• Wycieczka do Centrum Informatycznego TASK
     • Wycieczka do Centrum Informatycznego TASK

     •       We wtorek 11 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach CMI brali udział w wycieczce na Politechnikę Gdańską.  Mieli okazję zobaczyć tam superkomputer obsługujący Trójmiejską Akademicką Sieć Komputerową. Pracownicy Centrum zapoznali ich z możliwościami  wykorzystania tej klasy sprzętu informatycznego. Uczniowie obejrzeli prezentację ukazującą historię powstania i zasady działania trójmiejskiej i ogólnopolskiej sieci internetowej.  Po zakończeniu zwiedzania był jeszcze czas na spacer po kampusie Politechniki Gdańskiej.​​

       

          Wycieczka ta była wspólnym przedsięwzięciem nauczycieli prowadzących zajęcia Centrum Mistrzostwa Informatycznego w SP nr 1 i SP nr 2 w Żukowie oraz SP w Borkowie.

       

      Sławomir  Szymański

    • Konkurs Piosenki zorganizowany z okazji Święta Szkoły
     • Konkurs Piosenki zorganizowany z okazji Święta Szkoły

     •        19 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża nr 1 w Żukowie odbył się Konkurs Piosenki zorganizowany z okazji zbliżającego się Święta Naszej Szkoły. Głównymi celami konkursu było wyłonienie młodych talentów wokalnych, zapewnienie możliwości publicznego zaprezentowania się, rozwijanie zainteresowań piosenkami patriotycznymi. Uczniowie przygotowali również piosenki o tematyce morskiej, gdyż w tym roku minęła 100. rocznica zaślubin Polski z morzem.

           Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy zaprezentowali się pięknym występem artystycznym oraz pomysłowością w doborze ubioru scenicznego. Jury w składzie: Ireneusz Laskowski, Beata Łapa, Justyna Belgrau wyłoniło najlepszych i przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

      W kategorii klas I – III :

      1. miejsce : Helena Modrzejewska
      2. miejsce: Maria Richert
      3. miejsce: Sara Kosiarz

      Wyróżnienia: Julia Hopa, Marcelina Cirocka, Oskar Krzystowski, Oliwier Krzystowski, Emilia Szymanowska, Antonina Treder, Aleksander Wojowski, Antonina Zielińska, Jakub Żurek.

      W kategorii klas IV – VI :

      1. miejsce : Lucyna Pranszk
      2. miejsce: Apolonia Cirocka
      3. miejsce: Katarzyna Droździk

      Wyróżnienia: Zsófia Fabian, Zuzanna Hinca, Piotr Kosiarz, Julianna Szymichowska.

       

      Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział.

      Ireneusz Laskowski,
      Beata Łapa,
      Justyna Belgrau.

    • XV RAJD PIESZY „STOLEMY” 2020 KOŚCIERZYNA I OKOLICE
     • XV RAJD PIESZY „STOLEMY” 2020 KOŚCIERZYNA I OKOLICE

     •     W dniach 7-9.02 2020 r. uczniowie naszej szkoły już po raz piąty brali udział w pieszym rajdzie organizowanym cyklicznie przez PTTK Gdańsk. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów – harcerzy pod opieką Edyty Kuklińskiej. Rajd ma na celu rozwijanie zainteresowań turystycznych. Wszyscy uczestnicy wykazali się wytrwałością, orientacją na mapie, chęcią przeżywania nowych przygód. Dziękuję uczniom za zaangażowanie a dyrekcji za umożliwienie uczestnictwa w takiej formie poznawania świata.

      Edyta Kuklińska

      A oto relacja  uczestniczek rajdu:

         Rajd ,, Stolemy” rozpoczął się 40 minutową przejażdżką pociągiem. Trasa do Kościerzyny minęła szybko. Gdy wysiedliśmy, szliśmy kilka minut do bazy rajdu Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie. Przywitaliśmy się z panią komendant oraz uczestnikami i wyruszyliśmy w trasę. Pogoda nam sprzyjała, było bardzo słonecznie.

         Jechaliśmy  chwilę autobusem do muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Poznaliśmy tam historię hymnu polskiego. Odpoczęliśmy chwilkę i wyruszyliśmy dalej w drogę. Szliśmy trzy godziny przez wsie: Kula Młyn, Wielki Klincz, Graniczny Młyn, aż w końcu doszliśmy do celu, czyli Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Po nim oprowadzał nas trochę nasz kolega Paweł. Odpoczęliśmy i wyruszyliśmy w stronę szkoły. Po drodze zbieraliśmy patyki, których potrzebowaliśmy do zrobienia świecznika. W końcu dotarliśmy do szkoły, w której odpoczęliśmy.

         Następnie powędrowaliśmy na rynek, na którym zbieraliśmy punkty do gry miejskiej oraz zjedliśmy obiad. Gdy nadszedł wieczór, wreszcie doszliśmy do szkoły. W niej czekała na nas sala biologiczna, w której mieliśmy się rozłożyć. Gdy wszyscy byli już gotowi, poszliśmy na salę gimnastyczną, na której graliśmy w kosza oraz bawiliśmy się. Gdy już się zmęczyliśmy, po dwóch godzinach zabawy, wróciliśmy do Sali i udaliśmy się na ognisko. Po powrocie z ogniska, urządziliśmy kuchnię chińską, a mianowicie zjedliśmy zupki chińskie oraz inne potrawy. Nasza przyboczna Ala czekała już na nas z zegarkiem w ręku, ale i tak się nie wyrobiliśmy.

         Zorganizowaliśmy świeczkowisko, porozmawialiśmy, pośpiewaliśmy oraz posumowaliśmy dzień. Gdy skończyliśmy, położyliśmy się na karimatach i uświadomiliśmy sobie, że tego dnia przeszliśmy ok. !5 kilometrów.

       

      Dzień drugi.

         Wstaliśmy rano o godzinie 8:00. Zjedliśmy śniadanie( co niektórzy zupki chińskie). Spakowaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy do plecaków i wyruszyliśmy w trasę. Po drodze wstąpiliśmy do sklepu. Dotarliśmy na miejsce, czyli do rezerwatu Strzelnica. Pan wytłumaczył nam zasady gry na orientację i podzieliśmy się na drużyny. Instruktor losował kolejność wyruszania w trasę. Oczywiście, nasze drużyny wyruszyły na koniec, nie licząc pani Edyty oraz chłopaków, którzy wyruszyli na początku. Gra polegała na tym, aby odnaleźć poszczególne punkty na mapie. Wędrowaliśmy oczywiście, gdy większość drużyn skończyła. Dwie drużyny się zgubiły. Zadzwoniły do pani Edyty, która dała wskazówkę, aby iść w stronę słońca. Dzięki temu odnalazłyśmy metę. Odpoczęliśmy chwilę i już wracaliśmy. Po drodze zbieraliśmy punkty do gry i poszliśmy na pyszną pizzę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Akordeonu i Ziemi Kościerskiej. Pozwiedzaliśmy i wróciliśmy do szkoły, następnie nasza przyboczna Ala oraz zastępca Ola poprowadziły zabawy harcerskie. Po kolacji przebraliśmy się w piżamy i (podobnie jak dzień wcześniej) urządziliśmy świeczkowisko. Tego dnia przeszliśmy 16 kilometrów.

      Dzień trzeci.

         Wstaliśmy o 8:00 i zjedliśmy śniadanie. Następnie poszliśmy na salę gimnastyczną, na której organizatorzy rajdu ,,Stolemy 2020” podziękowali nam za udział oraz posumowali różne konkursy. W grze na orientację w lesie wygrali chłopaki: Maks, Artur i Paweł. Dostali oni kupon o wartości 100 zł do sklepu turystycznego. Natomiast w grze miejskiej wygrała nasza cała drużyna i otrzymaliśmy książkę. Posprzątaliśmy na błysk salę i wyruszyliśmy na rynek pozwiedzać z panią przewodnik. Gdy skończyliśmy zwiedzanie, poszliśmy odpocząć do cukierni. Ostatni raz wróciliśmy do szkoły, aby zabrać plecaki i pożegnać się z panią komendant. Wyruszyliśmy w drogę i wsiedliśmy do pociągu, szczęśliwi powróciliśmy do Żukowa. Ten rajd był pełen wrażeń i niesamowitych przygód.

      Oliwia Wydrowska z kl. 6b oraz Julia Peta z kl. 6a

       

    • Spotkanie szkoleniowe w Messynie
     • Spotkanie szkoleniowe w Messynie

     •        W ramach projektu ERASMUS PLUS KA 229 grupa nauczycieli z naszej szkoły: Dorota Goszka-Stoltmann, Beata Klein, Kalina Kwidzińska, Edyta Kuklińska oraz Sławomir Szymański wzięła aktywny udział w wyjeździe szkoleniowym do Messyny na Sycylię (20 – 25 stycznia 2020 r.).

          Tutaj wspólnie z partnerami projektu z Włoch, Turcji oraz Hiszpanii wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi ze stosowaniem nowych technologii w edukacji. Zapoznaliśmy się z modelem włoskiej szkoły na różnych poziomach kształcenia. Dzięki gościnności włoskich gospodarzy poznaliśmy elementy miejscowej kultury, folkloru oraz najważniejsze zabytki Messyny.

            Koordynatorem projektu jest nauczycielka Anita Bobrowska.  W październiku wszyscy partnerzy zawitają do naszej szkoły.

      Beata Klein

    • X Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „NIEŚ KOLĘDĘ”
     • X Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „NIEŚ KOLĘDĘ”

     •      W czwartek 30 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jubileuszowym X Konkursie Kolęd i Pastorałek. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Szkole Podstawowej nr 23 w Gdańsku – Oliwie. Uczestnicy zaprezentowali piosenki w języku polskim oraz angielskim.

      Wśród laureatów znaleźli się:

      I miejsce – Lidia Kutniewska

      II miejsce - Jan Gruba

      III miejsce – duet Zuzanna Hinca i Martyna Fogler.

           W niedzielę 2 lutego o godzinie 13.00 w Katedrze Oliwskiej odbyła się uroczysta Msza św. Z okazji 115 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku oraz X edycji Konkursu. Następnie laureaci konkursu zaprezentowali zwycięskie utwory, następnie odbyło się wręczenie nagród. 

      Gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów.

      Hanna Gruba