• Szóstoklasiści na spektaklu pt. ”Kasieńka”

     •       Co czuje dziewczyna, wyrwana ze swojego środowiska i wrzucona w żywioł obcej kultury, języka, warunków życia, towarzystwa? Jak czuje się osoba, która ma wiele do powiedzenia, ale brak jej znajomości języka, w którym mogłaby wyartykułować swoje uczucia i myśli? Jakie emocje towarzyszą dziecku, które czuje się porzucone i niekochane przez rodzica? Takie pytania stawia przed widzami wyjątkowe przedstawienie, które szóstoklasiści z naszej szkoły obejrzeli 22.10 w Teatrze  Miniatura w Gdańsku.

            Spektakl to niełatwy, bo i historia w nim opowiedziana pełna jest cierpienia i trudności. Jednocześnie – fabuła pokazuje, że przykre chwile sąsiadują w życiu z pozytywnymi doświadczeniami. Przedstawienie zrealizowane przy użyciu oryginalnej metody teatru cieni przygotowano na podstawie książki Sarah Crossan („The Weight of Water”).

            Widzowie byli zdziwieni, wzruszeni, zasmuceni. Ważne, że zostali poruszeni. Na tym polega siła teatru.

      Karolina Grześkowiak

     • IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •     Dnia  4 października  w naszej szkole obchodziliśmy IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          Akcja miała  na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

         W szkole powołane zostały Komisje i Patrole Egzaminacyjne utworzone przez uczniów, którzy sprawdzali wiedzę z tabliczki mnożenia.

         W trakcie lekcji Patrole chodziły po klasach i  przeprowadzały egzaminy. Ekspert tabliczki mnożenia mógł wziąć udział w zawodach z łamigłówek.

           Jeden z patroli wraz z Panią Hanią Gruba oraz mamą uczennicy udał się do Urzędu Gminy i do Szkoły Podstawowej nr 2, by tam sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia. Egzamin został przeprowadzony również wśród mieszkańców, właścicieli i pracowników kilku sklepów oraz apteki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w egzaminowanych wiele pozytywnych emocji.   

           Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom oraz rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

      Marzena Zielińska

     • 6g na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej oraz innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa

     •     Projekt edukacyjny „Skarbiec Wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej dla nastolatków […]” jest realizowany przez Katedrę Filologii Klasycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

             Grupa 19 uczniów z klasy 6g pod opieką pań Moniki Czonstke i Karoliny Grześkowiak wybrała się 18.10. do Oliwy, aby na kampusie uniwersyteckim uczestniczyć w odbywających się w ramach projektu konferencji i warsztatach, którym przyświecało hasło: Antyk, kosmos i przyroda. Na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej i innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa.

            Wyprawa zaczęła się wczesnym rankiem i od początku była pełna wrażeń: przejazd kolejką PKM na stację Gdańsk Strzyża, wstępne rozpoznanie przestrzeni Wydziału Filologicznego, aktywne słuchanie wykładu dr. Grzegorza Kotłowskiego o uczonych świata antycznego, a potem dr hab. Joanny Mytnik o inteligentnych roślinach Karola Linneusza oraz dr. hab. Marka Kwiatkowskiego o tym, co chemia zawdzięcza gigantom, tytanom i  herosom. Następnie udział w pokazie i słuchanie opowieści pani Magdaleny Maszewskiej z Hevelianum o Janie Heweliuszu, a także o niedalekiej przyszłości związanej z wyprawami kosmicznymi i wizją aktywności ludzi na Księżycu.

       

           Jakby tego było mało, żukowianie wraz z prawie setką nastolatków z trójmiejskich szkół uczestniczyli w podgrupach w lekcjach wiedzy o skarbach Bałtyku oraz wyprawili się na bursztynowy szlak.

           Uczestnicy mogli w ciągu tego dnia zbadać, czy proporcje ich ciał zgadzają się z wymiarami człowieka witruwiańskiego, czy prawo Archimedesa faktycznie działa, czy poradziliby sobie na dawnym targu i czy potrafią, bawiąc się w kalambury, zilustrować elementy fauny i flory w Maris Baltici oraz przywołać ich łacińskie nazwy. Miłym akcentem był też obiad, na który organizatorzy projektu zaprosili słuchaczy.

            Przed powrotem do domu grupa obejrzała jeszcze mural Kobiety Wolności, który znajduje się na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, a przedstawia kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną w czasach PRL.

          Hubert, uczeń klasy 6g stwierdził: „Czuję, jakby to była trzydniowa wycieczka!”. Podobne wrażenie mieli wszyscy uczestnicy, którzy skorzystali z dobrodziejstw tego dnia.

      Karolina Grześkowiak

     • Wrzesień w świetlicy szkolnej

     •      We wrześniu uczymy się wszystkiego od nowa. Przypomnieliśmy sobie zasady panujące w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć mówiliśmy na temat koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnie się poznawaliśmy. Świetlica szkolna przystąpiła również do projektu "Gang Słodziaków", który będzie realizowany do listopada. 

           Przez cały miesiąc wykonaliśmy również wiele prac plastycznych związanych z jesienią. 

      Zespół nauczycieli świetlicy

     • Ślubuję uroczyście!

     •        9 października 2019 r. grupa 72 pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie została uroczyście przyjęta w szeregi braci uczniowskiej.  Uczniowie czterech klas I, przy wsparciu wychowawczyń Bogumiły Bundt, Marzeny Górskiej i nauczycielki wspomagającej Barbary Wilczewskiej – Topka, Grażyny Glienke oraz Barbary Adamczyk, przystąpili do swojej pierwszej szkolnej próby. Na początku wszyscy przenieśli się do Królestwa Króla Kredkosa, gdzie pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami. Królewska Świta  za rozwiązanie każdego z nich  przydzielała kolorową kredkę. Dzieci musiały kolejno wykazać się znajomością symboli narodowych, grzecznością i kulturą , wiedzą z zasad ruchu drogowego, a także umiejętnościami wokalnymi. Król z Królową oceniali wiedzę najmłodszych uczniów, natomiast wszyscy zgromadzeni nagradzali ich gromkimi oklaskami.

              Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Gminy Żukowo pan Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miasta pan Witold Szmidtke, Ks. Prałat Czesław Las,  Dyrektorka Biblioteki Samorządowej pani Natalia Langa, z-ca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Magdalena Wolf,  Dyrektorka Przedszkola „Kogucik” w Żukowie pani Barbara Sirocka, Dyrektorki Przedszkola „Bocianowo” w Żukowie panie Maria Łapa i Magdalena Roszkowska, Dyrektorka Przedszkola „Promyczek” w Żukowie pani Joanna Woźniak, pani Barbara Jarecka - pielęgniarka szkolna oraz rodzice i krewni uczniów.

           

          Wspaniałą grupę wsparcia stanowili także Trzecioklasiści z wychowawczyniami Beatą Formella, Kaliną Kwidzińską i nauczycielem wspomagającym Grażyną Boniec oraz Heleną Kukielską, a także uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką panią Hanną Gruba,  obsługa sprzętu z panem Ryszardem Wickim na czele i pan wicedyrektor Mirosław Kamiński.       

           Aktu „Pasowania na ucznia” dokonała z-ca dyrektora pani Dorota Goszka – Stoltmann. Najważniejsze szkolne przyrzecze, czyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyjął dyrektor pan Przemysław Czachorowski.

              Wszystkie pierwszaki otrzymały wspaniałe upominki, od wychowawczyń dyplomy, od rodziców pamiątkowe przypinki, kuferki z niezbędnymi pomocami dla klas I-III oraz lizaki. Uczniowie klas trzecich zakupili dla każdej klasy I gry edukacyjne. Do obdarowujących dołączyli również Włodarze naszego miasta i gminy wręczając odblaskowe znaczki, kredki oraz cukierki. Pani dyrektor Biblioteki Samorządowej przekazała do szkolnej biblioteki komplet książek dla najmłodszych. Także z zaprzyjaźnionych żukowskich przedszkoli do pierwszaków trafiły słodkości.

           

                  Z wielką radością możemy ogłosić, że nasze pierwszaki zdały swój pierwszy wielki test, oczywiście, na szóstkę.

      Gratulujemy!

       

      Bogumiła Bundt, Marzena Górska,
      Barbara Wilczewska – Topka,
      Grażyna Glienke, Barbara Adamczyk

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     •        27 września 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Wszystkie klasy miały do wykonania plakat o krajach Europy: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Niemcy (kraje, z którymi szkoła współpracuje w ramach programu Erasmus plus). Kolorowe plakaty ozdobiły szkołę a komisja przyznająca punkty miała trudne zadanie. Następnie przedstawiciele klas wzięli udział w Quizie wiedzy o tych krajach. Uczniowie wykazali się  dużą znajomością wiadomości kulturowych, geograficznych i ciekawostek. Aby wyróżnić najlepsze klasy często potrzebna była dogrywka.

              Zwycięskie klasy to: 1a, 2d, 3a, 4c, 5c, 6b. 

         

       Z okazji Dnia Języków Obcych mogły pobawić się również grupy 0A i 0B. Brały one udział w zabawie językowo- obrazkowej przygotowanej przez p. Ewę Socha. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania używając angielskich i niemieckich słówek.       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

      Organizatorzy (nauczyciele angliści, zespół Erasmus plus)

     • Wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!

     •         Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie #OSEWyzwanie. W piątek zostały opublikowane wyniki:

      "Informujemy, że Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski.

             Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie są mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

            Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na nasz konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek."

                Nasza szkoła spełniła wszystkie wyżej wymienione warunki.

             Dzięki znalezieniu się wśród laureatów nasza szkoła otrzyma dostęp do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu. Dzięki nowoczesnej mLegitymacji szkolnej, nasi uczniowie nie będą musieli mieć przy sobie tradycyjnej, papierowej legitymacji szkolnej, wystarczy posiadać aplikację na   smartfonie. Dzięki wygranej w konkursie nasza szkoła pozyska komplet 16 laptopów do wykorzystywania przez uczniów nie tylko podczas lekcji informatyki. Z mobilnej pracowni multimedialnej będzie można korzystać podczas zajęć z dowolnego przedmiotu i w każdej sali lekcyjnej.

           Serdeczne podziękowania kierujemy do członków uczennic: Oliwii Wydrowskiej oraz Kornelii Klinkosz z kl. VIb oraz nauczycielom: p.Marzenie Górskiej, p.Beacie Formella, p.Anicie Bobrowskiej, p.Wiolettcie Wydrowskiej, p.Dorocie Goszka-Stoltmann, p.Sławomirowi Szymańskiemu, p.Małgorzacie Zander wraz z uczniami ze świetlicy oraz p. Marii Klasa za pomoc w przygotowaniu pracy plastycznej oraz współpracę podczas spełniania wszystkich warunków konkursu.

             Koordynatorem projektu była p. Hanna Gruba.

     • Erasmus

     • W wyniku rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu wniosków złożonych w ramach Programu Unijnego Edukacji Szkolnej Erasmus Plus- Akcja 2.Współpraca na rzecz innowacji i wymiana dobrych  praktyk , w naszej szkole będzie realizowany projekt, którego koordynatorem została pani Anita Bobrowska.

            W programie uczestniczą nauczyciele z 4 krajów. Naszą szkołę reprezentują: Beata Formella, Dorota Goszka-Stoltmann, Marzena Górska, Hanna Gruba, Helena Kukielska, Beata Klein, Edyta Kuklińska, Kalina Kwidzińska, Anna Majkowska, Anetta Rosener, Iwona Sreberska, Sławomir Szymański, Wioletta Wydrowska.

            Nauczyciele będą pogłębiać znajomość nowych technologii oraz stosować je w praktyce szkolnej, uczestniczyć w międzynarodowych szkoleniach z partnerami z Turcji, Hiszpanii,Włoch- w ramach wymiany dobrych praktyk.

            Projekt w naszej placówce rusza 1.11.2019r. i będzie realizowany do 31.10.2021 r.

            Aktualnie członkowie zespołu pracują nad praktycznym poznawaniem aplikacji: Kahoota, Padleta, Class Dojo i Quizleta. Narzędzia te pozwolą na jeszcze większe angażowanie uczniów w prowadzone  zajęcia.

     • XI  edycja międzynarodowego konkursu czytelniczego

     •  

      WIELKI MARATON CZYTELNICZY

      DLA UCZNIÓW KLAS II-III

      pod hasłem

      „Spotkacie nowych przyjaciół”

       

      Jeśli jesteś miłośnikiem książek i uczniem klasy  II lub III, czytaj dalej:

      1. Na początku każdego miesiąca dowiadujesz się, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać.

      2. Piszesz test konkursowy składający się z 10 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru i 10 zadań otwartych sprawdzający znajomość i zrozumienie lektury.

      3. Za test możesz uzyskać maksymalnie 21 pkt.

      Suma punktów do uzyskania w Maratonie – 147.

      4. Czekasz cierpliwie na wyniki, które zostaną ogłoszone w maju 2020r.

      5. W każdej chwili możesz przystąpić do maratonu lub zrezygnować z udziału

      w konkursie.

      6. Zgłoszenia u wychowawcy klasy.

       

      Szczegółowy regulamin międzynarodowego konkursu czytelniczego znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły. Organizatorzy konkursu nie zapewniają uczestnikom lektur.

       

      Alfabetyczny wykaz lektur:

      1.  Justyna Bednarek, Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)

      2.  Paweł Beręsewicz, Ciumkowe historie, w tym jedna smutna

      3.  Barbara Gawryluk, Czart. Pies lawinowy

      4.  Marta H. Milewska, Czy wróżka Zębuszka istnieje?

      5.  Marcin Pałasz, Wszystko zaczyna się od marzeń

      6.  Wioletta Piasecka, Faustynka

      7.  Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów

       

      Lektura na wrzesień:

      Justyna Bednarek, Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)

       

      Koordynator konkursu: Wioletta Wydrowska

     • WMC

     • WIELKI MARATON CZYTELNICZY

      DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

        pod hasłem

      ,,Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”

       

      Jeśli jesteś miłośnikiem książek i uczniem klasy IV, V lub VI, czytaj dalej:

      1. Na początku każdego miesiąca (od września do marca) dowiadujesz się, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać.

      2. W terminie wskazanym przez organizatora piszesz test konkursowy składający się z 20 zadań różnego typu sprawdzających znajomość i zrozumienie lektury.

      3. Za test możesz uzyskać maksymalnie 21 pkt.  

      Suma punktów do uzyskania w Maratonie – 147.

      4. Czekasz cierpliwie na wyniki, które zostaną ogłoszone na przełomie maja i czerwca 2020 r.

      5. W każdej chwili możesz przystąpić do maratonu lub zrezygnować z udziału w konkursie.

       

      Koordynator konkursu: Monika Czonstke

      Załączniki:

      Informacje     --  maraton_2019.pdf

      Spis książek  --  maraton_spis_2019.pdf

      Regulamin     -- maraton_reg_2019.pdf

     • 19 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego

     •  19.06 przyniósł nam wiele radości – podsumowanie roku szkolnego 2018-2019 obfitowało w nagrody, wyróżnienia, dobre statystyki i uśmiechy. Akademie przebiegające w towarzystwie dumnych członków rodzin uczniów, szczęśliwych dzieci i zadowolonych nauczycieli były okazją do rekapitulacji dziesięciu miesięcy pracy.

                  Szczególnie ceremonialne było zakończenie roku szóstoklasistów, którzy opuszczali mury naszej szkoły, aby kontynuować naukę w SP nr 2.  W spotkaniu wzięła udział kierownik żukowskiego Referatu Oświaty – pani Ewa Pieczora oraz przewodniczący Rady Rodziców (fundatora nagród książkowych dla uczniów) działającej przy naszej szkole – pan Piotr Socha.

                  Uroczystościom patronował Seneka Młodszy, a ściśle – jego słynna myśl: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”, a zatem – gdy wicedyrektor Mirosław Kamiński oficjalnie ogłosił zakończenie roku szkolnego, uczniowie pobiegli wcielać nauki pobrane w naszej placówce w życie!

      Karolina Grześkowiak

      Pożegnanie klas 6 - zdjęcia

     • Na wydmach żegnamy trzecią klasę!

     • Wycieczka III a i III b do Słowińskiego Parku Narodowego

      Tak pięknie było razem.

            Po raz ostatni w tym roku szkolnym trzecioklasiści z klasy „a” i „b” wyjechali wspólnie na wycieczkę. Wybrali kierunek ruchome wydmy. To tutaj wspaniale zakończyli kolejny etap nauki szkolnej. Mogli cieszyć się pięknymi widokami, słoneczną pogodą, smakiem słonej wody oraz miłą i koleżeńską atmosferą. 

             Wszyscy razem bawili się na Łąckiej Górze (najwyższej ruchomej wydmie), szukali muszelek i bajecznych kamieni, moczyli nogi i dzielnie wędrowali po pięknej plaży. Wraz z paniami Marzeną Górska, Grażyną Glienke, Karoliną Wunsz oraz Marią Daleki świetnie spędzili kilka wspólnych godzin. Takie chwile niech pozostaną w naszej pamięci.

      Marzena Górska

     • Święto Książki - Konkurs Fotograficzny „Czytam, bo lubię”

     •       Już dziesiąty raz w naszej bibliotece odbyły się w maju obchody Święta Książki. W tym roku z tej okazji został zorganizowany Konkurs Fotograficzny „Czytam, bo lubię”, na który wpłynęło łącznie 50 zdjęć. W konkursie wzięli udział uczniowie z dwóch etapów edukacyjnych: klas I-III i klas IV-VI.

      ZAPRASZMY DO GALERI NAGRODZONYCH ZDJĘĆ

      Komisja w składzie: Marzena Górska, Wioletta Wydrowska, Beata Klein i Katarzyna Karcz przyznała miejsca oraz wyróżnienia następującym osobom:

      W kategorii klas I-III

      Miejsce I : Antonina Gruba 1d, Maja Nowińska 1d, Kinga Olech 3a, Jacek Olech 3a

      W kategorii klas IV-VI

      Miejsce I : Anna Kolka 4g; Maksymilian Mielewczyk 4h
      Miejsce II : Aleksandra Kutniewska 6d; Rafał Setzke 6a
      Miejsce III : Katarzyna Droździk 4g; Martyna Gniba 6a; Klaudia Marschk 4c

      Wyróżnienie: Szymon Głodowski 6e; Zofia Bigus 6a, Nikodem Pawlak 6a; Wojciech Bigus 5a; Julia Głodowska 5a; Anna Żebrowska 4g; Filip Szulc 4h

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwłaszcza za ciekawe, często wręcz artystyczne ujęcie tematu oraz pokazanie, że czytacie i to lubicie.

      Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu zdjęć.

                                                                                                                    Przygotowała: Katarzyna Karcz

     • X Szkolny Konkurs Poetycki na „Wiersz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym”

     •          W naszej szkole już po raz dziesiąty w miesiącu maju uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Szkolnym Konkursie Poetyckim na „Wiersz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym”. Celem konkursu, od jego powstania, jest propagowanie wśród uczniów zasad bezpiecznego zachowania jako uczestników ruchu drogowego poprzez tworzenie własnych utworów poetyckich. W tym roku niewątpliwą inspiracją dla naszych młodych poetów była akcja „Rowerowy Maj”, która znalazła swoje odzwierciedlenie w licznych wierszach. Konkurs od samego początku organizują: Beata Klein i Katarzyna Karcz.

           Na tegoroczną, jubileuszową  edycję wpłynęło 39 wierszy spośród, których komisja w składzie: Helena Kukielska, Anna Majkowska Beata Klein i Katarzyna Karcz, nagrodziła i wyróżniła niżej wymienionych autorów.

      Miejsce I Sandra Danielek 4g
      Miejsce II Martyna Gniba 6a
      Miejsce III Zofia Kędzia 4f
      Miejsce III Aleksander Banach 4h

      Wyróżnienie: Zofia Bigus 6a, Natalia Pionk 4e, Emilie Klupczyński 4h, Antonina Kuchta 5g, Maksymilian Mielewczyk 4h, Agata Lubocka 4f, Blanka Mądra 4g, Daria Dzitkowska 5d, Roksana Giezek 4e, Maksymilian Lemańczyk 6a, Filip Karpus 4h, Dominik Went 4h, Wiktoria Hirsz 4f.

             Wszystkim uczestnikom dziękujemy za twórczy wysiłek, a laureatom serdecznie gratulujemy. Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji! Niech mottem dla nas wszystkich na zbliżający się wypoczynek będą słowa z wiersza Sandry Danielek:  „ Bezpieczeństwo to podstawa, to nie żarty, nie zabawa …”.

            Dziękujemy serdecznie Pani Annie Majkowskiej, szkolnemu koordynatorowi akcji „Rowerowy Maj”, za zaangażowanie w tegoroczną edycję konkursu poetyckiego oraz Koordynatorom Kampanii w Urzędzie Gminy w Żukowie Pani Marlenie Dunajskiej i Panu Radosławowi Cebala za przekazanie nagród dla laureatów konkursu.

                                                               Przygotowały: Beata Klein,
      Katarzyna Karcz