• W grudniu pomagamy

     •       Tradycyjnie w okresie przedświątecznym świetlica szkolna przygotowywała ozdoby na kiermasz bożonarodzeniowy. Powstało wiele ciekawych oraz oryginalnych prac. Nie zabrakło na nim świątecznych stroików, bombek i ozdób na stoły, okna oraz oczywiście choinkowe zawieszki.  Wszystko zostało przekazane na kiermasz świąteczny. 

          Małgorzata Zander
          Sandra Miłejko 
          Iwona Borzeszkowska
          Katarzyna Stępień

     • Wizyta dzieci ze świetlicy szkolnej w SOSW

     •     Grudzień jest niezwykłym miesiącem w szkole, i w domach. Dzieci ze świetlicy szkolnej postanowiły przygotować coś miłego dla swoich sąsiadów z SOSW. A co dzieci lubią najbardziej? Słodycze ?? Dlatego ozdobiliśmy pierniczki i zanieśliśmy przedszkolakom.  Na miejscu kolędowaliśmy i częstowaliśmy smakowitościami.

          Małgorzata Zander
       

     • 2 DH im. dh L.Zadurskiego przekazała „Światło, które łączy”

     •      BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU to tradycyjna akcja organizowana przez skautów austriackich od 1986 roku, a  w Polsce od 1991r .

          Każdego roku najaktywniejszy wolontariusz z Austrii odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie w Wiedniu  sprawowana jest Msza św. podczas której Płomień jest przekazywany skautom europejskim.

          16 grudnia 2018 r. otrzymaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju od skautów Słowackich i w ten sposób rozpoczęło ono swoją wędrówkę po Polsce. Polscy harcerze  przekazują Płomień skautom z Szwecji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji , Niemiec i Danii .

               Przesłanie, które towarzyszy w tym roku wędrówce Światła, brzmi:  „Światło, które łączy ”. Światło, jest darem, którym chcemy się podzielić .  Przypomina nam, że mamy być lepsi, życzliwsi, bardziej pomocni dla drugiego człowieka . Niosąc Betlejemskie Światło Pokoju, szukajmy tego, co nas łączy.

           Z takim przesłaniem żukowscy harcerze odebrali Światło na Długim Targu w Gdańsku i przekazali je Burmistrzowi  Gminy Żukowo, przewodniczącemu Rady Miasta, pracownikom Ośrodka Kultury i Sportu , dyrekcji szkół , różnym instytucjom i zaprzyjaźnionym firmom. Niesiony harcerskimi dłońmi Ogień z Betlejem dotarł do mieszkańców naszego miasta na mszach roratnich w obu parafiach.      

          W naszej szkole harcerze przekazali Płomień uczniom, dyrekcji i pracownikom administracji na apelu wigilijnym.

      Organizator akcji:

      phm Joanna Lewandowska

     • Filia podsumowuje mijający rok

     •        Mijający rok kalendarzowy obfitował w ciekawe wydarzenia oraz inicjatywy. Uczniowie klas 1c, 1 d, 2b, 2c i 3c aktywnie uczestniczyli w konkursach i warsztatach zdobywając przy okazji nowe doświadczenia. Podczas warsztatów artystycznych doskonalili umiejętności szycia i ozdabiania, w trakcie zajęć kulinarnych poznawali nowe smaki i zasady zdrowego odżywiania się, a biorąc udział w akcji „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj” nie tylko samodzielnie wypisywali życzenia świąteczne, ale przywołali uśmiech na twarzach swoich bliskich, do których dotarły świąteczne kartki. Zgrany zespół nauczycieli w filii naszej szkoły postanowił wspólnie podsumować działania dzieci oraz życzyć wszystkim miłośnikom naszej szkoły Wesołych Świąt!

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

       

      Miłka Bundt, Małgorzata Doba, Helenka Kukielska,

      Małgorzata Kurkowska, Kalina Kwidzińska

      Anna Majkowska

     • Świąteczna robotyka i programowanie w II a i III a

     •        Nauka nie musi być nudna!

             Już od kilku lat nasi najmłodsi uczniowie biorą aktywny udział w warsztatach prowadzonych  przez Magdalenę Ułanowicz z Akademii Kreatywności Eco Art (ecoart-akademia.pl). Przed tegorocznymi świętami dzieci z klasy IIa i IIIa zainaugurowały nowy cykl spotkań. Tym razem postanowiły zaprzyjaźnić się z robotami.          Pracując w zespołach 2-3 osobowych przeniosły się w świat robotyki i nowoczesnych technologii. Pod kierunkiem i bacznym okiem instruktora Michała Murawko uczyły się konstruować roboty z klocków LEGO WeDo 2.0. W działaniach wspierały je wychowawczynie Beata Formella oraz Marzena Górska.

           Budowanie a następnie ożywianie urodziwych reniferów wraz z zaprzęgami Świętego Mikołaja, dostarczyło małym technikom wielu pozytywnych doznań i niezapomnianych wrażeń. Ciekawość, zaskoczenie, radość, euforia, zachwyt to niektóre z uczuć, które widoczne były podczas pracy. Na zakończenie uczniowie zaprogramowali swoje dzieła a następnie przeprowadzili pokazowe wyścigi świątecznych zaprzęgów. Wszyscy świetnie się bawili.

      Marzena Górska

     • Konkurs plastyczny "Christmas Card"

     •      Na początku grudnia odbył się konkurs plastyczny "Christmas Card" dla uczniów klas 1-3.

          Należało zaprojektować i wykonać kartkę świąteczną metodą dowolną oraz umieścić życzenia świąteczne w języku angielskim. Wśród wielu wspaniałych prac komisja w składzie : Małgorzata Zander, Aneta Marchewicz , Anita Bobrowska i Paulina Piekarska wyłoniła zwycięskie:

      • I miejsce Ksawery Rzepka kl.3c
      • II miejsce Aleksandra Formela kl.1c
      • III miejsce Kacper Jeliński kl. 1d

          Wyróżnienia:

      Izabela Gruchała kl.2c, Wiktoria Mathea kl.1c, Mariusz Petke kl.2c, Zosia Reglińska kl.1a, Kinga Olech kl.3a, Franciszek Wydrowski kl.1d,Tymon Mucha kl. 3a, Kinga Reglińska kl.3b, Jacek Olech kl.3a, Anna Rajewska kl.1d.

      Wszystkim uczstnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie

      oraz gratulujemy zwycięzcom.

      Koordynator : Paulina Piekarska

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy 2018

     •       Szkoła Podstawowa im. ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie zaprosiła w sobotę15 grudnia w swoje progi dzieci pasjonujące się szachami na Mikołajkowy Turniej SzachowyPrzybyło 63 szachistów, którzy systemem szwajcarskim rozegrali 7 rund. Ku naszej wielkiej radości uczeń naszej szkoły Ruben Przybylski z kl. II a zmierzył się w swojej kategorii wiekowej z 25 przeciwnikami i wywalczył I miejsce. Jego koleżanki i koledzy również poradzili sobie wspaniale.

      Z rąk przybyłego na turniej Mikołaja i burmistrza naszej gminy nagrodzeni otrzymali nagrody i puchary, a  wszyscy uczestnicy zostali obdarowani ciekawymi prezentami.

      Organizatorom i propagatorom turnieju szachowego bardzo dziękujemy.

      Zapraszam do galerii zdjęć.

      Beata Formella

     • "IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ"

     •          Na konkurs realizowany w ramach projektu "IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ" wpłynęło 47 prac plastycznych. Uczniowie z klas 0-III przygotowali piękne i wyjątkowe projekty kartek świątecznych. Każda z nich jest bardzo pomysłowa i niepowtarzalna.

              Komisja szkolna:  p. Krystyna Szlachetka, p. Paulina Stępień, p. Małgorzata Zander i p. Agnieszka Rzepka wyróżniła 4 kartki:

      • Kornelia Lubocka 0 A
      • Maja Nowińska 1 D
      • Iza Gruchała 2 C
      • Nikola Wrońska 3 A

           Jednak w związku ze zmianą regulaminu konkursu przez organizatora, wszystkie prace, które spełniają warunki regulaminu (prace plastyczne płaskie) zostaną wysłane na dalszy etap konkursu do Fundacji Dbam o Mój Z@sięg.    Trzymamy za wszystkich mocno kciuki!

      Dziękujemy za udział w konkursie,
      koordynator akcji Małgorzata Zander.

     • Poznajemy kulturę i historię Kaszub

     •       4 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 1a i 1b udali się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach, które zajmuje się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą na terenie Kaszub grupą etniczną. Ekspozycja stała prezentuje: rolnictwo, rybołówstwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, sztukę ludową, posag panny młodej, izbę kaszubską.

       

             Odwiedziny w muzeum rozpoczęły się  od poznawania zbiorów i eksponatów pod kierunkiem przewodnika, który jak prawdziwy gawędziarz opowiadał ich historię. Z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli wystawę setek przedmiotów towarzyszących codziennemu życiu Kaszubów. Narzędzi wykorzystywanych przez nich  w pracy oraz ozdób i  zabawek. Po odśpiewaniu abecadła kaszubskiego udaliśmy się na warsztaty artystyczne i wykonaliśmy szopki bożonarodzeniowe.  Dzięki wizycie w Muzeum rozwijały kulturę kaszubską. Mogły dowiedzieć się, jak Kaszubi żyli dawniej, czym się zajmowali oraz w co się ubierali.

      Wioletta Wydrowska,
      Wiesława Bielawa- Belka,
      Aneta Marchewicz

     • Escape room na lekcji języka angielskiego

     •         Na lekcji języka angielskiego w klasie 6a, 6e i 4c udało się przygotować zajęcia świąteczne i zamienić je w ciekawą przygodę. A to nie jest łatwe, bo coraz trudniej jest zaskoczyć uczniów. Przebieg zajęć zrelacjonowała pani Anita Bobrowska, nauczycielka języka angielskiego i pomysłodawczyni świątecznej lekcji. – Warto było się zastanowić, co lubią nasi uczniowie? Z pewnością na tej liście znajdą się gry i rywalizacje, działanie i troszkę tajemnicy. Te wszystkie elementy połączyliśmy na zajęciach, wykorzystując krzyżówki, rebusy, słowniki i QR kody, w których zostały ukryte treści zadań, wskazówki, hasła i treści piosenek świątecznych. Zza oceanu przybyła do nas moda na zabawy integracyjne w escape roomach, czyli pokojach zagadek, które w wersji komercyjnej pojawiły się w wielu polskich miastach.

           Cała idea jest bardzo prosta: grupa uczestników zostaje zamknięta w pomieszczeniu i odnajdując wskazówki oraz rozwiązując ukryte zadania zdobywa klucz lub hasło do uwolnienia się. Uczniom bardzo się podobało. Świetnie się bawili i byli bardzo zaangażowani. Większość grup dotarło do finału gry.

      Anita Bobrowska

     • Christmas Cards Exchange 2018

     •      Uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowej wymianie kartek świątecznych w ramach projektu eTwinning „Christmas Cards Exchange 2018”. Łącznie zostało wykonane i wysłane 85 kartek z życzeniami do Grecji, Włoch i Portugalii.

           Uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Labuda, p. Edyty Kuklińskiej, p. Anity Bobrowskiej wykonali kartki różnymi technikami i własnoręcznie zredagowali i napisali życzenia  w języku angielskim  do krajów biorących udział w tym projekcie. Koordynatorem projektu była p. Anita Bobrowska. Już otrzymujemy kartki z życzeniami z wyżej wymienionych krajów a uczniowie czytając je, mają możliwość doskonalenia języka angielskiego.

           Wszystkie kartki będzie można obejrzeć przed świętami w holu szkoły.

      Anita Bobrowska

       

     • Najpiękniejsze choinki

     •       Magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia rozpoczął się na dobre. Dla naszej szkoły ten czas przyniósł wspaniały sukces w postaci wygranej w konkursie na NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ, organizowanym przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Uczniowie z klas I a i II a wraz ze swoimi wychowawczyniami Wiolettą Wydrowską i Beatą Formella zdobyli I miejsce w kategorii kl. I-III, a dzieci ze świetlicy pod opieką Małgorzaty Zander I miejsce w kategorii kl. IV-VI.

          Należy zauważyć,  że wszystkie choinki biorące udział w konkursie rozsiewały magiczny blask, widać jednak, że nasze lśniły najpiękniej.

                                Zapraszam do galerii zdjęć- Beata Formella

           Wielki sukces naszych dzieci w Gminnym Konkursie na Najpiękniejszą Choinkę. W dwóch kategoriach wiekowych nasze choinki stanęły na podium i zajęły I miejsce.

      Gratulacje dla klasy 1a i 2a oraz dla dzieci ze świetlicy szkolnej z klas IV-VI.

      Brawo! - Malgorzata Zander 

     • Listopad w świetlicy szkolnej

     •        W listopadzie świetlica szkolna bardzo intensywnie pracowała. Dzieci oprócz wykonania najpiękniejszej choinki, zrobiły wiele, jeszcze jesiennych prac plastycznych. W związku ze zbliżającym się kiermaszem świątecznym szyliśmy ozdoby z filcu, robiliśmy bombkę cekinową oraz choinki z patyczków po lodach. Pod koniec miesiąca odbyły się andrzejki świetlicowe. Wszyscy chętnie wzięli udział w zabawie, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. 

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Małgorzata Zander
      Iwona Borzeszkowska
      Sandra Miłejko
      Katarzyna Stępień

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     •         25 listopada był Dzień Pluszowego Misia, bardzo ważna data dla wszystkich przedszkolaków.

           Z okazji tego wyjątkowego dnia  dzieci z grupy 0 „C” zabrały na zajęcia swoje ukochane pluszaki oraz ulubione książki o misiach.  Dzień rozpoczęliśmy od powitania  misiów. Następnie każdy przedszkolak przedstawił swojego pluszaka oraz opowiedział o książce, którą przyniósł. Dzieci poznały rodowód misiowego święta oraz najbardziej znane misie świata czyli Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Colargola, Misia Yogi oraz polskiego Misia Uszatka. Zabawy i śpiewy w towarzystwie misiów minęły bardzo szybko.

          Na zakończenie każde dziecko wykonało portret swojego pluszaka. Miło było gościć w naszej grupie  pluszowych przyjciół.

     • Zerówkowicze w Muzeum Gdańska

     •    22 listopada 2018 r. dzieci oddziałów przedszkolnych A,B, C wraz z wychowawczyniami i opiekunkami pojechały na wycieczkę do Muzeum Gdańska w Gdańsku. Każda grupa odwiedziła inny oddział muzeum, w którym brała udział w lekcji muzealnej.

          Grupa 0 „A” uczestniczyła w lekcji pt.”Legendy gdańskie” w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Dzieci zwiedziły dom zamożnego gdańskiego kupcy, bibliofila i rajcy Jana Uphagena. Dowiedziały się jak wyglądało życie codzienne, zwyczaje i zabawy mieszczan gdańskich w XVIII wieku.  Poznały wspaniałe gdańskie legendy.

         Grupa 0 „B”  brała udział w lekcji pt.” Rycerze króla Artura” w Dworze Artusa przy Długim Targu 43/44. Przedszkolaki dowiedziały się kim był legendarny król Artur i jego rycerze oraz jaki miał on związek z Gdańskiem. Poznały obyczaje i stroje rycerskie, miały sposobność podziwiać niezwykłe wnętrza Dworu Artusa.

          Grupa 0 „C” wzięła udział w lekcji pt. „W królestwie” w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Pierwsza część zajęć miała miejsce w Sali Wety, gdzie dzieci dowiedziały się czym było królestwo, jakie sprawowano w nim funkcje. Wcieliły się w role króla i królowej oraz budowniczych, malarzy, kartografów. Po zbudowaniu zamku, wykonaniu herbu oraz mapy królestwa, dzieci ubrane w czerwone i granatowe peleryny przeszły wraz z całym orszakiem królewskim do Wielkiej Sali Rady. Tam głosując ustanowiły nazwę oraz najważniejsze święto swojego królestwa.

       

      Poznawanie historii przez zabawę i legendy bardzo spodobało się zerówkowiczom, więc chcą powrócić do tych wyjątkowych obiektów, aby odkrywać kolejne skarby historycznego dziedzictwa grodu nad Motławą.    

     • Najpiękniejsza choinka powstała w świetlicy szkolnej

     •     Dzieci ze świetlicy szkolnej pod kieruniem pani Małgorzaty Zander wykonały choinkę, która weźmie udział w Gminnym Konursie na Najpiękniejszą Choinkę. Od połowy listopada uczniowie klas IV-VI z dużym zaangażowaniem przygotowywały ozdoby wykonane z filcu, patyczków po lodach oraz puzzli. Choinka została zrobiona z wyciętych z krepy włoskiej rączek.   

            Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie doceniona przez komisję konkursową.

      Małgorzata Zander

     • ATDiM z Żukowa na przeglądzie Kurtyna 2018 w Gdyni

     •        Spektakl przygotowany przez Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży z Żukowa, który mogli zobaczyć widzowie  KURTYNY – czyli Przeglądu Teatrów Amatorskich odbywającego się w Gdyni Małym Kacku (25.11.-1.12.) – nosi tytuł: Spotkanie przy malowanej ścianie. Przedstawienie ukazuje krótką drogę, która wiedzie od poddania się uwodzącemu głosowi nowego guru, pierwszego sztachnięcia, wypicia czy wstrzyknięcia, do krainy cieni, po której snują się sylwetki żałosne i zagubione. Rolę przewodników wyprowadzających nieszczęsnych z piekła niewoli pełnią aniołowie oraz… dzieci. Ci pierwsi z powagą i namaszczeniem właściwym wysłannikom Boga, a te drugie poddając się intuicji, która każe pochylić się nad cierpiącym, pogłaskać po głowie smutnego. Widowisko bazuje na silnych wokalach młodzieży i cichej obecności parolatków, które bawią się na pierwszym planie, podczas gdy na drugim trwa – niejednokrotnie dramatyczna – „zabawa” życiem, a potem walka o życie z sensem.

            Przesłanie przedstawienia, które przygotowała grupa z Żukowa, jest uniwersalne i przydatne zarówno dla młodego odbiorcy, jak i dorosłego widza – warto uważać na ścieżce życia i nie zbaczać z trudnej drogi, nie dać się zwieść obietnicą skrótu do sukcesu. Jednocześnie silnie wybrzmiewa w spektaklu obietnica pomocy dla tych, którzy oderwą się od doraźnej przyjemności korzystania z uciech i zwrócą ku Bogu, którego miłosierdzie pozwala wrócić na właściwe tory nawet najbardziej wykolejonym.

            Ze sceny usłyszeliśmy proste komunikaty: jesteś kochany, jesteś wartościowy, jesteś ważny. I cały ten szum wokół nas – niezliczone słowa zwielokrotnione echem środków masowego przekazu, podsycone używkami, nakręcone nałogami – nagle znikł, bo co się ostanie po takim przekazie prócz miłości wyrażonej najprostszymi słowami, a przede wszystkim – najzwyklejszymi czynami?

           Środowisko dzieci i młodzieży oraz dorosłych (pracujących za kulisami, zapewniających akompaniament i oglądających swoje pociechy z widowni) animowane przez Ireneusza Laskowskiego znowu pokazało się z najlepszej strony. Krzepiący jest fakt, że są ludzie, którym się chce: poświęcić czas, zrobić coś dla wspólnego pożytku i dla radości płynącej z przebywania we wspólnocie. Szczególnie dumni jesteśmy z uczniów naszej szkoły, którzy należą do żukowskiej grupy teatralnej i serdecznie gratulujemy im wspaniałego występu!

      Karolina Grześkowiak

       

     • Uczniowie z III a i III b szyli pokrowce na telefony

     •       21 listopada odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia, z cyklu warsztatów Akademii Kreatywności Eco Art, prowadzone przez Magdalenę Ułanowicz. Klasy III a i III b pod czujnym okiem pań instruktorek sprawnie i z uwagą szyły kolorowe pokrowce na telefony. Spod igieł wyłaniały się estetyczne, mięciutkie i ozdobione wielobarwnymi aplikacjami niepowtarzalne cudeńka. Radość była tym większa, że od razu mogły w nich „zamieszkać” telefony trzecioklasistów.

            Kolejne warsztaty już niebawem. Czekamy na efekty.

      Program warsztatów  Eco Art na rok szkolny 2018/2019

      Filia:
      Skarpeta dla Mikołaja: IIIC, IIC, IIB, IC, ID - 10.12.2018
      Art String: IIB, IC, ID - 18.01.2019
      Biżuteria: IC, ID, IIB - 20.05.2019
      Brelok: IIIC, IIC - 20.05.2019

      Górna szkoła:
      Pokrowiec na telefon: IIIA, IIIB - 21.11.2018
      Skarpeta: IA, IB - 12.12.2018
      Haftowanie: IIA, IIIA, IIIB - 17.01.2019
      Biżuteria: IIA, IA, IB - 17.05.2019