• WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY DLA DZIECI
     • WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY DLA DZIECI

     •      Nauka pierwszej pomocy oznacza społeczne zaangażowanie dzieci i nauczycieli. Umiejętności nabyte w szkole pozostają na całe życie.

            W dniach 26-28 października br. w naszych oddziałach przedszkolnych  p. Sandra Miłejko przeprowadziła warsztaty „Ratujemy i uczymy ratować”. Dzieciom przekazano praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy- dzieci sprawdzały przytomność osoby poszkodowanej oraz układały ją w pozycji bezpiecznej bocznej (ustalonej), przeprowadzały resuscytację na fantomie oraz nauczyły się jak prawidłowo złożyć wezwanie. Przy okazji utrwalono numery alarmowe do służb ratowniczych. 

       

             Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w warsztatach, a przy tym nauczyły się czynności niezbędnych do ratowania życia.

        B. Wilczewska-Topka

       

    • GRAMY ZMYSŁAMI
     • GRAMY ZMYSŁAMI

     •  

             Od października br. dzieci z oddziałów przedszkolnych biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy zmysłami”.

           Głównym celem projektu jest kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci, poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.

            Jako pierwsze zadanie w ramach programu dzieci wykonały jesienną ścieżkę sensoryczną czyli pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, którego funkcją jest stymulowanie receptorów znajdujących się w skórze i mięśniach stóp.  Pośrednio wpływa to korzystnie na rozwijanie innych umiejętności, a co najważniejsze- jest świetną zabawą dla najmłodszych.

              Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

      B. Wilczewska-Topka

       

    • Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego
     • Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego

     • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
      „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego” dla klas „0”-III

       

            Komisja w składzie: Dorota Goszka Stoltmann, Marzena Górska, Anna Majkowska i Aneta Marchewicz wybrała zwycięzców Szkolnego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego” dla klas „0”-III.

      Oto wyniki:

      Kategoria klas 0-I

      I miejsce zajęła: Eliza Klinkosz kl. 0b

      II miejsce zajęły: Zuzanna Zielinska kl. 0c, Oliwia Góra kl. 1c

      III miejsce zajęły: Maria Rajewska kl. 1a, Magdalena Konopelko kl. 1a

      Wyróżnienia zdobyli: Aleksandra Rajewska kl. 0a, Oliwia Rzepka kl. 0a, Laura Smentoch kl. 0a, Amelia Tutkowska kl. 0b, Maciej Walicki kl. 1a, Joanna Mucha kl. 1b, Gabriel Radzimowski kl. 1b, Łucja Kaizer kl. 1c, Maja Konkol kl. 1c.

       

       

      Kategoria klas II-III

      I miejsce zajęli: Julia Miler kl. 3a, Franciszek Klawikowski kl. 3a

      II miejsce zajęły: Nikola Szymańska kl. 3c, Patrycja Stenka kl. 3a

      III miejsce zajął: Kacper Plewa kl. 2a

      Wyróżnienia zdobyli: Amelia Ignaciuk kl. 2a, Pola Raszkowska kl. 2b, Maja Walder kl. 2b, Maja Lichoń kl. 2c, Nikodem Szwedowski kl. 2c, Michał Kluk kl. 3b, Zuzanna Romska kl. 3b, Róża Jereczek kl. 3c, Kornelia Lubocka kl. 3c, Błażej Rzepka kl. 3d, Cezary Smentoch kl.3d

      * Do etapu powiatowego przechodzą prace, które zajęły miejsca: I, II oraz III.

      Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

                                 Organizatorzy:

      Marzena Górska

      Wioletta Wydrowska

      Barbara Wilczewska-Topka

      Aneta Marchewicz

    • Najlepszy wynik szachowej drużyny w historii naszej szkoły!
     • Najlepszy wynik szachowej drużyny w historii naszej szkoły!

     •      Po wygraniu mistrzostw gminy, powiatu i półfinałów wojewódzkich nasza szachowa drużyna udała się w podróż do Prabut, gdzie odbyły się finały 50 Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych. Na turniej przyjechało 6 najlepszych drużyn z całego województwa. Nasi szachiści wygrali 4 mecze i tylko 1 przegrali. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy fantastyczne II miejsce! Zdobyliśmy tyle samo tzw. dużych punktów meczowych co zwycięzcy (SP de La Salle  z Gdańska). Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dodatkowa punktacja, tzw. małych punktów ,a tutaj lepsi byli mistrzowie Gdańska. Wszyscy reprezentanci SP nr 1 Żukowo w czasie turnieju grali z maksymalnym skupieniem i dali z siebie wszystko.

      Wielkie brawa należą się:

      • Zsofii Fabian Zosia w finale zajęła I miejsce na I szachownicy (obsadzonej przez najlepszych szachistów)!
      • Patrycji Grobelniak Pati w finale wygrała aż 4 partie!
      • Michałowi Socha Michał wygrał ważne partie w półfinale województwa
      • Wiktorii Grobelniak Wiki bardzo pomogła drużynie w mistrzostwach powiatu  i półfinałach województwa, a w finałach zdobyła 3,5 pkt., grając z najlepszymi dziewczętami z innych drużyn
      • Dimie Haladzhy Dima pomógł wygrać w mistrzostwach gminy, a następnie jako zawodnik rezerwowy dodawał nam pewności siebie i  dbał o dobrą atmosferę.

           Warto dodać, że byliśmy jedyną drużyną na wszystkich zawodach (także igrzyska młodzieży i licealiada), w której większość stanowiły dziewczyny.

         Teraz będziemy się przygotowywać do udziału w Ogólnopolskich Finałach Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych. W czasie turniejów nasi uczniowie zawierali znajomości z dziećmi z innych szkół, a po zawodach znaleźliśmy czas na relaks w pizzerii i w MC Donaldzie.

      Tekst i zdjęcia – Ryszard Wicki

     • Wycieczka do Centrum Nauki Experyment

     •        We wtorek, 12 października klasy 7d oraz 7f wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Gdyni.
      Odwiedziliśmy Centrum Nauki Experyment i zapoznaliśmy się z interaktywną wystawą wprowadzającą uczniów w świat nauki. W nowoczesny sposób prezentowane są różne zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, biologii itp.    Rozwijają one zainteresowania uczniów i pokazują zastosowania praktyczne nauki. Wszyscy z zainteresowaniem nie tylko obejrzeli, ale również przetestowali działanie poszczególnych stanowisk.

             Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Wychowawcy: Justyna Belgrau i Sławomir Szymański

     • Apel z okazji Dnia Papieskiego i Dnia Edukacji Narodowej

     •  1. Wstęp - Liliana Komarnicka  (kl. 7a)

       

      2. "Nie ląkajcie się" - piosenka - Zuzanna Hinca (kl. 7d), Martyna Fogler (kl. 7d) oraz chór

       

       3. Wiersz "Wołanie" - Zsófia Fabian (kl. 7a), Oliwia Majkowska (kl. 7a), Wiktoria Charenza (kl. 7a)


      4. Życiorys Jana Pawła II - Liliana Komarnicka (kl. 7a) i Zsófia Fabian (kl. 7a)

      ​​​​​​​5. "Barka"  - piosenka - chór

      6. Wiersz "Nie lękam się" - Martyna Fogler (kl. 7d)

      ​​​​​​​7. List do Ojca Świętego - Zazanna Hinca (kl. 7d)


      ​​​​​​​8. "Nie zastąpi Ciebie nikt" Liliana Komarnicka (kl. 7a) i Oliwia Majkowska (kl. 7a) i chór

       

      9. Piosenka na Dzień Nauczyciela - chór

       

       10.  Życzenia dla Nauczycieli


      ---------------------------------------------------------------------------------


    • Rewelacyjny występ w półfinale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych!
     • Rewelacyjny występ w półfinale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych!

     •  

                  Dnia 7 października w SP nr 2 w Kartuzach odbył się półfinał Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych. W turnieju wzięli udział mistrzowie następujących powiatów: kartuskiego, lęborskiego, puckiego i wejherowskiego. Nasza szkolna drużyna wystąpiła w składzie: Zsófia Fábián (7A), Patrycja Grobelniak (7A), Michał Socha (5A), Wiktoria Grobelniak (5A) oraz Dmytro Haladzhy (5A). Wszyscy nasi szachiści zagrali na wysokim poziomie i zajęli I miejsce! W decydującym meczu pokonaliśmy zeszłorocznych wicemistrzów województwa pomorskiego stosunkiem 4-0. Żeby awansować do półfinałów, wcześniej musieliśmy wygrać mistrzostwa gminy i powiatu. W dotychczasowych rozgrywkach drużynowych wygraliśmy 23 partie, przegrywając zaledwie 5.

                  Dnia 4 października zakończyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy Żukowo w Szachach. W kategorii kobiet I miejsce zajęła Patrycja Grobelniak, III miejsce zajęła  Zsófia Fábián, a V miejsce Wiktoria Grobelniak. W kategorii juniorów młodszych III miejsce zajął Michał Socha.

                  W ramach przygotowań do turniejów zawodnicy rozegrali w sumie kilka tysięcy partii i rozwiązali kilkanaście tysięcy zadań szachowych. Dużo czasu poświęcili też na poznanie nowych elementów gry w szachy oraz na analizę własnych partii. Trenerem szachistów jest Ryszard Wicki.

      Tekst i zdjęcia: Ryszard Wicki

    • Europa naszym wspólnym domem – „Dzień Erasmusa”
     • Europa naszym wspólnym domem – „Dzień Erasmusa”

     •  

          5 października 2021 r. cała społeczność naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w obchodach Dnia Erasmusa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Były one m.in. związane tematycznie z krajami partnerskimi, z którymi współpracuje nasza szkoła w ramach realizowanych projektów Erasmus+: Hiszpanią, Włochami, Estonią, Turcją, Wielką Brytanią, Niemcami, Cyprem, Maltą i Chorwacją.

          Uczniowie klas młodszych wzięli udział w grze dydaktycznej oraz zwinnie pokonywali tor przeszkód.

         Klasy starsze bawiły się wspólnie podczas kolorowego Biegu Erasmusa, rywalizowały w grze terenowej, zdobywając wiadomości o poszczególnych krajach. Uczniowie wykorzystywali do tego celu m.in. szkolne tablety wraz z różnymi aplikacjami. Informacje posłużyły do wykonania pięknych plakatów, które można podziwiać  na szkolnych korytarzach.

          Tego  dnia w naszej szkole było bardzo kolorowo. Uczniowie i nauczyciele poprzebierali się w stroje związane z prezentowanymi krajami. Szeroki uśmiech i dobry  humor towarzyszyły wszystkim uczestnikom tego  wydarzenia.

         Głównymi organizatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele naszej szkoły: Anita Bobrowska-Jarzyńska, Hanna Gruba, Iwona Sreberska.

      Opracowała Beata Klein

    • Lekcja o Irlandii
     • Lekcja o Irlandii

     •   4 października 2021 klasa 7g w ramach lekcji języka angielskiego brała udział  w lekcji online o Irlandii. Zajęcia prowadziła pani Justyna Mazurek - Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. Uczniowie mogli poznać wiele ciekawostek związanych z Irlandią.

          To pierwsze takie spotkanie online w naszej szkole, ale nie ostatnie 🙂

      Koordynator projektu Anita Bobrowska - Jarzyńska

       

     • III POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY dla klas „0” - III

     • „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego”

      Szkoła Podstawowa nr 1 im Obrońców Wybrzeża w Żukowie   

      ul. Gdyńska 7     83-330  

      tel.58 681 87 62 lub kom. 503 751 197,   e-mail spzukowo@gmail.com 

      Prace dostarczamy na adres szkoły z dopiskiem Konkurs Plastyczny „Bezpieczna droga”

      1. CELE KONKURSU

      - popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo, na rowerach oraz w pojazdach samochodowych;

      - zwrócenie uwagi na przepisy i zasady ruchu drogowego;

      - rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych wśród uczniów;

      - odkrywanie i promocja talentów;

      - wymiana doświadczeń między nauczycielami;

      - rozpowszechnianie działań profilaktycznych poprzez działalność artystyczną i prezentację prac plastycznych;

       

      2. MIEJSCE I TERMIN

      Prace wykonane zgodnie z regulaminem należy przesłać na adres szkoły lub dostarczyć do 27 października  2021 roku do sekretariatu.

       

      3. UCZESTNICY :

      • I kategoria: uczniowie klas „0” i I
      • II kategoria: uczniowie  klas II i III

      4. ZASADY UCZESTNICTWA

      Technika i format prac:

      • Technika dowolna (nie dopuszcza się prac przestrzennych, wykonanych z materiałów sypkich, nietrwałymi, z plasteliny, malowanych na szkle, makiet)
      • klasy II i III – format prac: A-3 (duży blok rysunkowy)
      • klasy „0” i I – format prac A-4  (mały blok rysunkowy)

      Na odwrocie pracy należy czytelnie podpisać autora, klasę, szkołę oraz imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego!

      Do każdej pracy należ dołączyć (nie naklejać na pracę) pisemną zgodę rodzica/opiekuna na przetwarzanie danych uczestnika konkursu oraz upowszechnianie wizerunku w mediach (szkolna strona Internetowa, lokalne media, partnerzy konkursu w ramach promocji konkursu).

      5. KRYTERIA OCENY PRAC

      • estetyka prac plastycznych;
      • oryginalność, pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu;
      • wartość merytoryczna pracy;
      • samodzielność wykonania pracy;
      • stopień opanowania technik rysunkowych i malarskich;

       

      6.  ZASADY ORGANIZACYJNE

      • Z poszczególnych szkół może być dostarczonych  max. po 5 prac w każdej kategorii wiekowej (czyli 5 prac z klas „0” – I oraz 5 prac z klas II – III)..
      • Nie dopuszcza się prac zbiorowych.
      • Nie dopuszcza się prac oprawionych (bez passe-partout), złożonych lub w rulonach.

      Sprawy sporne rozstrzyga Komisja konkursowa. Nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.

      Lista laureatów zostanie opublikowana na początku listopada na stronie szkoły: spzukowo.pl

      Laureaci zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wręczenia nagród w odrębnej wiadomości.

      Organizatorki: Marzena Górska, Wioletta Wydrowska, Aneta Marchewicz, Barbara Wilczewska-Topka

      UWAGA! Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z oświadczeniem podpisanym przez Rodzica/Opiekuna dziecka.

       

      FORMULARZ_ZGLOSZENIOWY

       

     • Wycieczka klasy VII e

     •  

          Dnia 21 września 2021 r. odbyła się na wycieczkę integracyjna klasy VIIe do Sopotu. Podróż upłynęła na rozmowach i wspólnym śpiewie. Głównym celem wyprawy było kino.W ramach Akademii Filmowej obejrzeliśmy film Kamienie na Szaniec.Korzystając z ostatniego dna lata wybraliśmy się na spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie.

            Wróciliśmy bardzo zmęczeni ale zadowoleni.

      Marta Kalkowska-Kwidzińska

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie
    • (+48) 58 681 87 62, 58 681 85 34,
     Tel. filia (58) 681 82 02,
     Tel. komórkowy 503 751 197
    • 83-330 Żukowo
     ul. Gdyńska 7
     Filia ul. Gdańska 66
     Poland
   • Logowanie