• Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

     • 23. 10. 2019 r. o godz. 9:50 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbył się  Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Prowadziła go Justyna Belgrau, a na widowni zasiadła klasa V a. Do konkursu przystąpiło łącznie 12 osób w dwóch kategoriach wiekowych.
      Komisja w składzie:
      Ireneusz Laskowski - przewodniczący
      Justyna Belgrau - członkini
      dokonała oceny prezentacji piosenek i przyznała następujące miejsca:

      I kategoria wiekowa - klas I -III:
      1. miejsce: Antonina Gruba II a
      2. miejsce: Helena Modrzejewska III c

      II kategoria wiekowa - klas IV-VI:
      1. miejsce: Zuzanna Hinca V d
      2. miejsce: Natalia Pionk V e
      3. miejsce: Julianna Peta VI a
      wyróżnienie: Katarzyna Droździk V g, Zsófia Fabian V a, Liliana Komarnicka V a, Marta Pohnke VI b.
        

         Komisja oceniała uczestników według następujących kryteriów:
      pamięciowe opanowanie utworu, dobór repertuaru, interpretacja utworu i ogólny wyraz artystyczny, wrażenie artystyczne, muzykalność i warunki głosowe wykonawców.

      Sponsorem konkursu była: Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie.

      Justyna Belgrau

     • Szóstoklasiści na spektaklu pt. ”Kasieńka”

     •       Co czuje dziewczyna, wyrwana ze swojego środowiska i wrzucona w żywioł obcej kultury, języka, warunków życia, towarzystwa? Jak czuje się osoba, która ma wiele do powiedzenia, ale brak jej znajomości języka, w którym mogłaby wyartykułować swoje uczucia i myśli? Jakie emocje towarzyszą dziecku, które czuje się porzucone i niekochane przez rodzica? Takie pytania stawia przed widzami wyjątkowe przedstawienie, które szóstoklasiści z naszej szkoły obejrzeli 22.10 w Teatrze  Miniatura w Gdańsku.

            Spektakl to niełatwy, bo i historia w nim opowiedziana pełna jest cierpienia i trudności. Jednocześnie – fabuła pokazuje, że przykre chwile sąsiadują w życiu z pozytywnymi doświadczeniami. Przedstawienie zrealizowane przy użyciu oryginalnej metody teatru cieni przygotowano na podstawie książki Sarah Crossan („The Weight of Water”).

            Widzowie byli zdziwieni, wzruszeni, zasmuceni. Ważne, że zostali poruszeni. Na tym polega siła teatru.

      Karolina Grześkowiak

     • IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •     Dnia  4 października  w naszej szkole obchodziliśmy IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          Akcja miała  na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

         W szkole powołane zostały Komisje i Patrole Egzaminacyjne utworzone przez uczniów, którzy sprawdzali wiedzę z tabliczki mnożenia.

         W trakcie lekcji Patrole chodziły po klasach i  przeprowadzały egzaminy. Ekspert tabliczki mnożenia mógł wziąć udział w zawodach z łamigłówek.

           Jeden z patroli wraz z Panią Hanią Gruba oraz mamą uczennicy udał się do Urzędu Gminy i do Szkoły Podstawowej nr 2, by tam sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia. Egzamin został przeprowadzony również wśród mieszkańców, właścicieli i pracowników kilku sklepów oraz apteki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w egzaminowanych wiele pozytywnych emocji.   

           Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom oraz rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

      Marzena Zielińska

     • 6g na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej oraz innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa

     •     Projekt edukacyjny „Skarbiec Wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej dla nastolatków […]” jest realizowany przez Katedrę Filologii Klasycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

             Grupa 19 uczniów z klasy 6g pod opieką pań Moniki Czonstke i Karoliny Grześkowiak wybrała się 18.10. do Oliwy, aby na kampusie uniwersyteckim uczestniczyć w odbywających się w ramach projektu konferencji i warsztatach, którym przyświecało hasło: Antyk, kosmos i przyroda. Na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej i innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa.

            Wyprawa zaczęła się wczesnym rankiem i od początku była pełna wrażeń: przejazd kolejką PKM na stację Gdańsk Strzyża, wstępne rozpoznanie przestrzeni Wydziału Filologicznego, aktywne słuchanie wykładu dr. Grzegorza Kotłowskiego o uczonych świata antycznego, a potem dr hab. Joanny Mytnik o inteligentnych roślinach Karola Linneusza oraz dr. hab. Marka Kwiatkowskiego o tym, co chemia zawdzięcza gigantom, tytanom i  herosom. Następnie udział w pokazie i słuchanie opowieści pani Magdaleny Maszewskiej z Hevelianum o Janie Heweliuszu, a także o niedalekiej przyszłości związanej z wyprawami kosmicznymi i wizją aktywności ludzi na Księżycu.

       

           Jakby tego było mało, żukowianie wraz z prawie setką nastolatków z trójmiejskich szkół uczestniczyli w podgrupach w lekcjach wiedzy o skarbach Bałtyku oraz wyprawili się na bursztynowy szlak.

           Uczestnicy mogli w ciągu tego dnia zbadać, czy proporcje ich ciał zgadzają się z wymiarami człowieka witruwiańskiego, czy prawo Archimedesa faktycznie działa, czy poradziliby sobie na dawnym targu i czy potrafią, bawiąc się w kalambury, zilustrować elementy fauny i flory w Maris Baltici oraz przywołać ich łacińskie nazwy. Miłym akcentem był też obiad, na który organizatorzy projektu zaprosili słuchaczy.

            Przed powrotem do domu grupa obejrzała jeszcze mural Kobiety Wolności, który znajduje się na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, a przedstawia kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną w czasach PRL.

          Hubert, uczeń klasy 6g stwierdził: „Czuję, jakby to była trzydniowa wycieczka!”. Podobne wrażenie mieli wszyscy uczestnicy, którzy skorzystali z dobrodziejstw tego dnia.

      Karolina Grześkowiak

     • Wrzesień w świetlicy szkolnej

     •      We wrześniu uczymy się wszystkiego od nowa. Przypomnieliśmy sobie zasady panujące w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć mówiliśmy na temat koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnie się poznawaliśmy. Świetlica szkolna przystąpiła również do projektu "Gang Słodziaków", który będzie realizowany do listopada. 

           Przez cały miesiąc wykonaliśmy również wiele prac plastycznych związanych z jesienią. 

      Zespół nauczycieli świetlicy

     • Ślubuję uroczyście!

     •        9 października 2019 r. grupa 72 pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie została uroczyście przyjęta w szeregi braci uczniowskiej.  Uczniowie czterech klas I, przy wsparciu wychowawczyń Bogumiły Bundt, Marzeny Górskiej i nauczycielki wspomagającej Barbary Wilczewskiej – Topka, Grażyny Glienke oraz Barbary Adamczyk, przystąpili do swojej pierwszej szkolnej próby. Na początku wszyscy przenieśli się do Królestwa Króla Kredkosa, gdzie pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami. Królewska Świta  za rozwiązanie każdego z nich  przydzielała kolorową kredkę. Dzieci musiały kolejno wykazać się znajomością symboli narodowych, grzecznością i kulturą , wiedzą z zasad ruchu drogowego, a także umiejętnościami wokalnymi. Król z Królową oceniali wiedzę najmłodszych uczniów, natomiast wszyscy zgromadzeni nagradzali ich gromkimi oklaskami.

              Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Gminy Żukowo pan Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miasta pan Witold Szmidtke, Ks. Prałat Czesław Las,  Dyrektorka Biblioteki Samorządowej pani Natalia Langa, z-ca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Magdalena Wolf,  Dyrektorka Przedszkola „Kogucik” w Żukowie pani Barbara Sirocka, Dyrektorki Przedszkola „Bocianowo” w Żukowie panie Maria Łapa i Magdalena Roszkowska, Dyrektorka Przedszkola „Promyczek” w Żukowie pani Joanna Woźniak, pani Barbara Jarecka - pielęgniarka szkolna oraz rodzice i krewni uczniów.

           

          Wspaniałą grupę wsparcia stanowili także Trzecioklasiści z wychowawczyniami Beatą Formella, Kaliną Kwidzińską i nauczycielem wspomagającym Grażyną Boniec oraz Heleną Kukielską, a także uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką panią Hanną Gruba,  obsługa sprzętu z panem Ryszardem Wickim na czele i pan wicedyrektor Mirosław Kamiński.       

           Aktu „Pasowania na ucznia” dokonała z-ca dyrektora pani Dorota Goszka – Stoltmann. Najważniejsze szkolne przyrzecze, czyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyjął dyrektor pan Przemysław Czachorowski.

              Wszystkie pierwszaki otrzymały wspaniałe upominki, od wychowawczyń dyplomy, od rodziców pamiątkowe przypinki, kuferki z niezbędnymi pomocami dla klas I-III oraz lizaki. Uczniowie klas trzecich zakupili dla każdej klasy I gry edukacyjne. Do obdarowujących dołączyli również Włodarze naszego miasta i gminy wręczając odblaskowe znaczki, kredki oraz cukierki. Pani dyrektor Biblioteki Samorządowej przekazała do szkolnej biblioteki komplet książek dla najmłodszych. Także z zaprzyjaźnionych żukowskich przedszkoli do pierwszaków trafiły słodkości.

           

                  Z wielką radością możemy ogłosić, że nasze pierwszaki zdały swój pierwszy wielki test, oczywiście, na szóstkę.

      Gratulujemy!

       

      Bogumiła Bundt, Marzena Górska,
      Barbara Wilczewska – Topka,
      Grażyna Glienke, Barbara Adamczyk