• I półrocze w bibliotece szkolnej - grudzień 2019
     • I półrocze w bibliotece szkolnej - grudzień 2019

     •  

      KONKURS POETYCKI „PIERWSZA GWIAZDKA”

          Na zorganizowany w grudniu XI Bożonarodzeniowy Konkurs Poetycki „Pierwsza Gwiazdka” wpłynęło 51 wierszy, spośród których nagrodzono 18 autorów:

      w kategorii klas II-III

      I miejsce: Emilia Szymanowska 2b

      II miejsce: Aniela Littwitz 2d

      III miejsce: Maja Dzionk 2c

      wyróżnienie: Lena Mejna 2a; Franciszek Wydrowski 2d; Łucja Dzierżawiec 2d; Maja Nowińska 2d; Piotr Tuchlin 3b

      w kategorii klas IV-VI:

      I miejsce: Agata Lubocka 5f; Magdalena Hirsz 6d

      II miejsce: Maria Małycha 4c; Magdalena Gardzielewska 6b

      III miejsce: Laura Pioch 5g; Dawid Kochanek 5g; Antonina Kuchta 6g

      wyróżnienie: Paulina Góra 5b; Tymon Grzech 5f; Aleksander Formela 5h

      Niektóre wiersze znalazły się na specjalnej wystawie w szkole z okazji Kiermaszu Bożonarodzeniowy 6 grudnia.

      Konkurs przeprowadziły: Katarzyna Karcz i Beata Klein przy współpracy Heleny Kukielskiej,
      Małgorzaty Kurkowskiej, Anny Majkowskiej

       

      GRUDNIOWE SPOTKANIA

           Od 2 do 13 grudnia klasy od I do VI wzięły udział w zajęciach z cyklu Grudniowe Spotkania. Jak co roku uczniowie poznawali tradycje i obrzędy związane z mikołajkami, Świętami Bożego Narodzenia, początkiem roku kalendarzowego i następującym po nim karnawale. Dowiedzieli się jak ten okres przeżywany jest przez nas, ale również w innych krajach. Spotkania z uczniami przygotowała i przeprowadziła Iwona Sreberska.

       

      WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI

             W dniach od 16-18.12.2019 r. przedstawiciele Wydawnictwa Zakamarki z Poznania przeprowadzili Warsztaty Czytelnicze dla klas I-IV. Dotyczyły one popularnych wśród młodych czytelników serii wydawniczych szwedzkich pisarzy. Klasy I i II poznały bohaterów idealnych dla początkujących czytelników, a opowiadającej o uczuciach oczami dziecka - Dunię i Mattisa autorstwa Rose Lagercrrantz.

             Klasy III odkryły kolejne tajemnice z bestsellerowego cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Natomiast klasy IV zapoznały się z Dawidem i Larisą z książki „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” - pierwszą z serii autorstwa również M. Widmarka, gdzie można znaleźć niesamowite intrygi, tajemnice oraz przygody. Książki ze wszystkich serii są dostępne w naszej bibliotece szkolnej - Zapraszamy!

       

               Przygotowały: Katarzyna Karcz, Iwona Sreberska

    • I półrocze w bibliotece szkolnej - listopad 2019
     • I półrocze w bibliotece szkolnej - listopad 2019

     •  

      KONKURS PROZY PROZATORIUM

            W eliminacjach szkolnych 14.11.2019 r., które zorganizowały Katarzyna Karcz i Beata Klein do IV Wojewódzkiego Konkursu Prozy Prozatorium, wzięło udział 41 uczniów z klas II-VI. Wyłoniono 16 laureatów:

      w kategorii klas II-III

      I miejsce: Izabela Gruchała 3c

      II miejsce: Aleksander Wojowski 2c

      III miejsce: Maria Richert 2a

      w kategorii klas IV-VI

      I miejsce: Natalia Pionk 5e; Apolonia Cirocka 6a

      II miejsce: Katarzyna Droździk 5g

      III miejsce: Paweł Formela 5f

      Wyróżnienie: Jacek Olech 4a, Sebastian Wunsz 4a, Julia Bobryk 4c, Judyta Młyńska 5c, Emilie Klupczynski 5h, Zuzanna Grabowicz 5h, Oliwia Wydrowska 6b, Michalina Zoch 6c, Julia Kosater 6g

      W finale wojewódzkim 25.11.2019 r. nasi reprezentanci zajęli: I miejsce - Aleksander Wojowski, III miejsce - Izabela Gruchała. Wyróżnienie zdobyła Apolonia Cirocka.


      ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW SOS-W W ŻUKOWIE

             22 listopada odbyło się „Spotkanie z biblioteką i baśniami” dla uczniów ze świetlicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie, którzy odwiedzili naszą bibliotekę wraz z wychowawcą p. Moniką Malc. Podczas zajęć, które przygotowała i przeprowadziła Katarzyna Karcz nasi przemili goście zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki oraz świetnie bawili się rozwiązując przeróżne baśniowe zagadki.


       

      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

            Tradycyjnie pod koniec listopada najmłodsi uczniowie z naszej szkoły obchodzili Święto Pluszowego Misia. 27 listopada oddziały przedszkolne grupa 0a i 0b wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez Katarzynę Karcz. Dzieci m.in. poznały historię powstania pluszowego misia, obejrzały „Misiową Wystawę” oraz radośnie świętowały w ciągu całego dnia urodziny wszystkich ukochanych pluszaków. 

       

               Przygotowały: Katarzyna Karcz, Iwona Sreberska

    • I półrocze w bibliotece szkolnej - październik 2019
     • I półrocze w bibliotece szkolnej - październik 2019

     • KONKURS PLASTYCZNY „WYOBRAŹ SOBIE…”

           Na październikowy Konkurs Plastyczny „Wyobraź Sobie…” i zaprojektuj okładkę ulubionej książki dla uczniów klas I-VI wpłynęło 37 prac, z których 16 zostało nagrodzonych i wyróżnionych. Laureatami konkursu zostali:

      w kategorii klas I - III 

      I miejsce: Róża Jereczek 1c; Nina Jereczek 2c

      II miejsce: Maja Nowińska 2d

      III miejsce: Kornelia Lubocka 1c

      Wyróżnienie: Izabela Gruchała 3c, Nikola Szymańska 1c

      w kategorii klas IV-VI

      I miejsce: Katarzyna Droździk 5g; Filip Reszka 5f

      II miejsce: Roksana Giezek 5e; Agata Lubocka 5f

      III miejsce: Oliwia Piastowska 5f

      Wyróżnienie: Tymon Mucha 4a, Tymon Grzech 5f, Natalia Pionk 5e, Ida Trawicka 5d, Julia Głodowska 6a

      W bibliotece można było podziwiać najlepsze prace na przygotowanej wystawie.
      Konkurs zorganizowały Katarzyna Karcz i Agnieszka Rzepka.

       

       

      ZAJĘCIA TEMATYCZNE W BIBLIOTECE

           Od 17 do 30 października klasy od II do VI wzięły udział, podobnie jak w latach ubiegłych, w zajęciach tematycznych, które przeprowadziła Iwona Sreberska.
             W ich trakcie uczniowie dowiedzieli się czym i na czym pisano zanim wymyślono długopis i papier, kto i kiedy go wynalazł oraz jak powstawały książki zanim wynaleziono druk. Najmłodsi uczniowie próbowali pisać stalówką i atramentem, starsi zaś obejrzeli starożytne pierścienie pieczętne. Zajęcia uatrakcyjniły prezentacje multimedialne przygotowane na każdy omawiany temat.

               Przygotowały: Katarzyna Karcz, Iwona Sreberska

    • Działania projektowe Erasmus + Technoschool KA29
     • Działania projektowe Erasmus + Technoschool KA29

     •          W naszej szkole od 1 IX 2019r. Jest realizowany projekt, w który zaangażowało się kilkunastu nauczycieli. Celem projektu jest wdrażanie nowych technologii. W związku z tym podjęliśmy szereg działań.

          W czerwcu 2019r. nauczycielki: Anita Bobrowska i Edyta Kuklińska uczestniczyły w szkoleniu dla koordynatorów projektów unijnych organizowanym przez Narodową Agencję w Warszawie. W szkoleniu na temat rozliczeń finansowych projektów wzięła udział pani księgowa Justyna Dampc.  W szkoleniu w stolicy wzięła również udział Wioletta Wydrowska, uzyskując certyfikat EduSense ,,Code Week z Uczymy Dzieci Programować’’.

            Nasi uczniowie kl. I-VI biorą aktywny udział w zajęciach z ozobotami, które prowadzi Wioletta Wydrowska. Ozoboty zostały zakupione z funduszu projektu. Z zakresu nowych technologii zostało przeprowadzone szkolenie dla grupy ok. 20 nauczycieli. Przeprowadził je informatyk Sławomir Szymański. Podczas lekcji nauczyciele stosują: kahoot, baamboozle, learning app, wordwall, matzoo, quizlet, voki-avatary, kodowanie, zajęcia z lego Wedo, we kody, canva oraz padlet.

             Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkolnym konkursie na logo projektu, Technoschool. Przygotowano również ulotkę w j. angielskim o szkole. W naszej szkole działa “Kółko europejskie”, które wykorzystuje nowe technologie.

            

        Przeprowadzono również ankietę w gronie nauczycieli i uczniów na temat stosowania nowych technologii. Za nami również pierwsze bardzo udane spotkanie partnerów projektu. Odbyło się ono w Messynie na Sycylii 20-25.02.2020 r.

      Opracowała Beata Klein

    • Sukcesy szachistów
     • Sukcesy szachistów

     •     Dnia 27 lutego (czwartek) odbył się w Baninie ostatni z serii 3 turniejów „Indywidualnych Mistrzostw Gminy Żukowo w Szachach”. W turnieju mogli uczestniczyć także szachiści spoza naszej gminy. Bardzo dobre wyniki uzyskali szachiści reprezentujący naszą szkołę.

           W kategorii juniorek młodszych trzy pierwsze miejsca zajęły szachistki z naszej szkoły.

      Oto wyniki:
      I miejsce zajęła Zofia Fabian z klasy VA
      II miejsce zajęła Martyna Fogler z klasy VD
      III miejsce zajęła Patrycja Grobelniak z klasy VA

      W kategorii juniorów młodszych II miejsce zajął Oskar Syldatk z klasy IIIA

      W sumie naszą szkołę reprezentowało ośmioro szachistów.
       

      Dnia 29 lutego (sobota) odbył się w Lipuszu „I Kwalifikacyjny Turniej Szachowy 2020”. W grupie D w stawce 49 szachistów I miejsce zajęła Martyna Fogler, zdobywając jednocześnie III kategorię szachową!

      Osiągnięte wyniki nie byłyby możliwe bez treningu podczas zajęć szachowych oraz bez treningu w internecie (partie i zadania).

      Za świetną grę naszym szachistom należą się gratulacje!

      Ryszard Wicki

    • Technoschool Erasmus + nauczanie wczesnoszkolne
     • Technoschool Erasmus + nauczanie wczesnoszkolne

     •        

      wrzesień/styczeń 2019/20 r.

                 Z początkiem roku szkolnego 2019\20 nasza szkoła wzięła udział w projekcie Erasmus +. Jego celem jest  łączenie  nauki języka angielskiego z wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej. Program nastawiony jest również na rozwijanie umiejętności informatycznych, obsługi różnorodnych platform edukacyjnych oraz aplikacji na telefony komórkowe. Uczniowie tworzyć mają ciekawe materiały na zajęcia lekcyjne, jak również gry i zabawy edukacyjne.

           Nauczycielom nauczania początkowego biorącym udział w projekcie, przyświeca myśl, aby pozwolić uczniom być ekspertami w różnorodnych dziedzinach i dać im szansę na kreatywność i odpowiedzialność.

            Aby dobrze wywiązywać się z założeń projektu, nauczyciele odbywali szkolenia we własnym gronie, pani Anita Bobrowska, przekazywała ciekawe str. internetowe, rozwijające wiedzę o stosowaniu w nauczaniu nowych technologii. Pan Sławomir Szymański w październiku przeprowadził szkolenie z Funduszu Europejskiego Polska Cyfrowa „Praca i rozwój zawodowy....”., brałyśmy również udział Webinarium pana Piotra Maczug na temat- „Metod tworzenia poprawnych komunikatorów wizualnych”.

        Pierwsze działania zaowocowały już w październiku.

      -kl. I a -bawiła się w kodowanie

      -kl. II a- odbyła warsztaty z robotyki-”Symulator trzęsienia Ziemi”,

      -kl. II d-miała zajęcia z robotyki na temat programowania

      -kl. III a- podczas zajęć z robotyki tworzyła wyrzutnię spinnerów

      -kl. III b-miała swój pierwszy kontakt z kahootem.

      -kl. III c-uczyła się programować.

              

        Każdy kolejny miesiąc wprowadzał coraz to ciekawsze nowe technologie, które uatrakcyjniały zajęcia i ułatwiały przyswajanie wiedzy, a przede wszystkim rozwijały kreatywność dzieci.

        W listopadzie I a i  II a- korzysta z Learning App

      kl. II a rozwiązuje zagadki z kodami QR

      kl. II d ma kolejne zajęcia z robotyki

      kl. III a tworzyła „żaby roboty”

      kl. III b- eksperymentuje z kahootem 

      kl. III c-poznaje różnice między robotami a innymi urządzeniami elektrycznymi.

         Wciąż odbywało się samokształcenie nauczycieli, jednak pani Wioletta Wydrowska odbyła certyfikowane warsztaty pt. ”Programowanie łatwiejsze niż myślisz”.

       

      Z funduszy projektu zakupione zostały różnorodne pomoce dydaktyczne. Ku naszej  radości pojawiły się na zajęciach informatycznych dwa zestawy Ozobotów – małych, sprytnych robotów do nauki programowania. W sumie jest to:

      • 12 Ozobotów,
      • Osprzęt do ich podłączenia i ładowania,
      • 4 zestawy puzzli do budowania tras dla robotów,
      • Materiały dydaktyczne, karty pracy, kody kolorów.

          No i w grudniu się zaczęło, pani Wioletta Wydrowska przeszkoliła grupę zainteresowanych nauczycieli i przeprowadziła szereg zajęć w klasach wprowadzając dzieci w świat Ozobotów.

        Mamy nadzieję, że kolejne miesiące będą również owocne w samokształcenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej jak i w ubogacanie świata wiedzy, kreatywności i zabawy dzieci dzięki nowym technologiom.

      Beata Formella

    • IX Powiatowy Konkurs "Historia Żukowa”
     • IX Powiatowy Konkurs "Historia Żukowa”

     •    29.02.2020r. odbył się IX Powiatowy Konkurs "Historia Żukowa”  im. Antoniego Grzędzickiego, w którym wzięło udział 48 uczniów. Konkurs składał się z dwóch etapów: z części plastycznej oraz wiedzy o mieście. Na uczestników czekało ponad 80 pytań. Najlepszych obdarowano nagrodami, a wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i drobne upominki.

      W konkursie plastycznym – „ Zabytki Żukowa”- uczniowie  przedstawili w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej lub graficznej wybrany zabytek Żukowa. Drugi etap pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie", który odbył się w sobotnie przedpołudnie wymagał wiedzy o Żukowie. 

       W komisjach oceniających obie części konkursu zasiadały: Maria Byczkowska, Krystyna Rogalewska, Hanna Gruba, Helena Hinz, Grażyna Glienke, Dorota Goszka-Stoltmann, Bogumiła Bundt,Wioletta Wydrowska.

       

      CZĘŚĆ I - plastyczna - Zabytki Żukowa            

        Kategoria A-klasy III-IV

      1 miejsce  AMELIA WILLICH KL.III  SP SKRZESZEWO

      1 miejsce FILIP MACIUŃSKI  KL.III  SP TUCHOM

      2 miejsce OSKAR MAŚLAK  KL.IIIa  SP NR 1 ŻUKOWO

      2 miejsce DOMINIK KREFT  KL.IIIa  SP NR 1 ŻUKOWO

      3 miejsce AMELIA ZARACH  KL.III  SP SKRESZEWO

      3 miejsce WIKTORIA SZYDEŁKO KL.III  SP SKRZESZEWO

      Wyróżnienia:

      WIKTORIA NEMTZ KL.III  PSP ŻUKOWO

      WIKTORIA FORMELA KL.III   SP SKRZESZEWO

      ANDRZEJ TUTKOWSKI KL.III   PSP ŻUKOWO

      Kategoria B-klasy V-VI

      1 miejsce JEREMI ŚWIĄTKIEWICZ KL.Va  PSP ŻUKOWO

      1 miejsce ANTONINA KUCHTA  KL.VI g   SP NR 1 ŻUKOWO

      2 miejsce OLIWIA WYDROWSKA  KL.VI b  SP NE 1 ŻUKOWO 

      2 miejsce JAKUB CHĘCIŃSKI KL.Va  SP PĘPOWO

      3miejsce AMELIA SZCZECIŃSKA KL.VI   SP PĘPOWO

      3 miejsce MARTYNA BRONK KL.VI  SP SKRZESZEWO

      Wyróżnienie:

      PAWEŁ WĘSIORA KL.Vc  SP PĘPOWO

      Kategoria C- klasy VII-VIII

      1 miejsce SZYMON CZAJA KL.VIII  SP SKRZESZEWO

      2 miejsce KAMILA WĘSIORA KL.VIIIa  SP PĘPOWO

      Wyróżnienia:

      ANNA TUTKOWSKA KL.VIII  PSP ŻUKOWO

      WIKTORIA  JANK KL.VIIIa  SP PĘPOWO

      ALEKSANDRA MAZUREK VII  PSP ŻUKOWO
       

       

      CZĘSĆ II – wiedza o mieście - Żukowo dawniej i dziś.

      W kategorii klasy III-IV

      1 miejsce AMELIA WILLICH SP SKRZESZEWO

      2 miejsce WIKTORIA SZYDEŁKO SP SKRZESZEWO

      3 miejsce AMELIA KREFT SP SKRZESZEWO

      Wyróżnienie ANDRZEJ TUTKOWSKI PSP ŻUKOWO, FILIP MACIUŃSKI SP TUCHOM.

      W kategorii klasy V-VI

      1 miejsce OLIWIA WYDROWSKA SP nr 1 ŻUKOWO

      1miejsce NATALIA MARKUSZEWSKA SP SKRZESZEWO

      2 miejsce MACIEJ HALMAN SP SKRZESZEWO

      2 miejsce JAKUB ZIELIŃSKI SP SKRZESZEWO

      3 miejsce AMELIA HOPA SP PĘPOWO

      Wyróżnienie MAGDALENA BERENDT SO PĘPOWO, AGATA SIEBERT SP PĘPOWO.

      W kategorii klasy VII-VIII

      1 miejsce JAGODA MIELCZAREK SP SKRZESZEWO

      2 miejsce WIKTORIA JANK SP PĘPOWO

      3 miejsce ALEKSANDRA DOSZ SP PĘPOWO

      Wyróżnienie  OLIWIA ELGERT SP SKRZESZEWO, JULIA SYLDATK SP PĘPOWO, ANNA TUTKOWSKA PSP ŻUKOWO.
       

             W tym roku najlepszą szkołą, która zdobyła 53 punkty, była SP w Skrzeszewie i tym samym uzyskała tytuł „ Przewodnika Żukowa”. II miejsce zajęła SP w Pępowie, na III miejscu znalazła się SP nr 1 w Żukowie, a wyróżnienie otrzymała PSP w Żukowie.
          Nagrody ufundował żukowski samorząd. Konkurs zorganizowali: Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie i oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Żukowie.              

                                                                                                                              G.Glienke

    • Konkurs Draw a Word
     • Konkurs Draw a Word

     • Jury w składzie: Dorota Goszka - Stoltmann, Anita Komarnicka i Anita Bobrowska wyłoniły najciekawsze prace i przyznały następujące nagrody:

      klasy 1-3
      1 miejsce - Pola Karczewska klasa I a
      2 miejsce - Jan Gruba klasa  I a
      3 miejsce - Aleksandra Kunda klasa I a

      Wyróżnienia: Zuzanna Kitowska kl.III a, Julia Laskowska Kl. I b, Antonina Gruba KL. II a, Wiktoria Grobelniak KL. III a

      w kategorii klas IV -VI
      I miejsce - Maja Labuda kl. V c
      II miejsce - Maciej Bednarczyk kl. IV c
      III miejsce - Kinga Reglińska KL. IV b

      Wyróżnienia: Liliana Komarnicka V A, Patrycja Grobelniak V A, Maria Małycha IV C, Wiktoria Jereczek VI B,  Jakub Ratowt VI G


      Nagrodzony gratujemy :)