• Najpiękniejsza choinka powstała w świetlicy szkolnej

     •     Dzieci ze świetlicy szkolnej pod kieruniem pani Małgorzaty Zander wykonały choinkę, która weźmie udział w Gminnym Konursie na Najpiękniejszą Choinkę. Od połowy listopada uczniowie klas IV-VI z dużym zaangażowaniem przygotowywały ozdoby wykonane z filcu, patyczków po lodach oraz puzzli. Choinka została zrobiona z wyciętych z krepy włoskiej rączek.   

            Mamy nadzieję, że nasza praca zostanie doceniona przez komisję konkursową.

      Małgorzata Zander

     • ATDiM z Żukowa na przeglądzie Kurtyna 2018 w Gdyni

     •        Spektakl przygotowany przez Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży z Żukowa, który mogli zobaczyć widzowie  KURTYNY – czyli Przeglądu Teatrów Amatorskich odbywającego się w Gdyni Małym Kacku (25.11.-1.12.) – nosi tytuł: Spotkanie przy malowanej ścianie. Przedstawienie ukazuje krótką drogę, która wiedzie od poddania się uwodzącemu głosowi nowego guru, pierwszego sztachnięcia, wypicia czy wstrzyknięcia, do krainy cieni, po której snują się sylwetki żałosne i zagubione. Rolę przewodników wyprowadzających nieszczęsnych z piekła niewoli pełnią aniołowie oraz… dzieci. Ci pierwsi z powagą i namaszczeniem właściwym wysłannikom Boga, a te drugie poddając się intuicji, która każe pochylić się nad cierpiącym, pogłaskać po głowie smutnego. Widowisko bazuje na silnych wokalach młodzieży i cichej obecności parolatków, które bawią się na pierwszym planie, podczas gdy na drugim trwa – niejednokrotnie dramatyczna – „zabawa” życiem, a potem walka o życie z sensem.

            Przesłanie przedstawienia, które przygotowała grupa z Żukowa, jest uniwersalne i przydatne zarówno dla młodego odbiorcy, jak i dorosłego widza – warto uważać na ścieżce życia i nie zbaczać z trudnej drogi, nie dać się zwieść obietnicą skrótu do sukcesu. Jednocześnie silnie wybrzmiewa w spektaklu obietnica pomocy dla tych, którzy oderwą się od doraźnej przyjemności korzystania z uciech i zwrócą ku Bogu, którego miłosierdzie pozwala wrócić na właściwe tory nawet najbardziej wykolejonym.

            Ze sceny usłyszeliśmy proste komunikaty: jesteś kochany, jesteś wartościowy, jesteś ważny. I cały ten szum wokół nas – niezliczone słowa zwielokrotnione echem środków masowego przekazu, podsycone używkami, nakręcone nałogami – nagle znikł, bo co się ostanie po takim przekazie prócz miłości wyrażonej najprostszymi słowami, a przede wszystkim – najzwyklejszymi czynami?

           Środowisko dzieci i młodzieży oraz dorosłych (pracujących za kulisami, zapewniających akompaniament i oglądających swoje pociechy z widowni) animowane przez Ireneusza Laskowskiego znowu pokazało się z najlepszej strony. Krzepiący jest fakt, że są ludzie, którym się chce: poświęcić czas, zrobić coś dla wspólnego pożytku i dla radości płynącej z przebywania we wspólnocie. Szczególnie dumni jesteśmy z uczniów naszej szkoły, którzy należą do żukowskiej grupy teatralnej i serdecznie gratulujemy im wspaniałego występu!

      Karolina Grześkowiak

       

     • Uczniowie z III a i III b szyli pokrowce na telefony

     •       21 listopada odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia, z cyklu warsztatów Akademii Kreatywności Eco Art, prowadzone przez Magdalenę Ułanowicz. Klasy III a i III b pod czujnym okiem pań instruktorek sprawnie i z uwagą szyły kolorowe pokrowce na telefony. Spod igieł wyłaniały się estetyczne, mięciutkie i ozdobione wielobarwnymi aplikacjami niepowtarzalne cudeńka. Radość była tym większa, że od razu mogły w nich „zamieszkać” telefony trzecioklasistów.

            Kolejne warsztaty już niebawem. Czekamy na efekty.

      Program warsztatów  Eco Art na rok szkolny 2018/2019

      Filia:
      Skarpeta dla Mikołaja: IIIC, IIC, IIB, IC, ID - 10.12.2018
      Art String: IIB, IC, ID - 18.01.2019
      Biżuteria: IC, ID, IIB - 20.05.2019
      Brelok: IIIC, IIC - 20.05.2019

      Górna szkoła:
      Pokrowiec na telefon: IIIA, IIIB - 21.11.2018
      Skarpeta: IA, IB - 12.12.2018
      Haftowanie: IIA, IIIA, IIIB - 17.01.2019
      Biżuteria: IIA, IA, IB - 17.05.2019

       

     • „Umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy w czasie II wojny światowej”

     •        Dnia 23 listopada przybyli do naszej szkoły uczniowie żukowskiego liceum (Sebastian Słabek, Cezary Pietraszkiewicz, Jakub Turbiński), którzy przeprowadzili niezwykle interesującą prezentację dotyczącą umundurowania i uzbrojenia żołnierzy  w czasie II wojny światowej. Licealiści wcielili się w role żołnierzy radzieckich. Sebastian Słabek barwnie przedstawił i omówił kilka rodzajów umundurowania oraz kilkadziesiąt rekwizytów historycznych związanych z wojennym życiem żołnierzy. Prezentację obejrzeli  z wielkim zainteresowaniem uczniowie klas: VIA VIB, VIC, VID, VIE.

      Sebastian Słabek podarował także Szkolnej Izbie Pamięci kilka cennych rekwizytów historycznych. Planowane są kolejne prezentacje dotyczące żołnierzy innych armii. Chłopakom z liceum serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc w edukacji młodzieży oraz jednocześnie życzymy dalszych sukcesów w działaniach na rzecz edukacji historycznej.

      Tekst i zdjęcia  - Ryszard Wicki

     • Niezwykli detektywi w 6 c

     •        Baker Street 221 b - ten londyński adres większości z nas kojarzy się z mieszkaniem słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Jego tropem oraz powieściowego ,,szatana” z książki Kornela Makuszyńskiego poszli uczniowie klasy 6 c podczas pracy grupowej. Sześć zespołów w zakamuflowanych składach (,,Przecież to ooooczywiste!”, Lubimy MMMyśleć Twórczo”, ,,Efekt 3 D bez XY”, ,,AA kyszsz!”, ,,I jejku!”, ,,Kto? Kogo? Komu? Który” – nazwy dla wtajemniczonych ;) tworzyło prace literacko-plastyczne. Zachęcamy do obejrzenia i przeczytania ich efektów.

      Monika Czonstke

      Prace uczniów:   Prace_uczniow - detektyw.pdf

     • Wieczornica Niepodległościowa i uroczyste akademie w nasze szkole

     • Dzisiaj już my jednością silni
      Tworzymy Polskę — przodków mit

            Wieczór 7.11 poprzedzający o kilka dni rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości miał dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie szczególny charakter. W sali gimnastycznej odbyła się Wieczornica Niepodległościowa – spotkanie uczniów, rodziców, nauczycieli, sympatyków szkoły i przedstawicieli władz miasta. Program artystyczny zapewnił gościom chwile patriotycznej zadumy i wzruszenia oraz niepodległościowej radości. Uczniowie, przygotowani przez pedagogów, zadbali o różnorodność występów recytatorskich, wokalno-muzycznych i tanecznych. Na szczególnie duży aplauz zasłużyli trzecioklasiści, którzy wystąpili z układem choreograficznym zawierającym elementy tańca z flagami. Dzieci, podopieczni p. Bogumiły Bundt, brawurowo wykonały pokaz eksponujący polską flagę – jej piękno i historię ukrytą w dwóch kolorach.

           Środowiskowym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyli harcerze – młodzi patrioci dodający swoją postawą i tradycyjnym umundurowaniem charakteru wspólnemu świętowaniu.

           Wizyta w SP im. Obrońców Wybrzeża była dla zaproszonych okazją do partycypowania w uroczystym posadzeniu nowego drzewa, dębu –  symbolicznie przywołującego siłę i odporność, które to cechy pozostają w centrum uwagi każdego patrzącego wstecz na dzieje Polski. Wielu gości zapisało na pamiątkę miłe słowa w szkolnej kronice. Organizatorzy poczęstowali przybyłych rogalami marcińskimi, które stanowiły słodką kropkę nad „i” tego listopadowego wieczoru.

           Organizatorzy Wieczornicy – p. Beata Klein, p. Ireneusz Laskowski oraz p. Martyna Podolska, a także dyrekcja szkoły z dumą prezentowali uczniowskie talenty i cieszyli się, że ten wyjątkowy dla wszystkich Polaków czas przyniósł możliwość spotkania.

           Bogaty program tego wieczoru został powtórzony dla wszystkich uczniów w piątek (9.11) i tym razem także przyniósł wiele radości, a ponadto okazję do wręczenia wyróżnień laureatom konkursów w dużej mierze związanych ze stuleciem niepodległości!

      Karolina Grześkowiak

           A to artykuł o naszej wieczornicy: zkaszub.info


     • „ Z biegiem Wisły”- koncert dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

     •       Jesteśmy dumni znając dzieje naszego narodu, obchodzimy 100 lat naszej Wolnej Ojczyzny. Z radością, chwilami nawet z zadumą wysłuchaliśmy w naszej szkole koncertu „ Z biegiem Wisły”, który zaprezentowali nam muzycy z Agencji Artystycznej Viol- Art. W programie koncertu znalazły się bliskie sercu każdego Polaka tradycyjne pieśni i piosenki z regionów i krain, przez które przepływa Wisła (od źródła aż po ujście). Największą atrakcją dla dzieci była możliwość aktywnego uczestniczenia  oraz występy na scenie. Z olbrzymim entuzjazmem i niesamowitym zaangażowaniem uczniowie  bawili się przy muzyce dobrze znanej naszym babciom i prababciom.

          Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy  hymn naszego kraju i mam nadzieję, że poczuliśmy się jedną polską rodziną.

      Zapraszam do galerii zdjęć -  Beata Formella

     • Wycieczka do Centrum Interaktywnej Edukacji EduFun

     •      17 października 2018 r. odbyła się wycieczka do Centrum Interaktywnej Edukacji Edufun w Redzie. Wyjazd został zorganizowany na zakończenie projektu finansowanego przez UE "Dzieciaki bystrzaki", nad którym pieczę w naszej szkole miała p. Ewa Socha.

            Wzięliśmy udział w warsztatach chemicznych, z kryminalistyki, robotyki i hologramów.

            Dziękujemy za wspaniałą zabawę.  Więcej zdjęć na szkolnej stronie FB.

     • Złota jesień w świetlicy

     •      Złota jesień już na dobre zagościła w naszej świetlicy. Piękne dary jesieni stanowią inspirację do ciekawych prac plastycznych. Tymczasem z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie wykonali portrety swoich nauczycieli oraz przygotowali piękne, kolorowe laurki. Z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości dzieci bardzo intensywnie pracowały nad dekoracją naszych sal świetlicowych.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.

      Katarzyna Stępień
      Małgorzata Zander
      Sandra Miłejko
      Iwona Borzeszkowska

       

     • III Edycja Gminnego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna droga - znam zasady ruchu drogowego” dla uczniów klas „0” – III za nami

     •          W dniu 6 listopada, odbyło się uroczyste podsumowanie III Gminnego Konkursu Plastycznego „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego”, na którym gościli Przewodniczący Rady Miejskiej pan Witold Szmidtke, przedstawiciele Firmy Auto Miras z siedzibą w Pępowie, pan Tadeusz Jakubiak Koordynator ds. Edukacji oraz Specjalista ds. Marketingu & PR pan Robert Puzdrowski, Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie pan Piotr Socha, aspirant Karol Klamrowski z Komisariatu Policji w Żukowie, nauczyciele, uczniowie klas „0” - III oraz laureaci konkursu wraz z opiekunami.

             W tegorocznym konkursie udział wzięło 9 szkół z gminy Żukowo: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Przyjaźni, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Trepczyka w Miszewie, Szkoła Podstawowa im. ks. dr. Stanisława Sychowskiego w Skrzeszewie, Szkoła Podstawowa im. ks. Prałata Józefa Bigusa w Baninie, Szkoła Podstawowa im. Remusa w Glinczu, Szkoła Podstawowa im. Więźniów Obozu Stutthof  w Niestępowie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie.

           Nad przebiegiem konkursu i przygotowaniem do finału czuwały Marzena Górska, Wioletta Wydrowska,  Helena Kukielska, Dominika Pranczk oraz Dorota Goszka – Stoltmann.

            Dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych firm oraz osób prywatnych udało się nagrodzić aż 27 uczniów. Dyplomy i cenne upominki laureaci otrzymali dzięki sponsorom: Burmistrzowi Gminy Żukowo, Firmie Auto Miras z Pępowa, Firmie Elektromajster z Żukowa, Firmie ENERGA, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie oraz Przyjaciołom Szkoły – anonimowym darczyńcom.

       

      Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dwóch kategoriach, wśród laureatów znaleźli się:

      klasy „0” – I

      I miejsce – Remigiusz Reclaf klasa Ia – SP nr 1 Żukowo – opiekun Wioletta Wydrowska 

      Alicja Czechowicz klasa „0”b  - SP Przyjaźń – opiekun Regina Banaszek

      II miejsce – Paulina Kuchta klasa Id – SP nr 1 Żukowo – opiekun Anna Majkowska

      Laura Malanowska klasa „0”b – SP Przyjaźń – opiekun Regina Banaszek

      III miejsce – Oliwia Kinder klasa Id – SP Przyjaźń - opiekun Agata Dzionk

       Lena Wanke klasa Ib – SP nr 2 Żukowo – opiekun Monika Rychert

       

      Wyróżnienia: Antonina Gruba klasa Ia – SP nr 1 Żukowo – opiekun Wioletta Wydrowska

       Roksana Lejk klasa I – SP Niestępowo – opiekun Barbara Olszewska

       Alicja Jetkowska klasa I – SP Borkowo – opiekun Renata Belgrau

      Patrycja Cyman klasa „0”c – SP nr 2 Żukowo – opiekun Karolina Kierznikiewicz

       Roksana Pionk klasa Ib – SP nr 1 Żukowo – opiekunki Wiesława Bielawa- Belka oraz Aneta Marchewicz

       Martyna Lewkowicz klasa Ia – SP Banino – opiekun Jolanta Piasecka

       Amelia Rogowska klasa I – SP Niestępowo – opiekun Barbara Olszewska

       Paulina Pozańska klasa I – SP Skrzeszewo – opiekun Aleksandra Ropel

      klasy II – III

      I miejsce - Julia Kamińska klasa IIa – SP Przyjaźń – opiekun Elżbieta Gostomska- Cyrzan

       Wojciech Jaszewski klasa IIa – SP Przyjaźń – opiekun Elżbieta Gostomska- Cyrzan

      II miejsce - Zsuzsanna Fabian klasa IIa – SP nr 1 Żukowo –opiekun Beata Formella

      Dorota Kosznik klasa IIIa – SP nr 1 Żukowo – opiekun Marzena Górska

      III miejsce - Julia Bobryk klasa IIIc – SP nr 1 Żukowo – opiekun Bogumiła Bundt

      Grzegorz Bielski klasa II - SP Glincz - opiekun Grażyna Kurowska

      Szymon Trepczyk klasa IIb – SP nr 2 Żukowo – opiekun Monika Dembek

       

      Wyróżnienia: Aleksandra Halasz klasa IIa – SP nr 1 Żukowo – opiekun Beata Formella

      Krystian Janiszewski klasa IIb – SP nr 2 Żukowo – opiekun Monika Dembek

      Maja Sieciechowicz klasa IIa – SP Przyjaźń – opiekun Elżbieta Gostomska- Cyrzan

      Marika Wysiecka klasa II – SP Glincz – opiekun Grażyna Kurowska

       Szymon Grabowicz klasa IIIa – SP nr 1 Żukowo – opiekun Marzena Górska

       

            Kluczowym celem tej edycji konkursu było upowszechnienie prawidłowych zasad ruchu drogowego. Na wystawie pokonkursowej można było podziwiać efekty pracy małych artystów, ich talenty plastyczne oraz wiedzę na temat poprawnych zachowań w codziennych sytuacjach drogowych.

           Całość finałową uświetniła pogadanka profilaktyczna, którą wygłosił gość specjalny, aspirant Karol Klamrowski z żukowskiego Komisariatu Policji. Przypomniał dzieciom o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz odpytał najmłodszych uczniów z podstawowej wiedzy z tego zakresu. Dzieci doskonale wywiązały się ze swoich zadań i udowodniły, że świetnie znają poruszaną tematykę.

           Pan dyrektor Przemysław Czachorowski, w swoim wystąpieniu, pochwalił wyobraźnię dzieci, ich pomysłowość i trafność obserwacji oraz ciekawy dobór środków artystycznych. Podziękował organizatorkom oraz wszystkim przybyłym na uroczystość.

            Głos również zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej pan Witold Szmidtke, który wysoko ocenił pomysł organizacji konkursu o tak ważnej tematyce. Zauważył, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Żukowie jako jedyna szkoła w gminie bezpośrednio sąsiaduje z drogą krajową. Podkreślił znaczenie kształcenia komunikacyjnego od najmłodszych lat i jego wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na co dzień.

            Przewodniczący Rady Rodziców, pan Piotr Socha, podziękował sponsorom wspierającym szkolne inicjatywy oraz pogratulował wszystkim laureatom. Wspólnie z młodą widownią przypomniał wszystkim zebranym numery alarmowe do służb ratunkowych.

            Po zakończeniu uroczystości goście wraz z dyrektorem szkoły spotkali się z pierwszoklasistami z żukowskiej „Jedynki”. Wręczyli kamizelki oraz opaski odblaskowe, ufundowane przez Burmistrza Gminy Żukowo pana Wojciecha Kankowskiego.

      Za rok kolejna edycja konkursu. Organizatorzy zapraszają do udziału i dziękujemy za tegoroczną współpracę.

      Marzena Górska

     • Mgławice, czarne dziury, elektrorycerze i…uczniowie SP nr 1

     •     We wtorek 30.10.2018 r. 162 uczniów wraz z 9 opiekunami wyruszyło na ekspedycję w kosmos. Ponieważ transport do przestrzeni galaktycznej wyszedłby nam za drogo, pani Asia zamówiła autokary i udaliśmy się do Gdańska, gdzie w Miniaturze – teatrze stworzonym z myślą o dzieciach, uczestniczyliśmy w seansie teatralnym wyreżyserowanym przez Romualda Wicza-Pokojskiego. Były to „Bajki robotów”, sceniczna adaptacja niezapomnianych tekstów polskiego klasyka science-fiction, Stanisława Lema.

          Towarzyszami naszej podróży były roboty: Trurl i Klapaucjusz. A co widzieliśmy? Dziwne krainy, niepodobne do żadnych, które dotąd odwiedzaliśmy. Niecodziennych bohaterów robiących niezwykłe rzeczy (np. piszących awangardową poezję na kosmiczną modłę lub rozkładających wszystko na czynniki pierwsze).

          Aktorzy brawurowo wcielający się w role międzygwiezdnych postaci prowadzili nas meandrującymi ścieżkami wymyślonymi przez Lema, aby w finale uświadomić wszystkim uczestnikom przedstawienia wielką rolę sztuki, która poprzez zmyślenie ukazuje prawdę, poprzez baśń – skupia naszą uwagę na życiu. Życiu, przez które łatwiej iść wśród przyjaciół i w którym dobro oraz mądrość wygrywają ze złem i głupotą.

       

      Karolina Grześkowiak

     • Znamy naszą historię

     •      W poniedziałkowy poranek 29 października  odbył się u nas w szkole cykl zajęć prowadzonych przez pracownika IPN-u panią dr Barbarę Męczykowską. Spotkania dotyczyły wyjątkowego wydarzenia czyli 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Uczniowie klas I-III w ciekawy sposób utrwalali wiedzę o symbolach narodowych. Pani Barbara Męczykowska udowodniła, iż historia Polski dostarcza nam wiele sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci i jednym z nich jest  film edukacyjny, którego bohaterką jest słynna Baśka Murmańska - niedźwiedzica polarna, która znalazła się w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji.

           Wraz z żołnierzami przywędrowała do Polski i przez pewien czas była maskotką pułkową w twierdzy Modlin. Potrafiła maszerować, oddawać salut, witać, a nawet spotkała się podczas defilady z Józefem Piłsudskim. To symboliczne zwierzę, niezwykle atrakcyjne dla dzieci, pomaga opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach naszych dziejów. 

          Mamy nadzieję, że nasi uczniowie dzięki spotkaniom z „historią” wiedzą więcej o swoich przodkach, dziejach ojczyzny, a tym samym wiedzą kim są.

      Zapraszam do galerii Beata Formella

     • Bezpieczny przedszkolak

     •     Dnia 25.10.2018 r. nasi zerówkowicze wraz z wychowawczyniami i opiekunkami odwiedzili Komisariat Policji w Żukowie. Podczas wizyty zobaczyli niektóre  pomieszczenia komisariatu, zasiedli za kierownicą policyjnego radiowozu oraz odbyli rozmowę z policjantem, młodszym aspirantem Piotrem Kostuchem na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, numerów telefonów alarmowych oraz zasad zachowania w sytuacjach zagrożenia. Dzieciom bardzo podobała się wizyta, a na pytanie po jej zakończeniu „Kto chce zostać policjantem?” padła gremialna odpowiedz „ja”. Dziękujemy Policjantom za interesujące spotkanie.

      Dominika Pranczk

       

     • DZIECI Z ZERÓWEK W MUZEUM KASZUBSKA ZAGRODA „BIELICKOWO”

     •      Dnia 09.10.2018r. dzieci z grup: „O”A, „O”B, „O”C wybrały się do wspaniałego miejsca jakim jest „Muzeum Kaszubska Zagroda” w Bielickowie, które położone jest na terenach pięknych Kaszub. To co wyróżnia to miejsce, to przede wszystkim: zbiory dotyczące kultury i historii Kaszub, przedmioty używane w gospodarstwach domowych, rolnych, maszyny rolnicze, samochody, motocykle, instrumenty muzyczne.

          Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z historią i obyczajami kaszubskimi, zwiedzanie muzeum zabytkowych aut, motocykli, maszyn rolniczych i helikoptera.
           Dzieci miały możliwość samodzielnego przygotowania zapasów na zimę (kiszenie marchewki w słoikach). Nasza wyprawa nie mogła się odbyć bez wybierania ziemniaków prosto z pola. Następnie, po ciężkiej pracy jaką było wybierania ziemniaków, dzieci mogły ich skosztować prosto z ogniska. Wśród wielu atrakcji czekających na dzieci nie zabrakło gier i zabaw na świeżym powietrzu, tańców, rzucania ziemniakiem do celu oraz wielu innych.
           Na koniec naszej wyprawy każde dziecko otrzymało prezent w postaci święcącego helikoptera. Wróciliśmy do szkoły z uśmiechami na twarzy oraz z dobrą lekcją historii.

      Dominika Pranczk

     • Ślubowanie na 100-lecia świętowanie

     •      W piątek, 19 października 2018 r. miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Jest ona ważnym elementem historii i tradycji Szkoły. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III, Dyrekcja Szkoły, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

            Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości, czyli ,,pasowanie” na ucznia. Stroje uczniów, biało-czerwona dekoracja sali oraz treść inscenizacji nawiązywały do tegorocznych obchodów 100. rocznicy Niepodległości Polski.

          Uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoją gotowość do roli ucznia i dużą wiedzę o Polsce. Przekonali wszystkich, że wiedzą, jak być dobrym uczniem i kolegą oraz dobrym Polakiem, recytując wiersze i śpiewając piosenki patriotyczne.   

      Głos zabrali również zaproszeni goście: burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Socha oraz dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu Aleksandra Rogalewska- Kania, którzy skierowali do uczniów klas pierwszych i ich rodziców wiele ciepłych życzeń sukcesów w edukacji szkolnej. Następnie koledzy z klas trzecich oraz rodzice złożyli pierwszoklasistom życzenia oraz wręczyli upominki.

          Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

           Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

      Wioletta Wydrowska

     • Wycieczka do Faktorii Handlowej

     •     Różnego rodzaju naczynia przywieźli ze sobą do Żukowa uczniowie klas 6 a i 6 c, na pamiątkę wizyty w pruszczańskiej Faktorii Handlowej. Warsztaty garncarskie były jedną z atrakcji, w których szóstoklasiści 9 października 2018 r. brali udział wraz z opiekunami: p. Anitą Bobrowską, p. Moniką Czonstke i p. Hanną Gruba.

         W dwóch grupach uczniowie zapoznali się z tajnikami dawnych rzemiosł (Chata Bursztyniarza i Chata Kowala),  życiem Gotów - mieszkańców Pomorza z początku ery i unikatową wystawą zabytków z terenu Pruszcza Gdańskiego. Szczególne wrażenie wywarły na nich piękne bursztynowe eksponaty w Chacie Wodza. Tam obejrzeli też krótki film przybliżający temat szlaku bursztynowego i wymiany handlowej z prowincjami Imperium Rzymskiego. 

          Następnie młodzi historycy bawili się jak w dawnych czasach: przeciągali linę, chodzili na starożytnych szczudłach, ścigali się w workach.  Było przy tym dużo śmiechu! Na świeżym powietrzu strzelali też z łuku, a następnie do ,,dzika”, ,,królika” i ,,kaczki”.

            Wtorkowe popołudnie w Faktorii zakończyło ognisko, któremu sprzyjała słoneczna tego dnia pogoda.

           W tym interesującym obiekcie czas upłynął bardzo szybko i aktywnie. Udało się dowiedzieć o życiu sprzed niemal 2 tys. lat w formie dobrej zabawy, a przy okazji odpocząć. Dla klasy 6 c była to dodatkowo nagroda za zwycięstwo w ubiegłorocznej kampanii ,,Rowerowy Maj”.

      Monika Czonstke

     • Dzień Papieski i Dzień Edukacji Narodowej

     •      14 października przypadają w kalendarzu dwa ważne święta. Tego dnia wspominamy postać Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz przypominamy o jego dziedzictwie, a także fetujemy oświatę podkreślając jej rolę w budowaniu naszej tożsamości i pomoc w spełnianiu marzeń.

           Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Papieskiego  było Promieniowanie Ojcostwa. Katecheci pracujący w naszej szkole zadbali o wyeksponowanie różnych wymiarów ojcostwa: uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki tematyczne i zainscenizowali biblijną Przypowieść o synu marnotrawnym.

           Odśpiewaniem Sto lat uczczono wszystkich nauczycieli, złożono im też serdeczne życzenia.

          Spotkanie, uświetnione przez szkolny chór, skutecznie skupiło uwagę całej społeczności na istocie tematów ojcostwa i edukacji.

      Karolina Grześkowiak

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie
   • (+48) 58 681 87 62, 58 681 85 34,
    Tel. filia (58) 681 82 02,
    Tel. komórkowy 503 751 197
   • 83-330 Żukowo
    ul. Gdyńska 7
    Filia ul. Gdańska 66
    Poland
  • Logowanie