• Koncert Kolęd w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żukowie
     • Koncert Kolęd w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żukowie

     •       3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tego dnia uczniowie naszej szkoły postanowili wraz z nauczycielem prowadzącym chór – Justyną Belgrau wybrać się do  SOSW, aby wspólnie świętować z uczniami oraz nauczycielami tej szkoły.

            Serdecznie przywitała nas pani dyrektor Barbara Bulczak, a organizatorami tego spotkania były: Diana Wnuczyńska, Marta Kłosowska i Iwona Reclaf.

           Przy okazji zbliżających się świąt bożonarodzeniowych przygotowaliśmy koncert kolęd i pastorałek. Zaprosiliśmy również wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania.

            W programie naszego integracyjnego spotkania były zaplanowane nie tylko występy naszych uczniów. Podopieczni Specjalnego Ośrodka Specjalno-Wychowawczego przygotowali wspaniały pokaz w formie tanecznej pt.:„Taniec ptaków”. Oglądaliśmy również projekcję filmu pt: „Być człowiekiem”, wzięliśmy udział w zabawie integracyjnej, współzawodniczyliśmy w  grupach w celu wykonania zadania pt: „Spadające jajko”. Czekała na nas również słodka niespodzianka. Uczniowie przygotowali dla nas pyszne pierniki.

      Bardzo miło, w przyjaznej atmosferze spędziliśmy ten dzień.

      Przygotowała: Justyna Belgrau

    • Technoschool Erasmus +
     • Technoschool Erasmus +

     •           Dnia 29 listopada 2019 roku  jury w składzie Anita Bobrowska i Sławomir Szymański wyłoniło zwycięzców na logo projektu Technoschool Erasmus +. Wybór nie był łatwy z 27 prac konkursowych jury wybrało 6 najciekawszych projektów logo. Jury brało pod uwagę umieszczenie niezbędnych informacji, kreatywność oraz wykonanie loga.

               Najciekawsza okazała się praca Magdaleny Hirsz z klasy VID, która będzie reprezentować naszą szkołę w głosowaniu na logo projektu TECHNOSCHOOL. Drugie miejsce otrzymał Maciej Polejowski z klasy VG, trzecie miejsce Katarzyna Droździk z klasy VG. Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Klein klasa VIF, Anna Żebrowska klasa VG i Anna Kolka klasa VG.

      Nagrodzonym gratulujemy, nagrody zostaną wręczone podczas najbliższego apelu.

    • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     •      W czwartek 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami klas 0-III przygotował zadania, które miały na celu pomoc w przekazywaniu życzliwości sobie nawzajem.

            Tego dnia działała Poczta Życzliwości, przez którą uczniowie przesyłali pozdrowienia do wybranych osób, dyżurujący uczniowie roznosili korespondencję do adresatów. W różnych miejscach w szkole (budynek główny) wisiały karteczki z "Dobrym słowem", które uczniowie mogli oderwać i przekazać dalej.

              Uczniowie klas młodszych i starszych "Złotymi myślami o życzliwości" oraz emotikonami wspólnie ozdobili „Drzewo Życzliwości”  na górnym korytarzu. Uczniowie klas młodszych umieszczali po zewnętrznej stronie drzwi sali lekcyjnych sentencję mówiącą o uśmiechu, życzliwości. W filii takie drzewo zostało przygotowane również na holu głównym.

               Wiele radości sprawiły uczniom przygotowane zadania, czego dowodem była liczna korespondencja oraz uśmiechy na twarzach.

                  Nie zapominajmy o życzliwości i dobrym słowie wobec siebie na co dzień.

      Przygotowały:
      Marzena Górska i Hanna Gruba

       

    • Niezwykłe wyróżnienie
     • Niezwykłe wyróżnienie

     • Do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie dotarła niezwykła przesyłka z kancelarii prezydenta RP. Otrzymaliśmy flagę i list z podziękowaniami za udział w Międzynarodowych Projekcie Edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała" od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. To dla nas ogromy zaszczyt i wyróżnienie.

      DZIĘKUJEMY!

      Oto treść listu >>>  OTWÓRZ

      Wioletta Wydrowska

     • III Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej

     •          15 listopada 2019 r. w sali teatralnej Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie odbył się III Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej. Miał on na celu uświetnienie obchodów Święta Niepodległości, popularyzację piosenek patriotycznych wybranych z dorobku kultury polskiej, kształcenie uczuć patriotycznych, odkrywanie talentów wokalnych i motywowanie do ich rozwijania oraz wymianę doświadczeń artystycznych. Do konkursu przystąpili uczniowie naszej szkoły po wcześniejszych eliminacjach podczas szkolnego konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, który odbył się 23 października 2019 r.

             Przybyłych uczniów i ich opiekunów powitała dyrektor SP w Baninie p. Ewa Kosznik. Do konkursu przystąpiło 38 uczniów z dwunastu szkół powiatu kartuskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Jan Gruba z klasy I a, Antonina Gruba z klasy II a, Zuzanna Hinca z klasy V d oraz Julianna Peta z klasy VI a.

         Wykonawcy wykazali się wysokim poziomem przygotowania do występu, ciekawą interpretacją, muzykalnością, kulturą sceniczną oraz pomysłowością w doborze ubioru scenicznego.

            W kategorii klas 0-I pierwsze miejsce zajął Jan Gruba z klasy I a.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Justyna Belgrau

     • Konkurs "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków"

     •       Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w Szkolnym Konkursie Gangu Słodziaków. Celem akcji było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Głośne czytanie w domu dokumentowane było podpisem rodzica, a w szkole nagradzane naklejką Słodziaka, wklejaną do albumu ucznia. 
            Konkurs polegał również na zrobieniu Magicznego Drzewa Słodziaków z materiałów użytych wtórnie. Uczniowie pod nadzorem p. Małgorzaty Zander przygotowali kolorowe, jesienne drzewo, które po zakończeniu akcji zostało przekazane dzieciom z klasy I a.
               Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

       

      Naszą pracę można zobaczyć na stronie: szkolneprzygodyslodziakow.pl

      Małgorzata Zander

    • Uroczyste podsumowanie I Powiatowego Konkursu Plastycznego dla uczniów klas „0”-III 		„Bezpieczna droga - znam zasady ruchu drogowego”
     • Uroczyste podsumowanie I Powiatowego Konkursu Plastycznego dla uczniów klas „0”-III „Bezpieczna droga - znam zasady ruchu drogowego”

     •       W dniu 6 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie laureatów I Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna droga”. Na tegoroczny konkurs wpłynęły 162 prace z 23 szkół powiatu kartuskiego. W przygotowanie dzieci włączyło się ponad 60 nauczycielek. Na liście uczestników konkursu znalazły się następujące szkoły:

      1.Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Borczu

      2.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie

      3.Szkoła Podstawowa im. F. Tredera w Borzestowie

      4.Szkoła Podstawowa im. mjra H. Sucharskiego w Chmielnie

      5.Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Chwaszczynie

      6.Szkoła Podstawowa im. Remusa w Glinczu

      7.Szkoła Podstawowa im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie

      8.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

      9.Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach

      10.Szkoła Podstawowa w Kiełpinie

      11.Szkoła Podstawowa im. TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie

      12.Szkoła Podstawowa im. J. Trepczyka w Miszewie

      13.Szkoła Podstawowa ppor. K. Wickiego w Pępowie

      14.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przyjaźni

      15.Szkoła Podstawowa w Reskowie

      16.Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach

      17.Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie

      18.Szkoła Podstawowa im. gen. J. Wybickiego w Staniszewie

      19.Szkoła Podstawowa w Tuchlinie

      20.Szkoła Podstawowa w Tuchomiu

      21.Szkoła Podstawowa im. J. Tryby w Węsiorach

      22.Szkoła Podstawowa im. Rodzimych Bohaterów II Wojny Światowej w Załakowie

      23.Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie

             Dzięki zaangażowaniu organizatorek Marzena Górskiej, Wioletty Wydrowskiej, Dominki Pranczk oraz Heleny Kukielskiej i wsparciu wielu życzliwych firm i osób prywatnych udało się nagrodzić 12 laureatów i wręczyć 24 wyróżnienia. Jak co roku  pomoc zaoferowały Firma Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy z Pępowa,  Elektronajster z Żukowa, Referat Promocji i Komunikacji Społecznej w Żukowie, Rada Rodziców przy SP nr 1 w Żukowie. Do zacnego grona darczyńców dołączyła w tym roku Grupa ENERGA z Gdańska. Wszyscy sponsorzy przekazali wiele pięknych i przydatnych przedmiotów, które trafiły w ręce małych artystów.

             Gala wręczenia nagród odbyła się w asyście władz miasta, sponsorów, policji, oraz uczniów klas I – III. Na uroczystość przybyli z-ca Burmistrza Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak, Przewodniczący Rady Miasta Witold Szmidtke, Kierownik Marketingu & PR Firmy Auto Miras Agnieszka Nowacka, Kierownik Regionalny Makurat Ubezpieczenia Maja Płaskocińska, Podinspektor Referatu Promocji Komunikacji Społecznej Piotr Lewna, Dzielnicowy Komisariatu Policji w Żukowie mł. asp. Piotr Kostuch. Wszystkich gorąco powitał Dyrektor Szkoły Przemysław Czachorowski.

             Całość swoimi występami uświetnili uczniowie z klas Ia, Ib i IIa. Zaprezentowali piosenkę i wiersz o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze. Wiele ważnych słów i dobrych rad do zebranych przekazali również przybyli goście.

      W kategorii klas „0” – I wyłoniono następujących laureatów:

      I miejsce ex aequo:

      • Daniel Dawidowski SP Gowidlino  - op. Agnieszka Błaszkowska
      • Adam Cherek SP Borkowo - op. Izabela Romanowska

      II miejsce ex aequo:

      • Lena Pryczkowska SP nr 2 w Kartuzach – op. Justyna Plichta
      • Amelia Topka SP Miszewo – op. Anna Wróbel

      III miejsce ex aequo:

      • Eryk Maślak SP nr 1 Żukowo – op. Bogumiła Bundt
      • Martyna Erdmann SP Borcz – op. Mariola Wejer

      Wyróżnienia przyznano:

      Lena Miłejko SP nr 1 Żukowo – op. Danuta Makrocka-Ropel

      Kamil Sikora SP Staniszewo – op. Dorota Kaszuba

      Zofia Woźniak SP nr 2 Sierakowice- op. Dorot a Gierszewska

      Karol Grodnicki SP Przyjaźń – op. Kamila Richert

      Fabian Marszałkowski SP Miechucino – op. Agnieszka Formela

      Zuzanna Kamińska SP Przyjaźń – op. Beata Wydrowska

      Nina Chwalisz SP Glincz – op. Grażyna Kurowska

      Michalina Arndt SP Załakowo – op. Teresa Reclaw

      Edyta Pryczkowska SP Reskowo – op. Aleksandra Tackowiak

      Maksymilian Grota SP Borcz – op. Mariola Wejer

      Maja Kurkowska SP nr 2 Kartuzy – op. Justyna Plichta

      W kategorii klas II – III zwycięzcami zostali:

      I miejsce ex aequo:

      • Anastazja Karczewska SP nr 2 Kartuzy – op. Agnieszka Szmit
      • Karolina Machalewska SP Miszewo – op. Mirosława Groth

      II miejsce ex aequo:

      • Oliwia Czaja SP Chmielno – op. Mirosława Stencel
      • Julia Kamińska SP Przyjaźń – op. Elżbieta Gostomska-Cyrzan

      III miejsce ex aequo:

      • Krzysztof Miedzianowski SP Miszewo – op. Viotetta Fedorowicz
      • Klaudia Hinc SP Węsiory – op. Renata Gronda

      Wyróżnienia otrzymali:

      Julia Puzdrowska SP Tuchlino – op. Joanna Damaszk

      Filip Wielogórski SP Staniszewo – op. Magdalena Pranczk

      Antonina Gruba SP nr 1 Żukowo – op. Wioletta Wydrowska

      Michalina Marcińska SP Chmielno – op. Mirosława Stencel

      Lidia Tomczuk SP Pępowo – op. Paulina Konkel

      Wiktoria Kwidzinska SP Borkowo – op. Marta Okrój

      Natalia Neumann SP Miechucino – op. Mirosława Miłosz

      Oliwia Górska SP Staniszewo – op. Janina Formela

      Remigiusz Reclaf  SP nr 1 Żukowo – op.  Wioletta Wydrowska

      Dominika Kielińska SP Kiełpino –op. Elwira Formela

      Marika Wysiecka SP Glincz – op. Grazyna Kurowska

      Oskar Szleja SP Somonino – op. Paulina Grudniewska

      Dominik Kreft SP nr 1 Żukowo – op. Beata Formella

               Piękna pokonkursowa wystawa nagrodzonych prac stanowiła idealne tło dla całej uroczystości. Na zakończenie w ramach podziękowania goście i sponsorzy otrzymali prace wykonane przez laureatów konkursu. Wszyscy obecni spędzili miłe chwile w naszej „Jedynce”, do której już za rok na II edycję tegoż konkursu zapraszają Organizatorki wraz z Dyrekcją Szkoły.

    • Niesamowita lekcja historii
     • Niesamowita lekcja historii

     • „Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy w czasie II wojny światowej”

                 W październiku przybyli do naszej szkoły pasjonaci historii z Grupy Rekonstrukcyjnej Wojsk Historycznych (Sebastian Słabek, Adam Formela, Jakub Turbiński, Dominik Tybulczyk), którzy przeprowadzili niezwykle interesującą prezentację dotyczącą  sylwetek następujących żołnierzy: Ludowego Wojska Polskiego (1943 1945), zwiadowcę formacji Waffen SS (1942 – 1945), oficera Armii Czerwonej (1943 – 1945), zwiadowcę/szturmowca Armii Czerwonej (1943 - 1945).

            Pan Sebastian Słabek barwnie przedstawił umundurowanie i wyposażenie wyżej wymienionych żołnierzy walczących na froncie wschodnim. W czasie sześciu godzin lekcyjnych prezentację z wielkim zainteresowaniem obejrzeli  uczniowie wszystkich klas piątych i szóstych. W sumie około 300 uczniów! Myślą przewodnią prezentacji było wezwanie „Nigdy więcej wojny!” Na zakończenie trzeba Panom rekonstruktorom podziękować za poświęcenie własnego czasu i bezinteresowną pomoc w edukacji młodzieży oraz jednocześnie życzyć dalszych sukcesów w działaniach na rzecz edukacji historycznej.

      Tekst i zdjęcia  - Ryszard Wicki

     • Legiony to żołnierska nuta…

     •      Pod takim hasłem przebiegały w naszej szkole tegoroczne obchody rocznicy odzyskania wolności przez Polskę. Legiony, które jako formacja wojskowa odegrały doniosłą rolę w wybijaniu się naszego kraju na niepodległość, stały się symbolem niezłomnej polskości i wiary w możliwość korzystnego dla Polski finału Wielkiej Wojny.

           Nuty, melodie oraz słowa piosenek żołnierskich miały szczególne znaczenie dla naszego świętowania. Poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, kwiatach, które rosną na polskiej ziemi, o Wiśle, której szare oczy od wieków patrzą na nasze zmagania – przypominaliśmy sobie najważniejsze fakty historyczne i ulegliśmy złudzeniu przeniesienia się o sto lat wstecz! Ten zabieg udał się głównie za sprawą występu żukowskiej scholi Armia Pana, która nagrała w tym roku płytę z  pieśniami patriotycznymi i zaśpiewała dla nas wybrane utwory z tejże płyty. Pani Basia Dawidowska i członkowie zespołu zostali entuzjastycznie przyjęci przez społeczność szkoły, która doceniła możliwość uczestnictwa w doskonałym, pełnym wzruszeń  koncercie.

       

             Narrację apelu prowadzili uczniowie klasy 6g, którzy chętnie przyłączyli się do organizacji spotkania, a także: Antonina, Wiktoria i Magdalena – laureatki konkursu literackiego, których wiersze wprowadziły ważną, dziecięcą perspektywę w patrzeniu na sytuację Polski sprzed odzyskania niezawisłości oraz momenty euforii z roku 1918.

            Żołnierska tematyka akademii i wspomnienie wojny, paradoksalnie, umacnia w nas pacyfistyczne nastawienie i wzmaga czujność w troszczeniu się o pokój: w naszych sercach, relacjach w ludźmi wokół nas i w wymiarze globalnym.

      Karolina Grześkowiak

    • Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole
     • Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

     •        W ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy dzieci programować” uczniowie klasy 2 a przystąpili do Europejskiego Tygodnia Kodowania (CODE WEEK). Wbrew temu, co sugeruje nazwa, trwał on nie jeden, a dwa tygodnie – od 5 do 20 października.

            EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy sposób. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

            Na czym polegało uczestnictwo w wyzwaniu? Otóż naszym celem była realizacja zadań z zakresu kodowania i programowania według gotowych scenariuszy.  Zajęcia były zróżnicowane, dopuszczające różne rodzaje aktywności, w zależności od wieku i poziomu zaawansowania dzieci oraz wyposażenia placówki. Były zadania na macie zwykłej oraz wirtualnej, karty pracy, szyfry, łamigłówki, matematyczne gry strategiczne.     

        

       

            Zaczęliśmy od poznania historii Code Week, poszukiwaliśmy kodów w codziennych czynnościach, kodowaliśmy hasła za pomocą wymyślonego przez nas szyfru (to zadanie akurat do łatwych nie należało…), ćwiczyliśmy zakodowaną gimnastykę, tworzyliśmy zakodowane obrazy oraz wpisywaliśmy współrzędne komórek w utworzonych obrazach. Na zakończenie naszej przygody w Code Week odbyły się zajęcia z robotyki, które dały nam możliwość stworzenia symulatorów trzęsienia Ziemi. Dla dzieci była to wspaniała zabawa i okazja do odkrywania ich sprawczości w świecie realnym, jak i tym wirtualnym. 

      Wioletta Wydrowska

     • Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

     • 23. 10. 2019 r. o godz. 9:50 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbył się  Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Prowadziła go Justyna Belgrau, a na widowni zasiadła klasa V a. Do konkursu przystąpiło łącznie 12 osób w dwóch kategoriach wiekowych.
      Komisja w składzie:
      Ireneusz Laskowski - przewodniczący
      Justyna Belgrau - członkini
      dokonała oceny prezentacji piosenek i przyznała następujące miejsca:

      I kategoria wiekowa - klas I -III:
      1. miejsce: Antonina Gruba II a
      2. miejsce: Helena Modrzejewska III c

      II kategoria wiekowa - klas IV-VI:
      1. miejsce: Zuzanna Hinca V d
      2. miejsce: Natalia Pionk V e
      3. miejsce: Julianna Peta VI a
      wyróżnienie: Katarzyna Droździk V g, Zsófia Fabian V a, Liliana Komarnicka V a, Marta Pohnke VI b.
        

         Komisja oceniała uczestników według następujących kryteriów:
      pamięciowe opanowanie utworu, dobór repertuaru, interpretacja utworu i ogólny wyraz artystyczny, wrażenie artystyczne, muzykalność i warunki głosowe wykonawców.

      Sponsorem konkursu była: Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie.

      Justyna Belgrau

     • Szóstoklasiści na spektaklu pt. ”Kasieńka”

     •       Co czuje dziewczyna, wyrwana ze swojego środowiska i wrzucona w żywioł obcej kultury, języka, warunków życia, towarzystwa? Jak czuje się osoba, która ma wiele do powiedzenia, ale brak jej znajomości języka, w którym mogłaby wyartykułować swoje uczucia i myśli? Jakie emocje towarzyszą dziecku, które czuje się porzucone i niekochane przez rodzica? Takie pytania stawia przed widzami wyjątkowe przedstawienie, które szóstoklasiści z naszej szkoły obejrzeli 22.10 w Teatrze  Miniatura w Gdańsku.

            Spektakl to niełatwy, bo i historia w nim opowiedziana pełna jest cierpienia i trudności. Jednocześnie – fabuła pokazuje, że przykre chwile sąsiadują w życiu z pozytywnymi doświadczeniami. Przedstawienie zrealizowane przy użyciu oryginalnej metody teatru cieni przygotowano na podstawie książki Sarah Crossan („The Weight of Water”).

            Widzowie byli zdziwieni, wzruszeni, zasmuceni. Ważne, że zostali poruszeni. Na tym polega siła teatru.

      Karolina Grześkowiak

     • IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     •     Dnia  4 października  w naszej szkole obchodziliśmy IX  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          Akcja miała  na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

         W szkole powołane zostały Komisje i Patrole Egzaminacyjne utworzone przez uczniów, którzy sprawdzali wiedzę z tabliczki mnożenia.

         W trakcie lekcji Patrole chodziły po klasach i  przeprowadzały egzaminy. Ekspert tabliczki mnożenia mógł wziąć udział w zawodach z łamigłówek.

           Jeden z patroli wraz z Panią Hanią Gruba oraz mamą uczennicy udał się do Urzędu Gminy i do Szkoły Podstawowej nr 2, by tam sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia. Egzamin został przeprowadzony również wśród mieszkańców, właścicieli i pracowników kilku sklepów oraz apteki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w egzaminowanych wiele pozytywnych emocji.   

           Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom oraz rodzicom, którzy włączyli się w organizację tego dnia!

      Marzena Zielińska

     • 6g na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej oraz innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa

     •     Projekt edukacyjny „Skarbiec Wiedzy, czyli nietypowy kurs języka łacińskiego i kultury antycznej dla nastolatków […]” jest realizowany przez Katedrę Filologii Klasycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

             Grupa 19 uczniów z klasy 6g pod opieką pań Moniki Czonstke i Karoliny Grześkowiak wybrała się 18.10. do Oliwy, aby na kampusie uniwersyteckim uczestniczyć w odbywających się w ramach projektu konferencji i warsztatach, którym przyświecało hasło: Antyk, kosmos i przyroda. Na tropach Greków i Rzymian w przestrzeni kosmicznej i innych miejscach, w których nikt się ich nie spodziewa.

            Wyprawa zaczęła się wczesnym rankiem i od początku była pełna wrażeń: przejazd kolejką PKM na stację Gdańsk Strzyża, wstępne rozpoznanie przestrzeni Wydziału Filologicznego, aktywne słuchanie wykładu dr. Grzegorza Kotłowskiego o uczonych świata antycznego, a potem dr hab. Joanny Mytnik o inteligentnych roślinach Karola Linneusza oraz dr. hab. Marka Kwiatkowskiego o tym, co chemia zawdzięcza gigantom, tytanom i  herosom. Następnie udział w pokazie i słuchanie opowieści pani Magdaleny Maszewskiej z Hevelianum o Janie Heweliuszu, a także o niedalekiej przyszłości związanej z wyprawami kosmicznymi i wizją aktywności ludzi na Księżycu.

       

           Jakby tego było mało, żukowianie wraz z prawie setką nastolatków z trójmiejskich szkół uczestniczyli w podgrupach w lekcjach wiedzy o skarbach Bałtyku oraz wyprawili się na bursztynowy szlak.

           Uczestnicy mogli w ciągu tego dnia zbadać, czy proporcje ich ciał zgadzają się z wymiarami człowieka witruwiańskiego, czy prawo Archimedesa faktycznie działa, czy poradziliby sobie na dawnym targu i czy potrafią, bawiąc się w kalambury, zilustrować elementy fauny i flory w Maris Baltici oraz przywołać ich łacińskie nazwy. Miłym akcentem był też obiad, na który organizatorzy projektu zaprosili słuchaczy.

            Przed powrotem do domu grupa obejrzała jeszcze mural Kobiety Wolności, który znajduje się na przystanku PKM Gdańsk Strzyża, a przedstawia kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną w czasach PRL.

          Hubert, uczeń klasy 6g stwierdził: „Czuję, jakby to była trzydniowa wycieczka!”. Podobne wrażenie mieli wszyscy uczestnicy, którzy skorzystali z dobrodziejstw tego dnia.

      Karolina Grześkowiak

     • Wrzesień w świetlicy szkolnej

     •      We wrześniu uczymy się wszystkiego od nowa. Przypomnieliśmy sobie zasady panujące w świetlicy szkolnej. Podczas zajęć mówiliśmy na temat koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnie się poznawaliśmy. Świetlica szkolna przystąpiła również do projektu "Gang Słodziaków", który będzie realizowany do listopada. 

           Przez cały miesiąc wykonaliśmy również wiele prac plastycznych związanych z jesienią. 

      Zespół nauczycieli świetlicy

     • Ślubuję uroczyście!

     •        9 października 2019 r. grupa 72 pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie została uroczyście przyjęta w szeregi braci uczniowskiej.  Uczniowie czterech klas I, przy wsparciu wychowawczyń Bogumiły Bundt, Marzeny Górskiej i nauczycielki wspomagającej Barbary Wilczewskiej – Topka, Grażyny Glienke oraz Barbary Adamczyk, przystąpili do swojej pierwszej szkolnej próby. Na początku wszyscy przenieśli się do Królestwa Króla Kredkosa, gdzie pierwszoklasiści musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami. Królewska Świta  za rozwiązanie każdego z nich  przydzielała kolorową kredkę. Dzieci musiały kolejno wykazać się znajomością symboli narodowych, grzecznością i kulturą , wiedzą z zasad ruchu drogowego, a także umiejętnościami wokalnymi. Król z Królową oceniali wiedzę najmłodszych uczniów, natomiast wszyscy zgromadzeni nagradzali ich gromkimi oklaskami.

              Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Gminy Żukowo pan Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miasta pan Witold Szmidtke, Ks. Prałat Czesław Las,  Dyrektorka Biblioteki Samorządowej pani Natalia Langa, z-ca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Magdalena Wolf,  Dyrektorka Przedszkola „Kogucik” w Żukowie pani Barbara Sirocka, Dyrektorki Przedszkola „Bocianowo” w Żukowie panie Maria Łapa i Magdalena Roszkowska, Dyrektorka Przedszkola „Promyczek” w Żukowie pani Joanna Woźniak, pani Barbara Jarecka - pielęgniarka szkolna oraz rodzice i krewni uczniów.

           

          Wspaniałą grupę wsparcia stanowili także Trzecioklasiści z wychowawczyniami Beatą Formella, Kaliną Kwidzińską i nauczycielem wspomagającym Grażyną Boniec oraz Heleną Kukielską, a także uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką panią Hanną Gruba,  obsługa sprzętu z panem Ryszardem Wickim na czele i pan wicedyrektor Mirosław Kamiński.       

           Aktu „Pasowania na ucznia” dokonała z-ca dyrektora pani Dorota Goszka – Stoltmann. Najważniejsze szkolne przyrzecze, czyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyjął dyrektor pan Przemysław Czachorowski.

              Wszystkie pierwszaki otrzymały wspaniałe upominki, od wychowawczyń dyplomy, od rodziców pamiątkowe przypinki, kuferki z niezbędnymi pomocami dla klas I-III oraz lizaki. Uczniowie klas trzecich zakupili dla każdej klasy I gry edukacyjne. Do obdarowujących dołączyli również Włodarze naszego miasta i gminy wręczając odblaskowe znaczki, kredki oraz cukierki. Pani dyrektor Biblioteki Samorządowej przekazała do szkolnej biblioteki komplet książek dla najmłodszych. Także z zaprzyjaźnionych żukowskich przedszkoli do pierwszaków trafiły słodkości.

           

                  Z wielką radością możemy ogłosić, że nasze pierwszaki zdały swój pierwszy wielki test, oczywiście, na szóstkę.

      Gratulujemy!

       

      Bogumiła Bundt, Marzena Górska,
      Barbara Wilczewska – Topka,
      Grażyna Glienke, Barbara Adamczyk

     • Europejski Dzień Języków Obcych

     •        27 września 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Wszystkie klasy miały do wykonania plakat o krajach Europy: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Niemcy (kraje, z którymi szkoła współpracuje w ramach programu Erasmus plus). Kolorowe plakaty ozdobiły szkołę a komisja przyznająca punkty miała trudne zadanie. Następnie przedstawiciele klas wzięli udział w Quizie wiedzy o tych krajach. Uczniowie wykazali się  dużą znajomością wiadomości kulturowych, geograficznych i ciekawostek. Aby wyróżnić najlepsze klasy często potrzebna była dogrywka.

              Zwycięskie klasy to: 1a, 2d, 3a, 4c, 5c, 6b. 

         

       Z okazji Dnia Języków Obcych mogły pobawić się również grupy 0A i 0B. Brały one udział w zabawie językowo- obrazkowej przygotowanej przez p. Ewę Socha. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania używając angielskich i niemieckich słówek.       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

      Organizatorzy (nauczyciele angliści, zespół Erasmus plus)

     • Wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!

     •         Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie #OSEWyzwanie. W piątek zostały opublikowane wyniki:

      "Informujemy, że Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski.

             Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie są mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

            Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na nasz konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek."

                Nasza szkoła spełniła wszystkie wyżej wymienione warunki.

             Dzięki znalezieniu się wśród laureatów nasza szkoła otrzyma dostęp do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu. Dzięki nowoczesnej mLegitymacji szkolnej, nasi uczniowie nie będą musieli mieć przy sobie tradycyjnej, papierowej legitymacji szkolnej, wystarczy posiadać aplikację na   smartfonie. Dzięki wygranej w konkursie nasza szkoła pozyska komplet 16 laptopów do wykorzystywania przez uczniów nie tylko podczas lekcji informatyki. Z mobilnej pracowni multimedialnej będzie można korzystać podczas zajęć z dowolnego przedmiotu i w każdej sali lekcyjnej.

           Serdeczne podziękowania kierujemy do członków uczennic: Oliwii Wydrowskiej oraz Kornelii Klinkosz z kl. VIb oraz nauczycielom: p.Marzenie Górskiej, p.Beacie Formella, p.Anicie Bobrowskiej, p.Wiolettcie Wydrowskiej, p.Dorocie Goszka-Stoltmann, p.Sławomirowi Szymańskiemu, p.Małgorzacie Zander wraz z uczniami ze świetlicy oraz p. Marii Klasa za pomoc w przygotowaniu pracy plastycznej oraz współpracę podczas spełniania wszystkich warunków konkursu.

             Koordynatorem projektu była p. Hanna Gruba.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie
   • (+48) 58 681 87 62, 58 681 85 34,
    Tel. filia (58) 681 82 02,
    Tel. komórkowy 503 751 197
   • 83-330 Żukowo
    ul. Gdyńska 7
    Filia ul. Gdańska 66
    Poland
  • Logowanie