęta. W takie postacie wcielili się uczniowie klas I -III naszej szkoły. Ponad dwugodzinny karnawałowy bal przebierańców odbył się w sali gimnastycznej filii przy ul. Gdańskiej. O poczęstunek zadbali rodzice uczniów.

           Tradycyjnie, co roku organizowany jest bal karnawałowy przebierańców. Zabawa odbywa się w trzech grupach: zerówki, klasy I - III, a najstarsi uczniowie bawią się na dyskotece.

            W piątkowe przedpołudnie w sali gimnastycznej bawiło się dziesięć klas od pierwszej do trzeciej. Pieczę nad imprezą sprawowało 12 nauczycielek. Na parkiecie zaroiło się od przeróżnych postaci począwszy od gangstera, policjanta, królów, rycerzy po różne odmiany księżniczek z bajek aż po smoki, wilki, myszy, koty i wiele innych postaci z bajek i filmów. Było ciekawie, kolorowo, radośnie i tanecznie.

         Przebiegiem imprezy zajmowały się animatorki z Centrum Tańca Gabi. Znakomicie potrafiły zainteresować zabawą wszystkie dzieci, które świetnie rozpoznawały serwowane im utwory, wiedziały jak się poruszać i jakie wykonywać gesty. Zabawy były różne, w tym typowo taneczne.

      - Jeżeli nawet ktoś nie umie jakiegoś tańca, albo nie lubi tańczyć, to wykonujemy takie animacje, żeby wszystkich rozruszać i zachęcić do jakiegokolwiek ruchu. Wykorzystujemy repertuar dobrze znany dzieciom - oznajmiły przedstawicielki Centrum Tańca Gabi. 

      - Utwory są typowo taneczne. Bardzo skoczne. Wybierane profesjonalnie i z uwzględnieniem przedziału wiekowego - stwierdziła Marzena Górska, wychowawczyni klasy 3a.

      - Dziękujemy rodzicom za to, że zadbali o stroje swoich pociech i za przygotowany posiłek. Dla nas wychowawców budujący jest fakt, iż uczniowie przynoszą go do wspólnego poczęstunku, czyli umieją się dzielić - dodała Marzena Górska.

      L.T.


     • Przedstawienie w Teatrze Miniatura

     •        30 stycznia klasy 1c, 1d oraz 2b wraz z wychowawczyniami, odbyły podróż w czasie do roku 2010, aby obejrzeć raz jeszcze prawdziwą historię psa, który w styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry. Przemarznięty i przestraszony, został uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej. Wielu uczniów po raz pierwszy gościła w Teatrze Miniatura i tuż po spektaklu wyraziła gotowość do kolejnych kulturalnych podróży.

      Anna Majkowska

     • Styczeń w świetlicy szkolnej 

     •        W styczniu uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przygotowali prace i laurki dla kochanych dziadków. Zmienili również całą dekorację sali. Przygotowali razem z Panią plakaty na zbiórkę dla Hospicjum Dziecięcego "Bursztynowa Przystań" w Gdyni. 

             Cieszymy się bardzo z dużej ilości gier i zabawek dla dzieci, które otrzymaliśmy od firmy Alexander. Na początku lutego dzieci przygotowały maski karnawałowe, które będą mogły założyć już 8 lutego na bal, który odbędzie się w naszej szkole.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Małgorzata Zander
      Katarzyna Stępień
      Sandra Miłejko
      Iwona Borzeszkowska