• „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego”  - Żukowo 2020
          • „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego” - Żukowo 2020

          • Wyniki II Powiatowego Konkursu Plastycznego dla klas „0” – III

                 Dzieci już od najmłodszych lat wiedzą jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Uczą się tego w domu oraz w szkole. W tym roku mali artyści z 14 szkół powiatu kartuskiego postanowili pokazać wszystkim, że ten temat  jest im znany i bardzo bliski. Świetnie przygotowali się do zobrazowania tego ważnego zagadnienia i wykonali fantastyczne prace plastyczne. Następnie ich dzieła dotarły do Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie na coroczny konkurs plastyczny „Bezpieczna droga”, gdzie zostały poddane ocenie organizatorów. Komisja wybrała najciekawsze obrazy. W jej skład weszli Przemysław Czachorowski – dyrektor szkoły, Marzena Górska, Wioletta Wydrowska oraz Grażyna Boniec – nauczycielki klas  młodszych z żukowskiej „Jedynki”.

                   Wśród nagrodzonych i wyróżnianych znaleźli się:

            W kategorii klas „0” – I

            I miejsce ex aequoMilena Węsiora  klasa 1c, SP nr 2 w Kartuzach, Agata Leman klasa 1b, SP w Chmielnie, Natalia Karczewska klasa 1 , SP w Miechucinie

            II miejsce ex aequoAntonina Szmidt klasa 1b, SP w  Chmielnie, Marcel Trepczyk klasa „0”b, SP nr 1 w Żukowie

            III miejsce ex aequo Aleksandra Lysy klasa „0”, SP w Miszewie, Nikola Skrzypkowska klasa 1b, SP nr 2 w Sierakowicach

            Wyróżnienia: Aleksander Langa klasa 1, SP w Miechucinie, Michał Chmielewski klasa „0”, SP w Miszewie, Hanna Malek klasa 1, SP w Borzestowie, Patruk Seewald klasa 1, SP w Miechucinie, Joanna Zubko klasa 1, SP w Miszewie, Ala Kulita klasa 1c, SP w Pępowie, Dawid Winczewski klasa 1, SP w Reskowie, Aleksandra Rajewska klasa „0”c, SP nr 1 w Żukowie, Wiktor Sochacki klasa „0”a, SP nr 1 w Żukowie, Pola Żywicka klasa 1a, SP w Chmielnie, Aleksandra Majkowska klasa 1b, SP nr 1 w Żukowie

            W kategorii klas II – III

            I miejsce ex aequoRemigiusz Reclaf klasa 3a, SP nr 1 w Żukowie, Maja Kurkowska klasa 2, SP nr 2 w Kartuzach

            II miejsce ex aequo – Karolina Machalewska klasa 3, SP w Miszewie, Mateusz Lejkowski klasa 2, SOSW w Żukowie

            III miejsce ex aequoLaura Kostuch klasa 2d, SP nr 1 w Żukowie, Anita Baranowska klasa 2, SP w Borzestowie, Patryk Adamczuk klasa 3, SOSW w Żukowie,

            Wyróżnienia: Julia Bejrowska klasa 2, SP w Pępowie, Jakub Górski klasa 2f, SP w Baninie, Józef Damaszk klasa 3, SP w Borzestowie, Kinga Maszke klasa 2a, SP nr 2 w Sierakowicach, Patryk Kluk klasa 2b, SP nr 1 w Żukowie, Michalina Marcińska klasa 3a, SP w Chmielnie, Julia Szałkowska klasa 2a, SP w Miechucinie, Nadia Leman klasa 3b, SP w Miechucinie, Julia Kierznikiewicz klasa 2, SP w Reskowie, Dominika Kielińska klasa 3c, SP w Kiełpinie, Zuzanna Gosz klasa 3a, SP nr 1 w Sierakowicach

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Wielkie słowa uznania należą się także opiekunom artystycznym.

             

                 Konkurs wpisał się na stałe do kalendarza charytatywnych działań zaprzyjaźnionych firm, które od lat wspierają naszą inicjatywę edukacyjną. Fundatorami nagród w tegorocznej edycji konkursu po raz kolejny zostali Grupa Energa Gdańsk, Auto Miras Autoryzowany Serwis Samochodowy w Pępowie, Z.U.H. Elektromajster w Żukowie, Urząd Gminy Referat Promocji i Komunikacji Społecznej w Żukowie, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie.

                  Ogromne podziękowania dla niezawodnych sponsorów składa dyrekcja szkoły oraz organizatorki konkursu Marzena Górska, Wioletta Wydrowska, Aneta Marchewicz.

                    Ze względu na wyjątkową sytuację w naszym kraju, nie możemy gościć władz miasta, przedstawicieli policji,  naszych sponsorów, ani  głównych bohaterów konkursu. W tym roku nagrody i wyróżnienia dla laureatów przekazane zostaną do szkół. Mamy jednak nadzieje, że już za rok będziemy razem świętować i spotkamy się wspólnie w murach SP nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie.

             

        • "SZKOŁA PAMIĘTA"
          • "SZKOŁA PAMIĘTA"

          •       W ramach tegorocznej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta” uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentację multimedialną pt „Leon Zadurski-harcerz, więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, bohater”. Prezentacja została opublikowana na stronie internetowej szkoły.

                 Ponadto w Szkolnej Izbie Pamięci na ten temat przygotowali gazetkę ścienną zawierającą zdjęcia, dokumenty i pamiątki po Leonie Zadurskim. Na miejscowym cmentarzu odwiedzili jego grób i uporządkowali go.

                    W dniu 1 listopada harcerze z 2 Drużyny Harcerskiej będą pełnili tam wartę.

            Joanna Lewandowska

             

            Prezentację multimedialna pt.:
            „Leon Zadurski-harcerz, 
            więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, bohater”       

            >>>   LEON_ZADURSKI

          • SZÓSTKA NA SZÓSTKĘ

          •      Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do wspólnego układania listy książek nowych, ciekawych i takich, które chcielibyście, żeby znalazły się w naszej szkolnej bibliotece. Na poniższej liście nie ma wszystkich proponowanych tytułów bo:

            • część z nich już jest na naszych półkach :)
            • część tytułów to filmy czy gry komputerowe ;)
            • inne trochę za bardzo tematyką i treściami wybiegają poza poziom naszej biblioteki szkolnej :(
            • niektóre propozycje zapisaliście hasłowo, np. książki o maszynach :)

                Stworzona lista będzie dla nas cenną podpowiedzią przy kolejnych zakupach  i w miarę możliwości finansowych będziemy się starali kupić wskazane przez Was książki.

                    

                    Wasze propozycje   >>>   OTWÓRZ

            Iwona Sreberska

        • PRZERWA NA CZYTANIE – BIJEMY REKORD
          • PRZERWA NA CZYTANIE – BIJEMY REKORD

          •         W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom nasza szkoła przyłączyła się do udziału I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.

                  Akcja czytelnicza w naszej szkole odbyła się w środę 7 października i polegała na wspólnym czytaniu książek podczas przerw międzylekcyjnych. Tego dnia wszyscy członkowie naszej społeczności – uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy sekretariatu i obsługi – przynieśli do szkoły książki  i czytali je między lekcjami czy podczas przerw w swojej pracy.

                  Uczniowie każdej klasy mieli możliwość zaproponowania tytułów nowości wydawniczych, jakie chcieliby aby zakupić do szkolnej biblioteki, proponując swoją „Szóstkę na szóstkę”. Relacja z naszych działań przesłano do organizatora przedsięwzięcia – Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

                 Wyniki akcji ogłoszone będą 9 grudnia 2020 roku.

                   GALERIA   ZDJĘC  >>>   OTWÓRZ

            Iwona Sreberska

        • Wyniki konkursu świetlicowego "Portret mojego pupila"
          • Wyniki konkursu świetlicowego "Portret mojego pupila"

          •     Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji konkursu plastycznego "Portret mojego pupila" komisja wybrała zwycięzców w dwóch kategoriach: I-III i IV-VI.

            Oto wyniki:

            W kategorii I-III

            I miejsce zajęli: Blanka Milczanowska 1A oraz Miłosz Rzepka 1B

            II miejsce zajęła: Kornelia Lubocka 2C

            III miejsce zajęła: Klaudia Rogalewska 1C

            Wyróżnienia zdobyli: Nikola Szymańska 2C, Zosia Reglińska 3A, Lena Miłejko 1C, Oliwia Krenke 2B, Sara Kosiarz 2A.

            W kategorii IV-VI

            I miejce zajęła: Agata Lubocka 6F

            II miejsce zajęła: Patrycja Grobelniak 6A

            III miejsce zajęła: Dorota Kosznik 5A

            Wyróżnienie zdobył: Piotr Kosiarz 6D.

                   Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w najbliższym czasie.

                     Organizatorki konkursu: Małgorzata Zander, Katarzyna Stępień, Małgorzata Doba, Aneta Marchewicz

        • „Kosmiczne Ślubowanie”
          • „Kosmiczne Ślubowanie”

          •           W dniu 23 października 2020 r.  w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie odbyło się UROCZYSTE ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH I PASOWANIE NA UCZNIÓW. W tym roku ślubowanie składały trzy klasy.

                    Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju i konieczność zachowania reżimu sanitarnego, odbyły się z tej okazji  trzy oddzielne apele, tak aby każdej klasie zapewnić przestrzeń i możliwie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Z tego też powodu, wyjątkowo w tym roku,  w uroczystości niestety nie mogli wziąć udziału rodzice uczniów ani zaproszeni goście - przedstawiciele kuratorium i lokalnych  władz.  

                   Pomimo utrudnień dyrektor szkoły pan Przemysław Czachorowski i  zastępca dyrektora pani Dorota Goszka-Stoltmann oraz wychowawczynie klas pierwszych  Kalina Kwidzińska, Beata Formella, Grażyna Boniec, Helena Kukielska  zrobili wszystko, aby impreza zachowała swój wyjątkowy, podniosły charakter. Podobnie jak w ubiegłych latach, uroczystość odbyła się w magicznej scenerii. Tym razem nasze dzieci odwiedzili Kosmici. Pierwszaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawieniu, wykazywały się nabytymi dotąd zdolnościami i sprawnością fizyczną.

                  Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wprowadzenie Sztandaru Szkoły i akt ślubowania.

                  Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy od wychowawców oraz upominki zakupione przez rodziców. Dyrekcja szkoły przekazała każdej klasie „powitalne niespodzianki” od uczniów klas trzecich. 

                  Po każdym apelu był czas na pamiątkowe zdjęcia, a potem przerwa na wietrzenie i dezynfekcję sali.

        • Jesienne kwietniki
          • Jesienne kwietniki

          •         Aura powoli przestaje nas rozpieszczać i wielkimi krokami zaczyna rządzić jesień. Zazwyczaj kojarzy się ona z pluchą, deszczem, silnym wiatrem, spadkiem temperatury i coraz krótszym dniem... Ale na pewno ta pora roku ma również swoje piękne strony...Rozpieszczać nas może możliwością zbierania owoców, grzybów i przede wszystkim całą gamą pięknie kwitnących kwiatów, kolorami liści zmieniających się z wiosenno-letniej zieleni  na kolory w całej palecie barw ciepłych, od żółtej poprzez pomarańcz do czerwieni włącznie.

                Wystrój naszych szkolnych kwietników też uległ zmianie. Dzięki współpracy i zaangażowaniu członka Prezydium Rady Rodziców - Pani Magdaleny Wolf, kwietniki znajdujące się przed frontem szkoły oraz przy naszym Dębie Niepodległości zyskały nowy wygląd. Rosnące tam wcześniej begonie zostały zastąpione pięknymi wrzosami.
             

                  Złota polska jesień malowana różnymi odcieniami fioletu wita w progach naszej szkoły i dodaje pozytywnej energii do podejmowania codziennych obowiązków.

             DZIĘKUJEMY !!!

          • Dzień Głośnego Czytania w świetlicy szkolnej

          •        W świetlicy naszej szkoły 29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania  pod hasłem „Czytamy razem w świetlicy” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia z samego rana dzieci poznały historię smoka Achillesa, który uwielbiał czytać książki i marzył o dalekich podróżach. Następnie dzieci malowały głównego bohatera opowiadania oraz jego przyjaciół. Przygotowały też własną bajkową zakładkę do książek.

                  W ciągu całego dnia w świetlicy towarzyszyło nam głośne czytanie różnych ciekawych książek i stało się to naszą świetlicową codziennością – z czego bardzo się cieszymy!

                  Dzień Głośnego Czytania został zainicjowany w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Patronką wydarzenia wybrano wybitną pisarkę książek dla dzieci - Joannę Porazińską.

                   Data 29 września to dzień urodzin autorki znanej baśni o dzielnym Szewczyku Dratewce. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, gdyż książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, dodatkowo rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki. Jednak przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, które jest motywem przewodnim święta, jest dobrą okazją do budowania wzajemnych więzi  i relacji oraz dobrego sposobu na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

            Katarzyna Karcz, Sandra Miłejko

        • Klasa 2b poznawała podstawy programowania z mobilną pracownią komputerową
          • Klasa 2b poznawała podstawy programowania z mobilną pracownią komputerową

          •      

                  14 października klasa 2b miała okazje po raz pierwszy przetestować szkolne laptopy z mobilnej pracowni komputerowej. Przypomnijmy, że otrzymaliśmy je za udział w ogólnopolskiej akcji #OSEWyzwania.

                 Po otwarciu „magicznej skrzyni” ujrzeliśmy 16 nowych przenośnych komputerów. Każdy z nas mógł osobiście pracować na nowym sprzęcie. Wzięliśmy udział w zajęciach z podstaw programowania. Skorzystaliśmy z ćwiczeń on-line na Matzoo - Programowanie Poziom 2. Pani Marzena wyjaśniła nam i pokazała  jak należy wykonywać zadania.

                 Uczyliśmy się jak stosować w praktyce obroty i strzałki, które służą do programowania i poruszania wybranych postaci. Tym razem musieliśmy zaprowadzić hipcia do wody. Przesuwaliśmy odpowiednie polecenia na obszar roboczy i uruchamialiśmy swój kod. Nie było to wcale takie  proste. Jeszcze musimy poćwiczyć programowanie i kodowanie. Następnym razem będzie już łatwiej.  Kodowanie to super zabawa i świetna nauka,  a z mobilną pracownią ogromna wygoda.

            Uczniowie klasy 2b

             

                   

            Następnym razem będzie już łatwiej.  Kodowanie to super zabawa i świetna nauka,  a z mobilną pracownią ogromna wygoda.

            Uczniowie klasy 2b

        • Europejski Dzień Języków
          • Europejski Dzień Języków

          •       26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. Najważniejszym jego przesłaniem jest prawo każdego, niezależnie od wieku, do rozwijania umiejętności językowych i korzystania z możliwości, jakie ta nauka stwarza.

                   Pomimo wielu ograniczeń, jakie obowiązują w tym roku szkolnym nasi uczniowie przyłączyli się do obchodów Dnia Języków. Każda z klas poszerzała wiedzę o jednym, losowo wybranym, kraju naszych partnerów projektów Erasmus+ i przygotowywała na jego temat plakat, film, fotorelację czy wystawę prac plastycznych. Stworzone przez uczniów prace wyeksponowane zostały w salach lekcyjnych oraz na korytarzach i holach w budynkach szkolnych. Powstała też szkolna gazetka dzięki której uczniowie mają możliwość nauczenia się powitania w wielu językach i rozróżniania flag państw Europy.

                 Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialne były panie: Anita Bobrowska, Hanna Gruba, Kalina Kwidzińska i Iwona Sreberska.

             

        • CodeWeek - Cała Polska Programuje 2020
          • CodeWeek - Cała Polska Programuje 2020

          •      W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 1C wzięli udział w wyzwaniu CodeWeek - Cała Polska Programuje 2020. Zgłosiliśmy się do 10 wyzwań i codziennie wykonywaliśmy jedno zadanie. Zadania obejmowały elementy programowania, korzystaliśmy z maty, ozobotów, puzzli AR - ukazujących nam rozszerzoną rzeczywistość, ale też ze zwykłych karteczek z obrazkami. Te drobne zadania były oczywiście dopasowane do tematów lekcji i dawały nam dużo radości.

                   Działając w naszej klasie, przyczyniliśmy się do zdobycia przez Polskę pierwszego miejsca w ilości podjętych wyzwań. Zdjęcia naszych poczynań można obejrzeć w galerii.
             

             Kalina Kwidzińska

        • Nasi uczniowie w CMI
          • Nasi uczniowie w CMI

          •       W nowym roku szkolnym nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w projekcie  Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Uczniowie uczestniczą w zajęciach w ramach kół informatycznych, gdzie rozwijają swoje zainteresowanie i talenty w zakresie programowania i robotyki.

                     W wrześniu zebrały się dwie grupy uczniów zainteresowanych udziałem w tych zajęciach. Grupa klas szóstych liczy 14 uczestników, w tym 10 dziewcząt i 4 chłopców.  Z klas czwartych i piątych uczestniczy 12 uczniów – 3 dziewczęta i 9 chłopaków.

            A oto co planujemy robić w najbliższych miesiącach:

            - od 10 do 16 października br. uczestniczymy w internetowych zadaniach prezentowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Programowania – CodeWeek 2020;

            - jeszcze w październiku powinny dotrzeć do nas kolejne cztery zestawy robotów.  Tym razem będą to LofiRoboty uzyskane w projekcie #SuperKoderzy. Będziemy używać tych zestawów w ramach nauki programowania robotów z wykorzystaniem różnorodnych czujników;

            - spróbujemy swoich sił w konkursie programistycznym Pix Programming Challenge prowadzonym on-line na stronie PixBlocks. Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python.

            - 12 listopada planowana jest piętnasta już edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. Obecnie przeprowadzany jest on on-line, poprzez platformę internetową Dzwonek.pl.

             

            Sławomir Szymański

             

        • „Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!”
          • „Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!”

          • To hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji. W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji. Od 8 września do
            11 października zbieraliśmy książki dla małych i dużych pacjentów. Łącznie zebraliśmy
            424 książki:

            • 331 książek przekazaliśmy dla Fundacji Zaczytani.org;
            • 93 książki, które nie spełniły kryteriów przekazaliśmy do naszej szkolnej biblioteki.

            Książki trafią do beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

            O naszej zbiórce można przeczytać na szkolnym koncie na facebooku oraz na stronach:

            • express.kaszubski.pl  >>>  OTWÓRZ
            • kartuzy.info  >>>   OTWÓRZ

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM!

            Organizatorki:

            Aneta Marchewicz, Małgorzata Zander

             

            * Wielka Zbiórka Książek została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank. Partnerami Wielkiej Zbiórki Książek są Fundacja KPMG i AVIVA.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie
        • (+48) 58 681 87 62, 58 681 85 34, Tel. filia (58) 681 82 02, Tel. komórkowy 503 751 197
        • 83-330 Żukowo ul. Gdyńska 7 Filia ul. Gdańska 66 Poland
      • Logowanie