• Dzieci z Bocianowa z wizytą w naszej szkole.

     •       W piątek naszą szkołę odwiedziła zerówka z przedszkola Bocianowo w Żukowie. Dzieci wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Markowską oraz panią dyrektor Magdaleną Roszkowską zwiedzały sale lekcyjne, świetlicę szkolną, salę komputerową oraz salę gimnastyczną. Mali animatorzy z klasy Id przygotowali stanowiska sportowe, na których dzieci doskonaliły różne umiejętności.

               W przerwie od rozgrywek odbył się piknik, a na zakończenie wszyscy zajadali się pysznymi lodami. Część dzieci z Bocianowa już dziś chciała zapisać się w progi naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy!

      Anna Majkowska

     • Shogi - japońskie szachy dla najmłodszych w świetlicy szkolnej

     •        W ostatnim tygodniu, w świetlicy szkolnej dzieci poznawały Shogi - japońską odmianę szachów. Gra rozwija logiczne i strategiczne myślenie. Natychmiastowo i z ogromnym entuzjazmem przystępowały do rozgrywki, nie znając sobie sprawy, jak wiele się uczą.  Dzieci są tą grą oczarowane!

            Zrobiliśmy świetlicowe rozgrywki, w których dzieci zdobywały naklejki. Chętni uczniowie rozwiązywali testy i zdobywali certyfikaty (kurczaka, żyrafy, słonia i lwa).

      Zapraszamy do świetlicy na Shogi!

      Małgorzata Zander

     • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS III

     • „Kto czyta, ten żyje ciekawie”

           14 maja 2019 r. odbył się V Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas III. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas III wyłonieni w eliminacjach klasowych. Komisja w składzie: Dorota Świerczewska Wioletta Wydrowska, Małgorzata Kurkowska, i Katarzyna Karcz przyznała miejsca oraz wyróżnienia następującym uczniom:

      I miejsce Sebastian Wunsz III a

      II miejsce Maciej Bednarczyk III c

      III miejsce Oliwia Długoszewska III a

      III miejsce Julia Zielińska III b


      Wyróżnienie: Kinga Olech III a; Michalina Kierznikiewicz III b

      Laureaci I i II miejsca wzięli udział w XI Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania Dla Klas III,
      który odbył się 20 maja 2019r. w Gdańsku.

         Nasi uczniowie wspaniale reprezentowali szkołę w konkursie wojewódzkim, mierząc się z interpretacją wylosowanego fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”. 

      Komisja konkursu wojewódzkiego doceniła umiejętności pięknego czytania
      Sebastiana Wunsz z klasy III a przyznając mu wyróżnienie.

           Gratulacje dla Sebastiana, rodziców oraz wychowawczyni kl. IIIa P. Marzeny Górskiej. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom etapu szkolnego, serdecznie gratulujemy jego laureatom i życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy również za współpracę wychowawczyniom klas III.

                                           Organizatorzy: Katarzyna Karcz i Wioletta Wydrowska

     • Brawo, Maratończycy!

     •      Wiele osób trzeba przekonywać o korzyściach płynących z czytania książek, ale na pewno nie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Już od dziesięciu lat licznie uczestniczą w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu ,,Wielki Maraton Czytelniczy” pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

         Idei czytelniczych zmagań przyświeca promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie stali się niejako ambasadorami czytania wśród swoich kolegów – w klasie, szkole, grupach rówieśniczych, a nawet lokalnym środowisku.

           Liczby przemawiają do wyobraźni: od 2009 r. do konkursu w naszej szkole przystąpiło ok. 230 osób z klas IV – VI, (niektórzy przez 3 kolejne lata etapu edukacyjnego), a w 2015 r. dołączyli uczniowie z klas II-III. Co miesiąc czytali lektury spoza kanonu, między innymi takich klasyków jak: H. Ożogowska, A. Szklarski, Z. Nienacki, A. Bahdaj i piszących współcześnie: J. Olech, A. Czerwińskiej – Rydel czy Andrzeja Maleszki. To siedem, osiem tytułów rocznie, czyli ok. 80 w dekadzie! Później znajomość treści książek weryfikowali pisząc test składający się z różnego rodzaju zadań, czasami bardzo precyzyjnych i podchwytliwych.

            Przez te lata mogliśmy się cieszyć z wysokich wyników naszych uczniów: 4 tytułów laureata, 10 finalistów i 6 wyróżnionych w klasach starszych oraz 9 laureatów, 7 finalistów i 5 wyróżnionych w klasach młodszych. Niektórzy sięgali po nie kilkukrotnie.

          Każdy konkurs ma w sobie element rywalizacji, ale ,,maratończyków”, oprócz zainteresowania literaturą, połączyła też życzliwość i pomoc, chociażby we wzajemnym udostępnianiu sobie trudnych do zdobycia lektur.

            Może wyniki badań dotyczące czytelnictwa w Polsce nie są zadawalające, ale nasi uczniowie temu przeczą i oby jeszcze długo udowadniali, że czytanie to wartość sama w sobie: rozwija i wzbogaca – jak głosi hasło Wielkiego Maratonu Czytelniczego.  

      Monika Czonstke
      Wioletta Wydrowska

     • XIII Gminny Przegląd Małych Form Scenicznych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie

     •    Dnia 17 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża zorganizowała już XIII Gminny Przegląd Małych Form Scenicznych dzieci 4-, 5- i 6-letnich z gminy Żukowo. Przegląd stał się już naszą tradycją, w tym roku udział w nim wzięło sześć grup dzieci w wieku przedszkolnym:

      • Niepubliczne Przedszkole „Kogucik” z Żukowa
      • Szkoła Podstawowa im. ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie
      • Przedszkole i Żłobek "Bocianowo" z Żukowa
      • Szkoła Podstawowa w Tuchomiu
      • Niepubliczne Przedszkole "Promyczek" z Żukowa
      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie

             Naszych małych aktorów serdecznie przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża - p. Przemysław Czachorowski. Słowa otuchy i wsparcia przekazała pani Paulina Milczanowska - Specjalista do Spraw Kultury Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

           Mali aktorzy wykazali się przede wszystkim ogromną odwagą wystąpienia na scenie przed publicznością. Mimo wieku dzieci, można było zauważyć luz i swobodę, z jakimi wypowiadali swoje kwestie, tańczyli, śpiewali. Brawo! Mieliśmy okazję zobaczyć pięknie przygotowane przedstawienie, które dzieci odtwarzały z uśmiechem na twarzy i energią.
            Nad każdą z grup czuwały panie wychowawczynie, które zadbały o najmniejszy element - od strojów poprzez muzykę z dziecięcego repertuaru aż do profesjonalnego przygotowania gry aktorskiej.

        Po zakończeniu występów na naszych gości czekały nagrody oraz słodki poczęstunek, który był podsumowaniem uroczystości. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych wspaniałych sukcesów na scenie. Mamy ogromną nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym już XIV Gminnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych.

          Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie składa serdeczne podziękowania za ufundowanie nagród rzeczowych i wsparcie finansowe podczas organizacji XIII Gminnego Przeglądu Małych Form Scenicznych dzieci 4, 5 i 6 letnich. Dzięki Państwa uprzejmości możliwy był zakup nagród dla dzieci biorących udział w przeglądzie. Dziękujemy:

      Dominika Pranczk, Ewa Niemczyk - Schmidt

     • EUROWEEK 2019

     •      W dniach 13 -17 maja 2019 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli brać udział w pięciodniowych warsztatach językowych Euroweek, tym razem w miejscowości Różanka. Dziewiętnastu uczniów przez pięć dni od rana do wieczora uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z całego świata. Tym razem byli to młodzi ludzie z Turcji, Kosowa, Włoch, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Birmy, Wietnamu, Indonezji i Armenii. Czas spędzony z nimi to niezapomniane chwile świetnej zabawy, integracji grupy, szlifowania języka angielskiego. Na Euroweeku nikt nie boi się odezwać w języku obcym, każdy może popełnić błędy, ważne jest przełamanie się i zdobycie bezcennego doświadczenia. Podczas różnego rodzaju zajęć każdy mógł mieć wpływ na końcowy efekt wypracowanego zadania, scenki, filmu czy plakatu.

           Euroweek to zajęcia w grupach wraz  z rówieśnikami z innych miast Polski, teraz była to młodzież z Zaklików, Strzyboga i Strzelina. Praca w grupach, projekty, pokazy talentów, Mission Impossible, to tylko niektóre z zajęć w jakich mogli uczestniczyć uczniowie. Do tego poznawanie kultur innych krajów podczas prezentacji. Euroweek to zajęcia, na które wszyscy uczniowie chodzą z ogromną chęcią i z wielkim zaangażowaniem stawiają czoło kolejnemu wyzwaniu. Każdy kto raz pojedzie na Euroweek już w drodze powrotnej pyta kiedy będzie następny wyjazd.

      Anita Bobrowska

     • Rowerowy Maj

     •       6 maja nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii Rowerowy Maj. Organizatorem akcji jest Urząd Gminy w Żukowie, a uczestniczyć w niej mogą tylko te dzieci, których rodzice zapoznali się z regulaminem i wyrazili pisemną zgodę na uczestnictwo w zabawie. Zapraszamy do zapoznanie się z galerią zdjęć, na których widać jak nasi uczniowie zaangażowali się w zabawę i jeżdżą nie tylko po naklejki do swoich rowerowych książeczek, ale przede wszystkim dobrze się bawią.

      Koordynator szkolny,
      Anna Majkowska

     • Wyjazd do Gdańska

     •      30 marca, w ramach kółka turystyczno-krajobrazowego, wyruszyliśmy do Gdańska. Pierwszym celem było Muzeum Archeologiczne, w którym przewodniczka oprowadziła nas po wielu salach tematycznych, opowiedziała ciekawe historie na temat eksponatów.

           Później zeszliśmy do Piwnicy Romańskiej na Placu Dominikańskim, która jest zabytkową pozostałością po XIII – wiecznym klasztorze. Następnie poszliśmy do Bazyliki Mariackiej, w której szukaliśmy cech budowli gotyckiej, o której uczyliśmy się na lekcji. Mogliśmy podziwiać wnętrze największej świątyni w Europie zbudowanej z cegły.

          Podczas spaceru po ul. Długiej, odwiedziliśmy Neptuna, który czuwa tam od XVII wieku. Pogoda nam dopisała i pełni wrażeń wróciliśmy do Żukowa.

            Stwierdziliśmy, że Gdańsk nadal jest pełen niespodzianek.

      Barbara Adamczyk

     • Świąteczne kartki dla Hospicjum

     •     W marcu i kwietniu uczniowie klas 0-VI przygotowywali kartki wielkanocne, z myślą o osobach, które przebywają w gdyńskim hospicjum im. Świętego Wawrzyńca w Gdyni. Łącznie powstało 88 pięknych, kolorowych kartek, które zostały przekazane dla hospicjum. Dziękujemy wszystkim uczniom i osobom zaangażowanym w akcję! Jesteście wielcy!

          Małgorzata Zander

     • „ Główkołamacze matematyczni”

     • SZKOLNY TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ

      W dniach 21-28 marca 2019r w naszej szkole odbył  się Pierwszy Szkolny Tydzień z Matematyką. To przedsięwzięcie kierowane było do wszystkich uczniów klasy IV-VI i miało charakter rozgrywek międzyklasowych. Zorganizowaliśmy go po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać ciekawą
      i ekscytującą stronę królowej nauki.

       Odbyły się następujące konkursy:

      • 21.03 (czwartek) - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur.
      • 22.03 (piątek) - łamigłówki i zadania matematyczne – krzyżówka „GIGANT” dla klas szóstych,

       a matematyczne skojarzenia dla klas czwartych i piątych.

      • 23-28 – konkurs plastyczny „MATEMATYCZNY LAPBOOK”
      • 25.03 (poniedziałek) SUDOKU / TANGRAMYU
      • 26.03 (wtorek) - III etap wewnątrzszkolnego konkursu na Najlepszego Matematyka.
      • 27.03 (środa) - Quiz „ JEDEN Z DZIESIĘCIU  dla klas piątych.

      28.03 (czwartek) Recytacja  rozwinięcia dziesiętnego liczby „PI”.

            Wyniki konkursów:

      Matematyczny Lapbook

      W kl. IV – AGATA LUBOCKA kl. IVF

      W kl. V – OLIWIA GRABOWICZ VC

      W KL.IV –ZOFIA KOZŁOWSKA VI C

      Quiz matematyczny „ Jeden z 10”

      I miejsce – IZABELA PISARSKA VC

      II miejsce – FRANCISZEK WIERZBA VH

      III miejsce – LUCYNA PRANSZK VG

      Recytacja liczby PI

      I miejsce – ERNEST ŁADOGÓRSKI VH

      II miejsce – ŁUKASZ LEMAŃCZYK VC

      III miejsce – JAKUB BASTIAN VI B

      Rozgrywki międzyklasowe

      W poziomie   klas IV –  I miejsce  klasa IV G

      W poziomie  klas V – I miejsce klasa  VH

      W poziomie klas IV – I  miejsce klasa VIA

      GRATULUJEMY!!