• Europejski Dzień Języków Obcych

     •        27 września 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Wszystkie klasy miały do wykonania plakat o krajach Europy: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Niemcy (kraje, z którymi szkoła współpracuje w ramach programu Erasmus plus). Kolorowe plakaty ozdobiły szkołę a komisja przyznająca punkty miała trudne zadanie. Następnie przedstawiciele klas wzięli udział w Quizie wiedzy o tych krajach. Uczniowie wykazali się  dużą znajomością wiadomości kulturowych, geograficznych i ciekawostek. Aby wyróżnić najlepsze klasy często potrzebna była dogrywka.

              Zwycięskie klasy to: 1a, 2d, 3a, 4c, 5c, 6b. 

         

       Z okazji Dnia Języków Obcych mogły pobawić się również grupy 0A i 0B. Brały one udział w zabawie językowo- obrazkowej przygotowanej przez p. Ewę Socha. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania używając angielskich i niemieckich słówek.       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

      Organizatorzy (nauczyciele angliści, zespół Erasmus plus)

     • Wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!

     •         Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie #OSEWyzwanie. W piątek zostały opublikowane wyniki:

      "Informujemy, że Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski.

             Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie są mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.

            Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła mogła przysłać przygotowaną specjalnie na nasz konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek."

                Nasza szkoła spełniła wszystkie wyżej wymienione warunki.

             Dzięki znalezieniu się wśród laureatów nasza szkoła otrzyma dostęp do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu. Dzięki nowoczesnej mLegitymacji szkolnej, nasi uczniowie nie będą musieli mieć przy sobie tradycyjnej, papierowej legitymacji szkolnej, wystarczy posiadać aplikację na   smartfonie. Dzięki wygranej w konkursie nasza szkoła pozyska komplet 16 laptopów do wykorzystywania przez uczniów nie tylko podczas lekcji informatyki. Z mobilnej pracowni multimedialnej będzie można korzystać podczas zajęć z dowolnego przedmiotu i w każdej sali lekcyjnej.

           Serdeczne podziękowania kierujemy do członków uczennic: Oliwii Wydrowskiej oraz Kornelii Klinkosz z kl. VIb oraz nauczycielom: p.Marzenie Górskiej, p.Beacie Formella, p.Anicie Bobrowskiej, p.Wiolettcie Wydrowskiej, p.Dorocie Goszka-Stoltmann, p.Sławomirowi Szymańskiemu, p.Małgorzacie Zander wraz z uczniami ze świetlicy oraz p. Marii Klasa za pomoc w przygotowaniu pracy plastycznej oraz współpracę podczas spełniania wszystkich warunków konkursu.

             Koordynatorem projektu była p. Hanna Gruba.

     • Erasmus

     • W wyniku rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu wniosków złożonych w ramach Programu Unijnego Edukacji Szkolnej Erasmus Plus- Akcja 2.Współpraca na rzecz innowacji i wymiana dobrych  praktyk , w naszej szkole będzie realizowany projekt, którego koordynatorem została pani Anita Bobrowska.

            W programie uczestniczą nauczyciele z 4 krajów. Naszą szkołę reprezentują: Beata Formella, Dorota Goszka-Stoltmann, Marzena Górska, Hanna Gruba, Helena Kukielska, Beata Klein, Edyta Kuklińska, Kalina Kwidzińska, Anna Majkowska, Anetta Rosener, Iwona Sreberska, Sławomir Szymański, Wioletta Wydrowska.

            Nauczyciele będą pogłębiać znajomość nowych technologii oraz stosować je w praktyce szkolnej, uczestniczyć w międzynarodowych szkoleniach z partnerami z Turcji, Hiszpanii,Włoch- w ramach wymiany dobrych praktyk.

            Projekt w naszej placówce rusza 1.11.2019r. i będzie realizowany do 31.10.2021 r.

            Aktualnie członkowie zespołu pracują nad praktycznym poznawaniem aplikacji: Kahoota, Padleta, Class Dojo i Quizleta. Narzędzia te pozwolą na jeszcze większe angażowanie uczniów w prowadzone  zajęcia.

     • XI  edycja międzynarodowego konkursu czytelniczego

     •  

      WIELKI MARATON CZYTELNICZY

      DLA UCZNIÓW KLAS II-III

      pod hasłem

      „Spotkacie nowych przyjaciół”

       

      Jeśli jesteś miłośnikiem książek i uczniem klasy  II lub III, czytaj dalej:

      1. Na początku każdego miesiąca dowiadujesz się, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać.

      2. Piszesz test konkursowy składający się z 10 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru i 10 zadań otwartych sprawdzający znajomość i zrozumienie lektury.

      3. Za test możesz uzyskać maksymalnie 21 pkt.

      Suma punktów do uzyskania w Maratonie – 147.

      4. Czekasz cierpliwie na wyniki, które zostaną ogłoszone w maju 2020r.

      5. W każdej chwili możesz przystąpić do maratonu lub zrezygnować z udziału

      w konkursie.

      6. Zgłoszenia u wychowawcy klasy.

       

      Szczegółowy regulamin międzynarodowego konkursu czytelniczego znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły. Organizatorzy konkursu nie zapewniają uczestnikom lektur.

       

      Alfabetyczny wykaz lektur:

      1.  Justyna Bednarek, Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)

      2.  Paweł Beręsewicz, Ciumkowe historie, w tym jedna smutna

      3.  Barbara Gawryluk, Czart. Pies lawinowy

      4.  Marta H. Milewska, Czy wróżka Zębuszka istnieje?

      5.  Marcin Pałasz, Wszystko zaczyna się od marzeń

      6.  Wioletta Piasecka, Faustynka

      7.  Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów

       

      Lektura na wrzesień:

      Justyna Bednarek, Nowe przygody skarpetek ( jeszcze bardziej niesamowite)

       

      Koordynator konkursu: Wioletta Wydrowska

     • WMC

     • WIELKI MARATON CZYTELNICZY

      DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

        pod hasłem

      ,,Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”

       

      Jeśli jesteś miłośnikiem książek i uczniem klasy IV, V lub VI, czytaj dalej:

      1. Na początku każdego miesiąca (od września do marca) dowiadujesz się, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać.

      2. W terminie wskazanym przez organizatora piszesz test konkursowy składający się z 20 zadań różnego typu sprawdzających znajomość i zrozumienie lektury.

      3. Za test możesz uzyskać maksymalnie 21 pkt.  

      Suma punktów do uzyskania w Maratonie – 147.

      4. Czekasz cierpliwie na wyniki, które zostaną ogłoszone na przełomie maja i czerwca 2020 r.

      5. W każdej chwili możesz przystąpić do maratonu lub zrezygnować z udziału w konkursie.

       

      Koordynator konkursu: Monika Czonstke

      Załączniki:

      Informacje     --  maraton_2019.pdf

      Spis książek  --  maraton_spis_2019.pdf

      Regulamin     -- maraton_reg_2019.pdf

     • 19 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego

     •  19.06 przyniósł nam wiele radości – podsumowanie roku szkolnego 2018-2019 obfitowało w nagrody, wyróżnienia, dobre statystyki i uśmiechy. Akademie przebiegające w towarzystwie dumnych członków rodzin uczniów, szczęśliwych dzieci i zadowolonych nauczycieli były okazją do rekapitulacji dziesięciu miesięcy pracy.

                  Szczególnie ceremonialne było zakończenie roku szóstoklasistów, którzy opuszczali mury naszej szkoły, aby kontynuować naukę w SP nr 2.  W spotkaniu wzięła udział kierownik żukowskiego Referatu Oświaty – pani Ewa Pieczora oraz przewodniczący Rady Rodziców (fundatora nagród książkowych dla uczniów) działającej przy naszej szkole – pan Piotr Socha.

                  Uroczystościom patronował Seneka Młodszy, a ściśle – jego słynna myśl: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”, a zatem – gdy wicedyrektor Mirosław Kamiński oficjalnie ogłosił zakończenie roku szkolnego, uczniowie pobiegli wcielać nauki pobrane w naszej placówce w życie!

      Karolina Grześkowiak

      Pożegnanie klas 6 - zdjęcia

     • Na wydmach żegnamy trzecią klasę!

     • Wycieczka III a i III b do Słowińskiego Parku Narodowego

      Tak pięknie było razem.

            Po raz ostatni w tym roku szkolnym trzecioklasiści z klasy „a” i „b” wyjechali wspólnie na wycieczkę. Wybrali kierunek ruchome wydmy. To tutaj wspaniale zakończyli kolejny etap nauki szkolnej. Mogli cieszyć się pięknymi widokami, słoneczną pogodą, smakiem słonej wody oraz miłą i koleżeńską atmosferą. 

             Wszyscy razem bawili się na Łąckiej Górze (najwyższej ruchomej wydmie), szukali muszelek i bajecznych kamieni, moczyli nogi i dzielnie wędrowali po pięknej plaży. Wraz z paniami Marzeną Górska, Grażyną Glienke, Karoliną Wunsz oraz Marią Daleki świetnie spędzili kilka wspólnych godzin. Takie chwile niech pozostaną w naszej pamięci.

      Marzena Górska

     • Święto Książki - Konkurs Fotograficzny „Czytam, bo lubię”

     •       Już dziesiąty raz w naszej bibliotece odbyły się w maju obchody Święta Książki. W tym roku z tej okazji został zorganizowany Konkurs Fotograficzny „Czytam, bo lubię”, na który wpłynęło łącznie 50 zdjęć. W konkursie wzięli udział uczniowie z dwóch etapów edukacyjnych: klas I-III i klas IV-VI.

      ZAPRASZMY DO GALERI NAGRODZONYCH ZDJĘĆ

      Komisja w składzie: Marzena Górska, Wioletta Wydrowska, Beata Klein i Katarzyna Karcz przyznała miejsca oraz wyróżnienia następującym osobom:

      W kategorii klas I-III

      Miejsce I : Antonina Gruba 1d, Maja Nowińska 1d, Kinga Olech 3a, Jacek Olech 3a

      W kategorii klas IV-VI

      Miejsce I : Anna Kolka 4g; Maksymilian Mielewczyk 4h
      Miejsce II : Aleksandra Kutniewska 6d; Rafał Setzke 6a
      Miejsce III : Katarzyna Droździk 4g; Martyna Gniba 6a; Klaudia Marschk 4c

      Wyróżnienie: Szymon Głodowski 6e; Zofia Bigus 6a, Nikodem Pawlak 6a; Wojciech Bigus 5a; Julia Głodowska 5a; Anna Żebrowska 4g; Filip Szulc 4h

            Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwłaszcza za ciekawe, często wręcz artystyczne ujęcie tematu oraz pokazanie, że czytacie i to lubicie.

      Dziękujemy także rodzicom za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu zdjęć.

                                                                                                                    Przygotowała: Katarzyna Karcz

     • X Szkolny Konkurs Poetycki na „Wiersz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym”

     •          W naszej szkole już po raz dziesiąty w miesiącu maju uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Szkolnym Konkursie Poetyckim na „Wiersz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym”. Celem konkursu, od jego powstania, jest propagowanie wśród uczniów zasad bezpiecznego zachowania jako uczestników ruchu drogowego poprzez tworzenie własnych utworów poetyckich. W tym roku niewątpliwą inspiracją dla naszych młodych poetów była akcja „Rowerowy Maj”, która znalazła swoje odzwierciedlenie w licznych wierszach. Konkurs od samego początku organizują: Beata Klein i Katarzyna Karcz.

           Na tegoroczną, jubileuszową  edycję wpłynęło 39 wierszy spośród, których komisja w składzie: Helena Kukielska, Anna Majkowska Beata Klein i Katarzyna Karcz, nagrodziła i wyróżniła niżej wymienionych autorów.

      Miejsce I Sandra Danielek 4g
      Miejsce II Martyna Gniba 6a
      Miejsce III Zofia Kędzia 4f
      Miejsce III Aleksander Banach 4h

      Wyróżnienie: Zofia Bigus 6a, Natalia Pionk 4e, Emilie Klupczyński 4h, Antonina Kuchta 5g, Maksymilian Mielewczyk 4h, Agata Lubocka 4f, Blanka Mądra 4g, Daria Dzitkowska 5d, Roksana Giezek 4e, Maksymilian Lemańczyk 6a, Filip Karpus 4h, Dominik Went 4h, Wiktoria Hirsz 4f.

             Wszystkim uczestnikom dziękujemy za twórczy wysiłek, a laureatom serdecznie gratulujemy. Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji! Niech mottem dla nas wszystkich na zbliżający się wypoczynek będą słowa z wiersza Sandry Danielek:  „ Bezpieczeństwo to podstawa, to nie żarty, nie zabawa …”.

            Dziękujemy serdecznie Pani Annie Majkowskiej, szkolnemu koordynatorowi akcji „Rowerowy Maj”, za zaangażowanie w tegoroczną edycję konkursu poetyckiego oraz Koordynatorom Kampanii w Urzędzie Gminy w Żukowie Pani Marlenie Dunajskiej i Panu Radosławowi Cebala za przekazanie nagród dla laureatów konkursu.

                                                               Przygotowały: Beata Klein,
      Katarzyna Karcz

     • BAŚNIOWE SPOTKANIE Z ZERÓWKAMI

     •     6 czerwca odwiedziły bibliotekę szkolną dzieci z oddziałów przedszkolnych: grupa 0a, 0b i 0c wraz z Wychowawczyniami: P. Danutą Makrocką-Ropel, P. Dominiką Pranczk i P. Ewą Niemczyk-Schmidt. Dzieci wzięły udział w „Baśniowych zajęciach” i zmierzyły się w przeróżnych konkurencjach w ramach Międzygrupowego Baśniowego Konkursu Wiedzy.

              W każdej grupie znaleźli się prawdziwi „baśniowi eksperci”, którzy wykazali się wszechstronną wiedzą o bohaterach i wydarzeniach z kanonu literatury dziecięcej. Wszystkie grupy otrzymały w nagrodę dyplom i książkę. Spotkanie to było też okazją do zapoznania się z organizacją i funkcjonowaniem biblioteki oraz jej zbiorami przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.

      Przygotowała: Katarzyna Karcz

     • DZIECI Z PRZEDSZKOLA „KOGUCIK” W BIBLIOTECE

     •      Naszą bibliotekę 30 maja odwiedziły dzieci zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola „Kogucik” w Żukowie wraz z nauczycielką Panią Kamilą Mering Grupa sześciolatków i siedmiolatków „Topiciele” przybyła, aby zapoznać się z organizacją i pracą biblioteki szkolnej. Dzieci wysłuchały z zainteresowaniem m.in. informacji na temat funkcjonowania biblioteki oraz obejrzały wypożyczalnię, czytelnię i magazyny. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega wypożyczanie książek oraz jak należy postępować z książkami. Wszystkie te informacje były dla nich bardzo ważne, gdyż od września zostaną uczniami klasy pierwszej. W dalszej części spotkania dzieci wzięły udział w baśniowej zabawie.

               Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Dzieciom tak spodobało się w naszej bibliotece, że nie chciały wracać do swojego przedszkola.

               Przygotowała: Katarzyna Karcz

     • Powiatowy Konkurs „My London Lapbook”

     •       Po raz pierwszy w Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie przeprowadzono  Powiatowy Konkurs My London Lapbook. Uczestnicy musieli się wykazać zdolnościami plastycznymi oraz swoją wiedzą na temat Londynu. Do szkoły wpłynęło aż 80 konkursowych prac. Jury miało nie lada wyzwanie by wyłonić zwycięzców. 

              Oprócz rozdania nagród odbył się również koncert naszych zdolnych uczennic. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć :Anne Treder ,Julie Wenzeł, Igę Toporek, Liliannę Komarnicka,  Julię Magulską, Martynę Gnibę, Ola i Lidia Kutniewskie, oraz Katarzynę Droździk. Koncert poprowadziła Zosia Bigus.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce: Zuzanna Getz SP w Leźnie

      I miejsce: Liliana Komarnicka SP nr 1 w Żukowie Opiekun Agnieszka Labuda

      II miejsce: Oliwia Wydrowska SP nr 1 w  Żukowie Opiekuna Anita Komarnicka

      II miejsce: Anna Treder SP nr 1 w Żukowie Opiekun Anita Bobrowska

      III miejsce: Amelia Hinca SP w Miechucinie Opiekun Anna Król

      III miejsce: Jakub Kalkowski SP nr 1 w Żukowie Opiekun Anita Bobrowska

       

      Wyróżnienia:

      Agata Felskowska SP  w Miechucinie Opiekun Anna Król,

      Paweł Wroński SP w Dzierżążnie Opiekun Anna Wesołowska

      Hubert Renka  SP  w Dzierżążnie Opiekun Anna Stachowiak

      Ignacy Hirsz SP  w Chmielnie Opiekun Anna Makurat – Karszny

      Natalia Pionk  SP nr 1 w Żukowie Opiekun Agnieszka Labuda

      Barbara Kasprzak SP nr 1 w Żukowie Opiekun Anita Bobrowska

      Cyprian Płaczkowski SP nr 1 w Żukowie Opiekun Agnieszka Labuda

      Magdalena Byczkowska SP  w Chmielnie Opiekun Anna Makurat – Karszny

      Zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy za rok.

      Anita Bobrowska

     • Warsztaty przyrodnicze - Fascynujący świat pszczół

     •     W dniach 10-13 czerwca 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty pszczelarskie, w których uczestniczyli uczniowie klas I –VI. W niemal teatralnym otoczeniu i za pomocą podstawowych narzędzi pszczelarskich pszczelarz przybliżył dzieciom świat tych niesamowitych owadów.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz. Gwoździem zajęć  był szklany ul, w którym dzieci zobaczyły żywe owady przy pracy. Dowiedziały się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Obejrzały również strój pszczelarza i poznały zasady bezpiecznego kontaktu z owadami. Ponadto uczniowie usłyszeli, jak powstaje wosk pszczeli i do czego jest wykorzystywany oraz jakie mamy metody wytwarzania świec woskowych. Następnie wszyscy degustowali miód i pyłek kwiatowy.  

         Na pamiątkę warsztatów wszyscy otrzymali drewniany nożyk do miodu, książeczkę ,,Fascynujący Świat Pszczół” Aleksandra Rębacza wraz z Certyfikatem Przyjaciela Pszczół.

          Zajęcia były niezwykle interesujące. Nie tylko przybliżyły uczniom  świat pszczół i pokazały, jak ogromną rolę pełnią w środowisku naturalnym, ale nauczyły nas wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów.

          Takie spotkanie z naturą "na żywo"  bardzo nam się podobało. Na pewno te warsztaty na długo pozostaną w naszej pamięci !!!

      Organizatorzy spotkania:
      Wioletta Wydrowska
      Joanna Lewandowska