• Wycieczka do Centrum Informatycznego TASK
     • Wycieczka do Centrum Informatycznego TASK

     •       We wtorek 11 lutego 2020 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach CMI brali udział w wycieczce na Politechnikę Gdańską.  Mieli okazję zobaczyć tam superkomputer obsługujący Trójmiejską Akademicką Sieć Komputerową. Pracownicy Centrum zapoznali ich z możliwościami  wykorzystania tej klasy sprzętu informatycznego. Uczniowie obejrzeli prezentację ukazującą historię powstania i zasady działania trójmiejskiej i ogólnopolskiej sieci internetowej.  Po zakończeniu zwiedzania był jeszcze czas na spacer po kampusie Politechniki Gdańskiej.​​

       

          Wycieczka ta była wspólnym przedsięwzięciem nauczycieli prowadzących zajęcia Centrum Mistrzostwa Informatycznego w SP nr 1 i SP nr 2 w Żukowie oraz SP w Borkowie.

       

      Sławomir  Szymański

     • Konkurs Piosenki zorganizowany z okazji Święta Szkoły

     •        19 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża nr 1 w Żukowie odbył się Konkurs Piosenki zorganizowany z okazji zbliżającego się Święta Naszej Szkoły. Głównymi celami konkursu było wyłonienie młodych talentów wokalnych, zapewnienie możliwości publicznego zaprezentowania się, rozwijanie zainteresowań piosenkami patriotycznymi. Uczniowie przygotowali również piosenki o tematyce morskiej, gdyż w tym roku minęła 100. rocznica zaślubin Polski z morzem.

           Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy zaprezentowali się pięknym występem artystycznym oraz pomysłowością w doborze ubioru scenicznego. Jury w składzie: Ireneusz Laskowski, Beata Łapa, Justyna Belgrau wyłoniło najlepszych i przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

      W kategorii klas I – III :

      1. miejsce : Helena Modrzejewska
      2. miejsce: Maria Richert
      3. miejsce: Sara Kosiarz

      Wyróżnienia: Julia Hopa, Marcelina Cirocka, Oskar Krzystowski, Oliwier Krzystowski, Emilia Szymanowska, Antonina Treder, Aleksander Wojowski, Antonina Zielińska, Jakub Żurek.

      W kategorii klas IV – VI :

      1. miejsce : Lucyna Pranszk
      2. miejsce: Apolonia Cirocka
      3. miejsce: Katarzyna Droździk

      Wyróżnienia: Zsófia Fabian, Zuzanna Hinca, Piotr Kosiarz, Julianna Szymichowska.

       

      Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział.

      Ireneusz Laskowski,
      Beata Łapa,
      Justyna Belgrau.

    • XV RAJD PIESZY „STOLEMY” 2020 KOŚCIERZYNA I OKOLICE
     • XV RAJD PIESZY „STOLEMY” 2020 KOŚCIERZYNA I OKOLICE

     •     W dniach 7-9.02 2020 r. uczniowie naszej szkoły już po raz piąty brali udział w pieszym rajdzie organizowanym cyklicznie przez PTTK Gdańsk. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów – harcerzy pod opieką Edyty Kuklińskiej. Rajd ma na celu rozwijanie zainteresowań turystycznych. Wszyscy uczestnicy wykazali się wytrwałością, orientacją na mapie, chęcią przeżywania nowych przygód. Dziękuję uczniom za zaangażowanie a dyrekcji za umożliwienie uczestnictwa w takiej formie poznawania świata.

      Edyta Kuklińska

      A oto relacja  uczestniczek rajdu:

         Rajd ,, Stolemy” rozpoczął się 40 minutową przejażdżką pociągiem. Trasa do Kościerzyny minęła szybko. Gdy wysiedliśmy, szliśmy kilka minut do bazy rajdu Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie. Przywitaliśmy się z panią komendant oraz uczestnikami i wyruszyliśmy w trasę. Pogoda nam sprzyjała, było bardzo słonecznie.

         Jechaliśmy  chwilę autobusem do muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Poznaliśmy tam historię hymnu polskiego. Odpoczęliśmy chwilkę i wyruszyliśmy dalej w drogę. Szliśmy trzy godziny przez wsie: Kula Młyn, Wielki Klincz, Graniczny Młyn, aż w końcu doszliśmy do celu, czyli Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Po nim oprowadzał nas trochę nasz kolega Paweł. Odpoczęliśmy i wyruszyliśmy w stronę szkoły. Po drodze zbieraliśmy patyki, których potrzebowaliśmy do zrobienia świecznika. W końcu dotarliśmy do szkoły, w której odpoczęliśmy.

         Następnie powędrowaliśmy na rynek, na którym zbieraliśmy punkty do gry miejskiej oraz zjedliśmy obiad. Gdy nadszedł wieczór, wreszcie doszliśmy do szkoły. W niej czekała na nas sala biologiczna, w której mieliśmy się rozłożyć. Gdy wszyscy byli już gotowi, poszliśmy na salę gimnastyczną, na której graliśmy w kosza oraz bawiliśmy się. Gdy już się zmęczyliśmy, po dwóch godzinach zabawy, wróciliśmy do Sali i udaliśmy się na ognisko. Po powrocie z ogniska, urządziliśmy kuchnię chińską, a mianowicie zjedliśmy zupki chińskie oraz inne potrawy. Nasza przyboczna Ala czekała już na nas z zegarkiem w ręku, ale i tak się nie wyrobiliśmy.

         Zorganizowaliśmy świeczkowisko, porozmawialiśmy, pośpiewaliśmy oraz posumowaliśmy dzień. Gdy skończyliśmy, położyliśmy się na karimatach i uświadomiliśmy sobie, że tego dnia przeszliśmy ok. !5 kilometrów.

       

      Dzień drugi.

         Wstaliśmy rano o godzinie 8:00. Zjedliśmy śniadanie( co niektórzy zupki chińskie). Spakowaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy do plecaków i wyruszyliśmy w trasę. Po drodze wstąpiliśmy do sklepu. Dotarliśmy na miejsce, czyli do rezerwatu Strzelnica. Pan wytłumaczył nam zasady gry na orientację i podzieliśmy się na drużyny. Instruktor losował kolejność wyruszania w trasę. Oczywiście, nasze drużyny wyruszyły na koniec, nie licząc pani Edyty oraz chłopaków, którzy wyruszyli na początku. Gra polegała na tym, aby odnaleźć poszczególne punkty na mapie. Wędrowaliśmy oczywiście, gdy większość drużyn skończyła. Dwie drużyny się zgubiły. Zadzwoniły do pani Edyty, która dała wskazówkę, aby iść w stronę słońca. Dzięki temu odnalazłyśmy metę. Odpoczęliśmy chwilę i już wracaliśmy. Po drodze zbieraliśmy punkty do gry i poszliśmy na pyszną pizzę. Następnie udaliśmy się do Muzeum Akordeonu i Ziemi Kościerskiej. Pozwiedzaliśmy i wróciliśmy do szkoły, następnie nasza przyboczna Ala oraz zastępca Ola poprowadziły zabawy harcerskie. Po kolacji przebraliśmy się w piżamy i (podobnie jak dzień wcześniej) urządziliśmy świeczkowisko. Tego dnia przeszliśmy 16 kilometrów.

      Dzień trzeci.

         Wstaliśmy o 8:00 i zjedliśmy śniadanie. Następnie poszliśmy na salę gimnastyczną, na której organizatorzy rajdu ,,Stolemy 2020” podziękowali nam za udział oraz posumowali różne konkursy. W grze na orientację w lesie wygrali chłopaki: Maks, Artur i Paweł. Dostali oni kupon o wartości 100 zł do sklepu turystycznego. Natomiast w grze miejskiej wygrała nasza cała drużyna i otrzymaliśmy książkę. Posprzątaliśmy na błysk salę i wyruszyliśmy na rynek pozwiedzać z panią przewodnik. Gdy skończyliśmy zwiedzanie, poszliśmy odpocząć do cukierni. Ostatni raz wróciliśmy do szkoły, aby zabrać plecaki i pożegnać się z panią komendant. Wyruszyliśmy w drogę i wsiedliśmy do pociągu, szczęśliwi powróciliśmy do Żukowa. Ten rajd był pełen wrażeń i niesamowitych przygód.

      Oliwia Wydrowska z kl. 6b oraz Julia Peta z kl. 6a

       

    • Spotkanie szkoleniowe w Messynie
     • Spotkanie szkoleniowe w Messynie

     •        W ramach projektu ERASMUS PLUS KA 229 grupa nauczycieli z naszej szkoły: Dorota Goszka-Stoltmann, Beata Klein, Kalina Kwidzińska, Edyta Kuklińska oraz Sławomir Szymański wzięła aktywny udział w wyjeździe szkoleniowym do Messyny na Sycylię (20 – 25 stycznia 2020 r.).

          Tutaj wspólnie z partnerami projektu z Włoch, Turcji oraz Hiszpanii wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi ze stosowaniem nowych technologii w edukacji. Zapoznaliśmy się z modelem włoskiej szkoły na różnych poziomach kształcenia. Dzięki gościnności włoskich gospodarzy poznaliśmy elementy miejscowej kultury, folkloru oraz najważniejsze zabytki Messyny.

            Koordynatorem projektu jest nauczycielka Anita Bobrowska.  W październiku wszyscy partnerzy zawitają do naszej szkoły.

      Beata Klein

    • X Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „NIEŚ KOLĘDĘ”
     • X Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek „NIEŚ KOLĘDĘ”

     •      W czwartek 30 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jubileuszowym X Konkursie Kolęd i Pastorałek. Przesłuchania konkursowe odbyły się w Szkole Podstawowej nr 23 w Gdańsku – Oliwie. Uczestnicy zaprezentowali piosenki w języku polskim oraz angielskim.

      Wśród laureatów znaleźli się:

      I miejsce – Lidia Kutniewska

      II miejsce - Jan Gruba

      III miejsce – duet Zuzanna Hinca i Martyna Fogler.

           W niedzielę 2 lutego o godzinie 13.00 w Katedrze Oliwskiej odbyła się uroczysta Msza św. Z okazji 115 – lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku oraz X edycji Konkursu. Następnie laureaci konkursu zaprezentowali zwycięskie utwory, następnie odbyło się wręczenie nagród. 

      Gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów.

      Hanna Gruba

    • Centrum Mistrzostwa Informatycznego
     • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

     •        Już od października 2019 roku grupa uczniów klas V i VI bierze udział w programie Centrum Mistrzostwa Informatycznego - projekcie grantowym współorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.  Jest on nastawiony na odkrywanie i rozwój talentów uczniowskich, szczególnie w zakresie informatycznym. W tym celu realizowane są zajęcia z podstaw programowania, na których nasi uczniowie poznają tajniki języków Python i C++.  Pieczę nad stroną merytoryczną projektu sprawuje pięć renomowanych uczelni technicznych. W naszym wypadku jest to Politechnika Gdańska.

          W pierwszym miesiacu działania kółka podjęliśmy wyzwanie uczestniczenia w „Tygodniu Kodowania”. Do rozwiązania mieliśmy kilka ciekawych łamigłówek opartych na popularnej grze Minecraft. Uczniowie zdobyli certyfikaty potwierdzające udział w ogólnoświatowej akcji.

          14 listopada uczestniczyliśmy w  XIV edycji Konkursu Informatycznego „Bóbr” 2019. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów. Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z rozwiązywaniem różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego.

      Wyniki etapu szkolnego XIV edycji Konkursu Informatycznego „Bóbr” 2019:

      1 miejsce – Maciej Pacuk kl. 6F
      2 miejsce – Weronika Rybandt z kl. 5B i  Małgorzata Drewczynska z 6F
      3 miejsce – Przemysław Szlage z kl. 5D

      Wyróżnienia: Barbara Drewczynska kl. 5B, Wiktoria Tokarska 6F, Kacper Stenzel 6E, Ignacy Richert 6 E, Franciszek wierzba 6H, Lucyna Pranszk 6G.

          W ramach zajęć projektowych używaliśmy również Ozobotów. Programowaliśmy je zarówno za pomocą kodów graficznych, jak również poprzez stronę Ozoblockly.com.  Można tam programować nie tylko ruch robota, jego szybkość ,ale również efekty świetlne.  Zajęcia z Ozobotami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nie tylko uczestników koła.

           W drugim semestrze uczniowie nadal będą pogłębiać swoje umiejętności programistyczne. Zajęcia wzbogacą się o nowe pomoce – będą to roboty Mbot. Planujemy również wycieczkę na Politechnikę Gdańską i zwiedzanie Centrum Informatycznego TASK.

      Sławomir  Szymański

    • Powiatowy Konkurs „MOJE KASZUBY”
     • Powiatowy Konkurs „MOJE KASZUBY”

     •      12 grudnia 2019 r. w sali widowiskowej  Centrum Kultury w Kartuzach rozstrzygnięto konkurs plastyczny „MOJE KASZUBY”. W tegorocznej edycji uczestnicy przygotowali prace w pięciu kategoriach. Przedszkola rysowały Kaszubskie Stolemy, klasy I-III Kaszubskie Purtki. Tematem prac klas IV-VI były Gwiżdze,  klas VII i VIII Nowa i stara Checz Kaszubska , szkoły średnie rysowały scenki z „Życia i przygód Remusa”.

       I MIEJSCE  zdobyła MALWINA KISZKO z klasy Ic w kategorii wiekowej I-III 
       II MIEJSCE  ANTONINA KUCHTA z klasy VIg  w kategorii wiekowej IV-VI
       

          Dziękujemy Wam za godne reprezentowanie naszej szkoły. Zachęcamy do dalszego rozwijania swoich talentów.

      Przygotowała  Grażyna Glienke

    • Podsumowanie akcji "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"
     • Podsumowanie akcji "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"

     •     Nasza szkoła po raz drugi brała udział w ogólnopolskiej akcji "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj". Celem kampanii było zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o innych osobach, jak również - a może przede wszystkim - kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. 

          Uczniowie otrzymali darmowe kartki do napisania życzeń świątecznych samodzielnie, wspólnie z rodzicami lub na godzinie wychowawczej. 

          Najmłodsi poszli na pocztę wysłać kartki do najbliższych. Natomiast starsze klasy pisały życzenia m.in. do pacjentów ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dzierżążnie. 

          Dziękujemy za zaangażowanie w akcję!

      Małgorzata Zander

     • Wyniki Szkolnego Konkursu "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"

     •     Na konkurs wpłynęło 45 prac plastycznych. Komisja w składzie: Krystyna Szlachetka, Dorota Świerczewska i Małgorzata Zander przyznała miejsca:

          W kategorii klas 0-III:

          I miejsce Zuzanna Romska 1b
          II miejsce Sebastian Szulc 1b
          III miejsce Borys Bielawa 3a

          W kategorii klas IV-VI:

          I miejsce Daria Drewing 5f
          II miejsce Jakub Ratowt 5g
          III miejsce Maksymilian Mielewczyk 5h

          Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

      Małgorzata Zander

    • Rodzinny Wieczór Wigilijny w 1 b
     • Rodzinny Wieczór Wigilijny w 1 b

     •        W środowy  wieczór, w szkolnych progach, gościli rodzice uczniów klasy 1b. Zostali zaproszeni przez swoje pociechy na Rodzinny Wieczór Wigilijny. Dzieci wraz  z wychowawczyniami Marzeną Górską i Barbarą Wilczewską-Topka przygotowały świąteczny program wypełniony pięknymi piosenkami, tańcami i recytacją. Wszystkich serdecznie przywitał dyrektor szkoły Przemysław Czachorowski, złożył życzenia, a na zakończenie uroczystości wręczył uczniom czekoladowe Mikołaje. Stoły uginały się od różnorodnych pyszności i świątecznych smakołyków. Każdy rodzic od swojego dziecka otrzymał własnoręcznie wykonany i pięknie ozdobiony prezent. Dzieciom Gwiazdor przyniósł kolorowe klocki, którymi będą mogły bawić się podczas przerw międzylekcyjnych. W tak miłej atmosferze wszystkim szybko upłynął czas.

            Na zakończenie rodzice poddani zostali niezwykle trudnej próbie wiązania krawata, wynik był zachwycający. Wszyscy kreatorzy mody mogliby czerpać pomysły z tego pokazu. I tak oto pierwszoklasiści z klasy „b” zainaugurowali czarujący świąteczny czas.  

      Życzymy Wszystkim Magicznych Świąt. Do Siego Roku!

      Przygotowała: Marzena  Górska

    • Występy naszych szachistów w pierwszym półroczu
     • Występy naszych szachistów w pierwszym półroczu

     •      Od jesieni 2018 roku, powoli rozkręca swoją działalność Szkolne Kółko Szachowe. Uczęszczają na nie uczniowie klas III – V.  Prócz nauki na zajęciach szachowych, uczniowie trenują w internecie, gdzie rozgrywają partie i rozwiązują zadania. Jednak najwięcej przyjemności, jak i adrenaliny dostarcza udział w turniejach szachowych. Możemy się tutaj pochwalić kilkoma sukcesami. Do największych można zaliczyć:

      • I miejsce Martyny Fogler w XVIII Otwartych Mistrzostwach Powiatu Kartuskiego w Szachach (kat. juniorek młodszych)
      • I miejsce Martyny Fogler w XXII Otwartym Turnieju Szachowym „Siedmiu Gwiazd” (kat. do 12 lat)
      • Martyna Fogler, Ruben Przybylski oraz Oskar Syldatk na turniejach w Gdańsku oraz Lipuszu zdobyli V kategorie szachowe.

         Wzięliśmy też udział Gminnych Igrzyskach Dzieci w Szachach Drużynowych, na których przegraliśmy z drużyną z Pępowa. Skład naszej drużyny: Oskar Syldatk, Ruben Przybylski, Michał Socha, Martyna Fogler oraz Jakub Bednarek.

      Tekst i zdjęcia: Ryszard Wicki

    • Podziękowanie
     • Podziękowanie

     •     W grudniu w naszej szkole przeprowadzono ZBIÓRKĘ KARMY I KOCYKÓW DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT. Szkoła otrzymała dyplom z podziękowaniem za przystąpienie do akcji.

            Zwierzaki ze schroniska PROMYK dziękują Państwu za wielkie serca najwdzięczniej jak mogą, czyli merdają ogonkami i mruczą przeciągle.
       

    • NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA 2019
     • NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA 2019

     •    8 grudnia 2019 r. został rozstrzygnięty Gminny Konkurs na NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ, który był organizowany przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

            Dzieci z klasy I c i  I d wraz z wychowawczyniami Grażyną Glienke i Barbarą Adamczyk zdobyły II miejsce w kategorii wiekowej I-III. Natomiast uczniowie z kl. V g i  VI (którzy uczą się języka kaszubskiego) z nauczycielkami Hanną Gruba i Dorotą Goszka-Stoltmann zajęły  III miejsce w kategorii wiekowej IV-VIII.

            Otrzymaliśmy dyplomy, słodkości oraz talony w wysokości 250 zł i 150 zł na rzecz  szkoły.

      GRATULACJE. 

      Grażyna Glienke

     • Szkolny Konkurs „OZDOBA BOŻONARODZENIOWA”

     •     Dnia 3 grudnia 2019 r. komisja w składzie: p. Iwona Sreberska, p. Beata Łapa, p. Anita Bobrowska, p. Hanna Gruba wyłoniła zwycięzców VII Konkursu na “OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ”.

      Kl. 0
      I miejsce - Antoni Rosener kl. 0a
      II miejsce - Anastazja Janicka kl. 0a
      III miejsce - Magda Konopelko kl. 0b
      Wyróżnienie:
      Kamila Polejowska kl. 0a; Wiktor Sochacki kl. 0b, Bartosz Dzierżawiec 0a, Zuzanna Wydrowska kl. 0b, Lena Miłejko 0b, Franciszek Malek 0a

      Kl. I-III
      I miejsce - Cyprian Dargacz kl. 3c
      Il miejsce - Paweł Głodowski kl. 1c
      Ill miejsce - Nina Jereczek kl. 2c
      Wyróżnienie:
      Zofia Reglińska kl. 2a; Izabela Gruchała kl. 3c; Maja Nowińska kl. 2d; Wiktoria Mathea kl. 2c, Błażej Rzepka kl. 1d

      Kl. IV - VI
      I miejsce - Nikolas Klupczynski kl. 6h
      II miejsce - Tymoteusz Frankowski kl. 6c
      III miejsce - Kornelia Cieschica- Wensierska
      Wyróżnienie
      Igor Plit kl. 5d; Marta Pohnke kl. VIb; Adam Miłosz; Oliwia Romska kl. 4c; Adrian Koszałka kl. Va; Kinga Reglińska kl. IVb.

      Prace wszystkich uczestników zostały przekazane na szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy,
      który odbył się w piątek 6 grudnia 2019 r.

      Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do konkursu w przyszłym roku.

       

      Tekst Hanna Gruba

    • XXXIX Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich
     • XXXIX Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

     •      W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2019 r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu miał miejsce XXXIX Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego.

          W tym roku wydarzenie zgromadziło 196 uczestników (93 dzieci i 103 dorosłych) z Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur, Kurpi, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Podhala, Kaszub oraz z zagranicy – Białorusi i Ukrainy.

          Przesłuchania odbyły się w sobotę Uczestnicy prezentowali grę na ligawkach, trombitach, bazunach, rogach pasterskich, dudach, gajdach i innych instrumentach.

         Drugi dzień imprezy rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu następnie w budynku głównym muzeum odbyło się podsumowanie XXXIX Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Najważniejszym punktem tego dnia było ogłoszenie wyników konkursu. Laureaci I-go, II-go i III-go miejsca z każdej kategorii otrzymali dyplomy oraz zaprezentowali kunszt swojej gry podczas koncertu laureatów.

            Wśród uczestników po raz drugi, byli uczniowie naszej szkoły: Jan Gruba lat 6 kl. Ia oraz Antonina Gruba lat 8, kl. IIa, oboje otrzymali Wyróżnienia. Oboje grali na bazunie obrzędowej, kaszubskim instrumencie ludowym. Dawniej obwieszczającym np. nadejście Nowego Roku, Nocy Świętojańskiej. Instrumentu używano do komunikacji np. na jeziorach podczas mgły, aby dotrzeć do właściwego brzegu, podczas zawieruch śnieżnych.

      Opracowała Hanna Gruba

    • Lekcje z Ozobotami
     • Lekcje z Ozobotami

     •      Nasza szkoła bierze udział w  projekcie Erasmus +.  W trakcie jego realizacji łączymy naukę języka angielskiego z wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej. Program nastawiony jest również na rozwijanie umiejętności informatycznych, obsługi różnorodnych platform edukacyjnych oraz aplikacji na telefony komórkowe.  Uczniowie tworzyć będą ciekawe materiały na zajęcia lekcyjne, jak również gry i zabawy edukacyjne.

            Aby realizować te zadania, z funduszy projektu zakupione zostały różnorodne pomoce dydaktyczne. Stąd też pojawiły się na zajęciach informatycznych dwa zestawy Ozobotów – małych, sprytnych robotów do nauki programowania. W sumie jest to:

      • 12 Ozobotów,
      • Osprzęt do ich podłączenia i ładowania,
      • 4 zestawy puzzli do budowania tras dla robotów,
      • Materiały dydaktyczne, karty pracy, kody kolorów.

           Ozobot to prostota nauki programowania. Wprowadzają dzieci i młodzież poprzez zabawę w świat nowych technologii. Ozobot jest gotowy do pracy w 2 sek. od wyjęcia z kapsuły i czeka na rozkazy. Rozumie kolorowe kody narysowane kredkami, jak i te czytane z ekranu napisane w specjalnym edytorze OzoBlockly.

           Ozobot doskonale sprawdza się we wszelkich zadaniach dydaktycznych związanych z informatyką i robotyką. Ilość zabawy i nauki jest nieograniczona, tak jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras po których może jeździć Ozobot. Możemy zaprogramować tańczący zespół robotów, czy też prace drogowe. Nauczyć zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zaprogramować drogę ewakuacyjną w szkole.

         Dzieci młodsze mogą zgłębiać tajniki programowania z użyciem jedynie kredek lub flamastrów. Taka technologia czyni z Ozobotów rozwiązanie idealne do oswajania ich z podstawami kodowania.

         Starsi mogą zakodować sposób poruszania się i efekty świetlne Ozobota za pomocą tabletu lub ekranu monitora (bez żadnych kabli).  OzoBlockly (ozoblockly.com) to wizualny edytor oparty na puzzlach z komendami - oferuje pięć poziomów programowania, od nowicjusza do mistrza. Dzięki temu nadaje się zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych programistów.

      A tak wyglądały zajęcia z Ozobotami naszych uczniów.

    • Konkurs - „Obrońcy Wybrzeża – 1939 r.”
     • Konkurs - „Obrońcy Wybrzeża – 1939 r.”

     •      Dnia 5 grudnia odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Historyczny „Obrońcy Wybrzeża – 1939 r.”.  Motywem do zorganizowania zawodów była 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Myślą przewodnią konkursu było hasło „Nigdy więcej wojny!”. W konkursie wzięli udział przedstawiciele następujących szkół: SP Banino, SP Leźno, SP Niestępowo, SP nr 2 Żukowo, SP nr 1 Żukowo. Uczniowie rywalizowali w kategoriach klas IV – VI oraz VII – VIII. Tematyka turnieju obejmowała najważniejsze wydarzenia związane z początkiem II wojny światowej na Pomorzu: przyczyny wybuchu II wojny światowej,  obrona Westerplatte,  obrona Poczty Polskiej w Gdańsku,  obrona Kępy Oksywskiej,  obrona Helu.

           Rewelacyjnie do konkursu przygotowali się uczniowie klasy VI C z naszej szkoły. W kategorii klas IV – VI,  I zajął Łukasz Lemańczyk, natomiast III miejsce zajął Tymoteusz Frankowski. Gratulujemy!

      Wielkie podziękowania za sponsorowanie zawodów należą się:

      • Ośrodkowi Kultury i Sportu Żukowo,
      • Referatowi Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Żukowo,
      • Radzie Rodziców działającej przy naszej szkole,
      • anonimowemu sponsorowi.

      Tekst i zdjęcia: Ryszard Wicki